Дедовић: Тешко очекивати да Радна група заврши посао до Нове године

Из Центра за мониторинг и истраживање, саопштили су да је Радна група изабрала погрешан пут и методологију рада за измјену сета изборних закона закона , преноси агенција Мина.
Владо Дедовић, директор правног одјељења сматра да је тешко за очекивати да Радна група заврши цјелокупни планирани посао до Нове године, додајући да јавност и даље није упозната са питањима која су предмет политичких преговора.
,,Односно, која су то најделикатнија питања у изборном законодавству и институционалном оквиру за која треба наћи опште прихватљива рјешења, која ће резултирати унапрјеђењем повјерења грађана у изборни процес”, прецизирао је Дедовић.
,,Оваква иницијатива, легитимна сама по себи, може утицати на даље продубљивање постојећег неповјерења између политичких партија, уз очекивано међусобно оптуживање у случају неуспјеха цјелокупног процеса”, оцијенио је Дедовић.
Сви политички актери да покажу озбиљност и одговорност
,,За сада је једино извјесно да процес изградње повјерења у изборе неће бити окончан радом ове Радне групе, и да ће он трајати и захтијевати значајније учешће и НВО и међународних институција, како би се по бројним отвореним питањима пронашла одржива системска рјешења која ће бити прихватљива већини политичких субјеката”, казао је Дедовић.
Дедовић је додао да су локални избори који ће бити одржани на прољеће први тест изборног законодавства.
„Међутим, поједина рјешења која требала унесу суштинске измјене у систем и унаприједе амбијент реализације изборних процеса, вјероватно ће и даље остати изван закона“, рекао је Дедовић.
Обезбједити веће учешће жена у политичком животу
То су, како је објаснио, питања професионализације цјелокупне изборне администрације, унапрјеђење контроле поступка гласања путем писма, електронске идентификације бирача, детаљнијег законског регулисања спрјечавања злоупотреба државних ресурса, успостављање одрживог система контроле финансирања политичких партија и обезбјеђење већег степена учешћа жена у политичком животу.
„Та питања су од суштинске важности за враћање повјерења у изборне процесе, али мислим да тренутно не постоји недвосмислено изражена политичка воља да она на адекватан начин буду регулисана у изборном законодавству, и да ће и локални избори наредне године бити организовани у складу са правним оквиром који ће садржати бројне недостатке“, казао је Дедовић.
На питање који су разлози због којих Радна група, и поред пролонгирања рокова, још није обавила оно због чега је основана, и ко сноси највећу одговорност за овакву ситуацију, Дедовић је објаснио да је то тијело изабрало погрешан пут и методологију рада на измјенама сета изборних закона.
Партије су прво морале дефинисати проблеме и на основу тога одредити платформу приоритета око који х треба да се постигне политички договор, сматра Дедовић.
„Нажалост, у досадашњем току рада Радне групе, форма је замијенила суштину, а обимно амандманско
дјеловање условило је помјерање рокова и одржавање рекордног броја сједница које је једно
парламентарно тијело до сада одржало, па је цјелокупан рад остао без неког значајнијег ефекта“, појаснио је Дедовић.
Ако Радна група буде неуспјешна Црна Гора ће добити још један од задатака и приоритета у процесу ЕУ интеграција
„Повјерење грађана у изборне процесе је темељ демократских процеса, без кога неће бити могућ даљи напредак у процесу европских интеграција“, нагласио је Дедовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

