Деђански: Пропали македонски референдум порука свима у региону
1 min read
Аналитичар Стевица Деђански оцјењује да је пропали референдум у Македонији показао да, без обзира на притиске, народ цијени своју независност, нацију и даје посљедњу ријеч, што је порука свима у региону који би хтјели да ураде слично, преноси РТРС.
Деђански истиче да је чињеница да је политика македонског премијера Зорана Заева изгубила подршку у народу, који даје посљедњу ријеч, без обзира на притисак, новац, посјете западних моћника.
„Ко се не буде понашао у складу са тим, имаће проблем са сопственим народом. Ово је врло добра порука свим лидерима у региону“, рекао је Деђански, који је предсједник београдског Центра за развој међународне сарадње.
Он сматра да неће бити насилног покушаја увлачења Македоније у НАТО, али да ће можда бити покушана куповина посланика у македонском парламенту, те да је најреалније очекивати нове изборе.
Деђански је увјерен да би у случају ванредних избора у Македонији распоред политичких снага био другачији, али да није сигуран да би превагнуо у корист оних који су били против референдума.
„То је сад политички тешко рећи. Сигурно би се промијенило, јер су људи видјели да ће власт Зорана Заева радити на укидању имена Македоније и свега осталог“, рекао је Деђански.
Коментаришући изјаву Заева да је 35 одсто изашлих који су гласали „за“ доказ да је референдум успио и шта жели македонски народ, Деђански наводи да је Заев експонент западних сила и да је његова прича таква јер не може да каже „изгубио сам“.
„Чињеница је да са тим резултатима не може да буде проглашено било шта. Мора да иде у парламент“, додаје Деђански.
Референдум у Македонији, чије је питање гласило „Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО-у са прихватањем Споразума Републике Македоније и Републике Грчке?“, није успио јер није постигнута неопходна излазност.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Једина ствар која је овде недвосмислено показана јесте апатија, односно неизлазак на биралишта. Да је тако како што говори овај аналитичар, Македонци би изашли на референдум и гласали против. Дакле показали би неки став. Овако остало је на милост и немилост свакоме да тумачи како хоће. Ево ови НАТО фанатици тумаче да је 90 одсто за НАТО и ЕУ. Свако озбиљан зна да на целом Балкану, изузев Албанаца није данас могуће мобилисати веће масе народа за било шта па и против НАТО или ЕУ. Људима овде једноставно ништа више није важно. А рефрендум у Македонији би пропао и да је питање било: „Да ли сте против НАТО и ЕУ“.