ИН4С

ИН4С портал

Деценијска потрага за највећим руским благом

1 min read
Ћилибарска соба је просторија украшена ћилибарским зидовима са златним листовима и мноштвом огледала.

Фото: EPA-EFE / Tomasz Waszczuk

Ћилибарска соба је просторија украшена ћилибарским зидовима са златним листовима и мноштвом огледала.

Некада се налазила у Катарининој палати у Царском селу недалеко од Санкт Петербурга, а изграђена је у Пруској у 18. веку.

Пре него што је нестала у вихору Другог светског рата, сматрали су је осмим светским чудом. После рата, соба је постала својеврсни Ел Дорадо у Европи, а ловци на благо су се надметалли да је пронађу.

Веровало се да је та чувена руска уметнина изгубљена, након што су је уништиле Хитлерове трупе у Калињинграду. Деценијама се трагало за тим благом, а дуго се сматрало да се налази у Пољској.

Међутим, историчар-аматер Карл-Хајнц Клајне каже да је уверен да се чувена соба налази у подземном бункеру у западној Немачкој, око 65 километара од границе са Холандијом.

Клајне је целу деценију провео у потрази за Ћилибарском собом у немачком Вуперталу, заснивајући своје истраживање на Ериху Коху, високом званичнику нацистичке Немачке. Наиме, Кох је рођен у Вуперталу и радио је као шеф администрације у Кенигсбергу, где је током рата чувана Ћилибарска соба.

“Он је највероватније био најбогатији нациста. Имао је прилику да опустоши музеје широм Источне Европе. 1944. године соба је пренесена у Кенигсберг, а Кох је био човек пруге. Нема шансе да је користио камионе за превоз тако великог блага”, каже Клајне.

Овај истраживач је уверен да је Кох посматрао Ћилибарску собу као своје лично власништво тако да не би било логично да благо пошаље у Пољску или на неку другу локацију.

“Уверен сам да је Ћилибарска соба у Вуперталу”, рекао је он.

Клајнов тим ипак не може тако лако да претражи град који је био сравњен са земљом у бомбардовању Савезника. Такође, локални мештани нису баш расположени да сарађују са ловцима на благо.

Клајн машта о проналаску Ћилибарске собе, али напомиње да је она у власништву Русије.

“Могла би у почетку да буде изложена у Немачкој, али је Русија прави власник”, каже он.

Ћилибарску собу, краљевску дворану украшену златним листовима, огледалима и панелима од правог ћилибара, тешким више од шест тона, креирали су немачки мајстори у 18. веку. То је био поклон пруског краља Фредерика Вилијама и Петру Великом.

Како су нацисти напредовали у освајањима на истоку, куратори су покушали да сакрију то богатство, али су га немачке трупе ипак нашле. Растурили су собу у делове и однели је у Кенигсберг.

<

Када је Црвена армија 1945. године ушла у Немачку, соба је мистериозно нестала. Баш у време Ерих Кох је побегао из града.

Вредност оригиналне Ћилибарске собе процењује се на око пола милијарде долара. У међувремену, израђене су реплике собе које су такође вредне дивљења.

Извор: Спутник, Курир

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *