Деценијска потрага за највећим руским благом
1 min read
Фото: EPA-EFE / Tomasz Waszczuk
Ћилибарска соба је просторија украшена ћилибарским зидовима са златним листовима и мноштвом огледала.
Некада се налазила у Катарининој палати у Царском селу недалеко од Санкт Петербурга, а изграђена је у Пруској у 18. веку.
Пре него што је нестала у вихору Другог светског рата, сматрали су је осмим светским чудом. После рата, соба је постала својеврсни Ел Дорадо у Европи, а ловци на благо су се надметалли да је пронађу.
Веровало се да је та чувена руска уметнина изгубљена, након што су је уништиле Хитлерове трупе у Калињинграду. Деценијама се трагало за тим благом, а дуго се сматрало да се налази у Пољској.
Међутим, историчар-аматер Карл-Хајнц Клајне каже да је уверен да се чувена соба налази у подземном бункеру у западној Немачкој, око 65 километара од границе са Холандијом.
Клајне је целу деценију провео у потрази за Ћилибарском собом у немачком Вуперталу, заснивајући своје истраживање на Ериху Коху, високом званичнику нацистичке Немачке. Наиме, Кох је рођен у Вуперталу и радио је као шеф администрације у Кенигсбергу, где је током рата чувана Ћилибарска соба.
“Он је највероватније био најбогатији нациста. Имао је прилику да опустоши музеје широм Источне Европе. 1944. године соба је пренесена у Кенигсберг, а Кох је био човек пруге. Нема шансе да је користио камионе за превоз тако великог блага”, каже Клајне.