Damjanović: Da li je odzvonilo NVO zvezdama granta?
1 min read
Igor Damjanović
Piše: Igor Damjanović
Jedan od najuspešnijih instrumenata za implementaciju geostrateških ciljeva globalizma tokom poslednjih pola veka bile su NVO. U nepodobnim režimima imale su zadatak da podstiču tenzije, organizuju proteste i obojene revolucije.
U društvima gde je izvršen prevrat, ili tamo gde je režim bio potpuno lojalan njihovim sponzorima, NVO su imale zadatak da po svaku cenu održavaju sistem. Predstavnicima NVO plaćani su basnoslovni grantovi, prolazili su specijalne kurseve i programe obuke na Zapadu, a bio im je obezbeđen i neograničen prostor u vodećim državnim i privatnim medijima. Izvori finansiranja bili su raznovrsni od zapadnih ambasada, državnih i paradržavnih fondova, pa sve do multinacionalnih kompanija. Sa finansiranjem NVO dobijale su i apsolutnu političku zaštitu. Jedan od glavnih zadataka NVO bio je kompromitacija i targetiranje svih političkih subjekata i javno angažovanih pojedinaca koji su od strane finansijera sa Zapada bili prepoznati kao pretnja realizaciji njihovih geostrateških interesa.
Neretko, NVO nisu podrivale samo krajnje nepodobne režime, već i one koji nisu bili 100% poslušni. Bivši ukrajinski premijer Nikolaj Azarov pričao mi je da je kao načelnik poreske službe u Ukrajini početkom 2000-ih otkrio da se grantovi odobreni za razvoj turizma na Zapadu Ukrajine u potpunosti troše na finansiranje akcije ”Ukrajina bez Kučme”. Prema njegovim sećanjima kada su službenici upali u prostorije jedne NVO u Lavovu zatekli su ”dva džaka novca, jedan u dolarima i drugi grivnjama iz kojih su plaćani aktivisti da idu i protestuju u Kijev”. Na sličan način 10-ak godina biće organizovan i finansiran Evromajdan, čije će posledice po Ukrajinu biti fatalne. Politika Leonida Kučme znatno je bila bliža Zapadu nego Moskvi, ali nije bio spreman za potpunu konfrontaciju sa Rusijom.
Prvi obrisi NVO na Balkanu pojavili su se početkom 80-ih. Kako tvrdi bivši funcioner SDB Dragan Filipović u NVO regrutovana su mahom deca naših diplomata i generala, koja su imala prilike da borave i školuju se na Zapadu. Imena koja Filipović pominje u svojoj knjizi ”Anatomija globalističkog smrada”, a koja su doživela današnje dane, i dalje su aktivna na javnoj sceni i naravno podržavaju proteste.
Jedna od slobodno možemo reći revolucionarnih mera nove američke administracije predstavlja odluka o de fakto zatvaranju američke državne agenicije USAID. Zapošljavala je preko 10.000 ljudi, bila prisutna u preko 100 zemalja i raspolagala godišnjim budžetom od preko 40 milijardi dolara. Krajem februara srpsko Više javno tužilaštvo uputilo je zamolnicu američkom ministarstvu pravde da dostavi informacije o finansiranju NVO od strane USAID. Od Amerikanaca se traže informacije, ugovori, računi, izvodi iz banaka i ”nalazi veštaka da li su srpske NVO nenamenski trošile sredstva i stekle dobit kriminalnim aktivnostima.” Zaista vredna i značajna inicijativa.
Crnogorska NVO ”Centar za građansko obrazovanje” pre godinu i po dana je za 425.000 evra kupila luksuzan poslovni prostor od kompanije Bemaks, bliske režimu Mila Đukanovića. Luksuzne nekretnine, automobili, život na visokoj nozi uglavnom sačinjavaju imovinske kartone rukovodstva NVO organizacija u Crnoj Gori, koji su viškove grantova neretko znali da preko mikrokreditnih finansijskih organizacija plasiraju po zelenaškim kamatama. Bilo bi zaista važno da i u Crnoj Gori neko od nadležnih stisne petlju i u Vašington uputi sličnu zamolnicu kao srpsko tužilaštvo.

Klasičan model delovanja i finansiranja jedne NVO možemo videti na primeru ”Pokreta Tvrđava” iz Smedereva. Aktivan su bili organizator protesta u tom gradu i učesnik drugih masovnih protesta po gradovima Srbije. Formalno se bave ekološkim temama, zagađenjem vazduha od delatnosti železare Sartid u vlasništvu kineske Hesteel grupe. Ova NVO finansira se direktno iz projekata EU, a posredno preko partnerskih projekata sa Beogradskom otvorenom školom – BOŠ od strane Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke, GIZ-a, britanske ambasade, USAID-a i neizbežnog Soroševog ”Fonda za otvoreno društvo”. Da li bi se NVO ”Pokret Tvrđava” tako energično bavila Sartidom da je u vlasništvu nemačke, britanske, ili američke kompanije i da li bi učestvovala u protestima da nemaju amin svojih sponzora procenite sami.

Bez obzira na revolucionarne postupke sumnjam iskreno da će se i Trampova administracija odreći u potpunosti NVO kao instrumenta za realizaciju svojih geostrateških ciljeva. Ipak, za očekivati je ozbiljne redukcije i promenu sadašnje postave NVO zvezdi granta, koja je četvrt veka bila iznad naše države i zakona. Nemci i Britanci teško da će biti jednako izdašni i sposobni da finasiraju NVO agenturnu mrežu kako su ranije to radili Amerikanci.
Ipak, ukoliko u dogledno vreme iz Vašingtona dođe pozitivan odgovor na zamolnicu srpskog tužilaštva, redukcija, pa i gubitak finansiranja neće verovatno biti najveći problem naših zvezdi granta. Davno je rečeno da je pravda spora, ali dostižna.
Izvor: Dnevne novine Alo
u Skupštini Srbije je od nov/24 u proceduri zakon o registraciji stranih agenata
Srbija nije donijela rezoluciju o Jasenovcu pa neće ni zakon o špijunima.Vučić je briselsko kuće nažalost.
Naravno da se salim.