Дали мишљење само са аспекта Закона о раду

Министарство рада и социјалног старања је, поводом ангажмана професора Универзитета Црне Горе (УЦГ), дало мишљење само са аспекта Закона о раду, без намјере да тумачи прописе из надлежности других органа, саопштено је из тог Владиног ресора.
Из Министарства је раније оцијењено да универзитетски професори могу бити у радном односу на два факултета у двије државе, с тим да се односи из социјалног осигурања уређују билатералним споразумом, након чега је из Ректората УЦГ саопштено да мишљење Министарства представља непрофесионалан чин и непримјерену праксу.
„Министарство рада и социјалног старања је дало мишљење само са аспекта Закона о раду, из своје надлежности, без намјере да тумачи прописе из надлежности других органа, а које је тражено од стране УЦГ, и то 2012. године“, саопштено је из тог ресора.
Министарство је, како су рекли, дало исто мишљење, будући да се Закон о раду у тим одредбама није мијењао.
„Одредбом члана 2 став 1 Закона о раду (“Служебени лист ЦГ”, бр. 49/08, 59/11, 66/12 и 31/14) предвиђено је да се одредбе овог закона примјењују на запослене код послодавца који раде на територији Црне Горе, као и на запослене који су упућени на рад у иностранство од стране послодавца са сједиштем у Црној Гори, ако законом није другачије одређено“, наводи се у мишљењу.
Додаје се да, како Закон о раду не регулише рад са пуним радним временом код два послодавца који се налазе у двије државе, у Министарству сматрају да у конкретном случају, сходно Закону о раду нема сметњи да универзитетски професори могу бити у радном односу на два факултета у двије државе.
„С тим што се односи из социјалног осигурања (доприноси за пензијско, здравствено и осигурање од незапослености) уређују билатералним споразумом о социјалном осигурању“, каже се у мишљењу Министарства.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

