Да ли је могућ ,,џихад” на Западу?
1 min read
Шефови низа западних обавештајних служби су изразили бојазан да би повратници из рата у Сирији, грађани Европе и Сједињених Америчких Држава, постали безбедносна претња код куће.
На снимцима на YоуТубе, милитанати обећавају да ће после Сирије њихов следећи циљ бити земље које су некада давно прихватиле њихове родитеље. Тако, 20. новембра, амерички држављанин се пред камерама заклео: “Убијаћемо све пред собом”.
Међутим, само неколико минута касније, његове планове је осујетио пуцањ из пушке сиријске регуларне војске. Али, осим њега, у Сирији се и даље налазе “Европљани” и “Американци” са сличним идејама. Хоће ли улице европских и америчких градова личити на оне из Багдада и Алепа?
Не. Заправо, терор је дуг и стални пратилац цивилизација. У Европи и Сједињеним Америчким Државама он већ дуго траје, и пре доласка мреже џихадиста. Они су само епизода у дугој историји испуњеној свим врстама оних који прете да из основа промене свет. На смену изумрлих, појављују се нови који ће исто тако нестали без трага. Постојали су и опасни тајни непријатељи, и исто као и несмотрено отворена екзалтирана омладина. Колико ће их се сада скупити у Сирији за “велики рат” са Западом?
Од 5-10 хиљада “страних” бораца у Сирији, пут на Запад је отворен за око хиљаду “џихадиста” са пасошима европских земаља (по тајном извештају немачке обавештајне службе (Спиегел, 21. октобра). С тим што се, ова хиљада састоји из десетак, максимум стотину грађана из различитих земаља. Неки настрадају у Сирији, а неки не желе да се врате. Они који се усуде да се врате натраг, растуре се по својим домовима, и стотине се опет распадну на појединце.
Код велике већине оних који купе повратну карту, према мишљењу експерата, жудња за опасним авантурама заувек нестаје након окрутних лекција из стварног рата. Они знају: код куће су јаке безбедносне структуре, а број поузданих истомишљеника је немерљиво мали..
Наравно, претња и даље постоји, чак и ако остану само појединци. Са својим пасошима, они заиста могу да се слободно крећу Европом и САД. Према речима бившег аналитичара ЦИА Мајкла Шејера, “они долазе кући са листом контаката колега-муџахида, који им могу дати савете и пружити материјалну помоћ”.