Да ли демонстранти желе споразум?
1 min read
Упркос најављеном договору између власти и опозиције у Украјини, тренутно је кључно питање да ли ће демонстранти на улицама прихватити споразум.
Иако је украјинско предсједништво објавило да је договор постигнут још јутрос, после цјелоноћних преговора представника власти, опозиције, ЕУ и Русије, европске дипломате су навеле да се ,,теми споразума треба опходити са посебним опрезом“.
,,Тешко је веровати да ће коначан договор бити брзо постигнут“, наводе дипломатски извори, а агенције пишу да је начињен тек први корак ка обустављању насиља.
Први одговор из редова опозиције на изјаву предсједника Виктора Јануковича, Виталиј Кличко навео је да је спреман за споразум. Ипак, он је навео да ће бити потребни ,,даљи преговори са људима на улици“.
Како су јавиле стране агенције, али и поједини званичници земаља ЕУ, постоји оправдана бојазан да људи на улицама неће бити задовољни све док Јанукович не поднесе оставку, али и не почне суђење.
,,Можда ће тај споразум бити потписан, али то ће бити договор предсједника Украјине и министара уз сагласност опозиције. Али још постоји Мајдан а ти људи су изгубили поверење у владу пошто су неколико пута били преварени“, казала је данас портпарол пољске владе Малгожата Кидава-Блоњска.
Би-Би-Си је објавио прелиминарни споразум који садржи пет тачака:
Првом тачком тог споразума, како је објављено, дговорено је да ће у року 48 часова бити одобрен и објављен закон којим се враћа устав из 2004. године. Стране потписнице изразиле су намјеру да у року од 10 дана оформе коалициону владу националног јединства.
Према другој тачки споразума, одмах почиње рад на уставној реформи којом се утврдјују овлашћења украјинског председника, владе и парламента, а тај посао треба да буде окончан до септембра 2014.
У трећој тачки споразума прецизирано је да ће председнички избори бити одржани чим се усвоји нови устав, а најкасније у децембру 2014.
Биће усвојени нови изборни прописи, а централна изборна комисија ће бити састављена на пропорционалној основи, на основу прописа Организације за европску безбедност и сарадњи и Венецијанске комисије.
Према четвртој тачки, биће спроведена истрага скорашњих аката насиља, уз заједнички надзор власти, опозиције и Европског савјета.
Последњом петом тачком, договорено је да власти неће проглашавати ванредно стање и да ће се власт и опозиција уздржавати од насиља.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

