Да ли ће цркве уједначити календар?

Датум прослављања Божића једно је од главних питања којим ће се бавити представници свих помесних православних цркава на консултацијама заказаним за почетак марта на иницијативу васељенског патријарха Вартоломеја. Овај састанак требало би да буде припрема за одржавање Свеправославног сабора који би могао да буде заказан већ за 2015. годину.
Иако се већ деценијама говори о одржавању скупа на коме би све цркве требало да заузму став о низу отворених питања у православљу, најновије вести са Фанара указују да је овакав историјски сабор овог пута на видику. Позната је и већина тема о којима ће готово сигурно бити говора. Поред календарског питања, великодостојници би, између осталог, требало да заузму став о званичном редоследу цркава, али и аутокефалности појединих хришћанских заједница.
Поглавари источних цркава, о одржавању Свеправославног сабора, првог после чак 12 векова, како кажу упућени у црквена збивања, неформално су разговарали прошле године на два битна догађаја – обележавању 1.700 година од доношења Миланског едикта у Нишу и 1025. годишњици од крштења Русије у Кијеву. Питање једнообразности календара сигурно је најкомплексније, али није и једино које може да изазове размену аргумената.
Димитрије Калезић, професор Богословског факултета, каже да је прелазак на грегоријански календар тема о којој би требало разговарати, али и пажљиво одмерити све добре и лоше стране таквог потеза.
Под лупом односи са Ватиканом
Диптих и статуси православних цркава само су део тема о којима ће архијереји разговарати на предстојећем Свеправославном сабору. У кругу питања чији ће одговори исцртати будућност православне васељене су и тренд броја верника, положај православаца на муслиманском истоку, односи са Римокатоличком црквом, као и питање заједничког слављења празника, православне дијаспоре…
– Постоје одступања Јулијанског календара од астрономског, што су потврдила рачунања Милутина Миланковића – каже Калезић. – Идеја о будућем јединственом календару није нереална, али то би могло да изазове отпор верника. То показује и пракса других цркава које су прешле на нови, грегоријански календар. Нема сумње да ће зато ово питање дуго бити тема за све хришћанске цркве, као и да одлука неће бити донета преко ноћи.
Из Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, недавно је потекла иницијатива да би поглавари православних цркава на овом Сабору требало да дају јасан одговор на проблем легализације хомосексуалних бракова у Европи. Подршку овој идеји, како тврди РПЦ, дали су поглавари чак девет помесних православних цркава.