Које је идеално цвијеће за терасе и балконе
1 min read
Фото: https://garden.rs/
Пре него што прочитате које цвеће може издржати и лепо изгледати и на осунчаним терасама, морам скренути пажњу на два предуслова који ће дати прави ефекат. Од тога ће зависити да ли ће ваша тераса изгледати као из каталога или ће цвеће „животарити“ на балкону. Ово схватите озбиљно и видећете резултат већ овог лета.Избор жардињере или саксије
Дубина је пресудна за успех у гајењу балконског цвећа. Дужина, ширина, боја, шара и све остало је ствар укуса и моде, то је нешто што ће више или мање визуелно допринети укупном утиску.
За лепо цвеће је најбитнија дубина жардињере и то директно утиче на квалитет биљака и лакше одржавање. Ако већ имате плитке посуде, размислите да почнете да их мењате. Измерите и уверите се.
Коренов систем храни надземни део биљке. Ако он има могућности да се добро и дубље рашири, биће хране и за лепе цветове. Чули сте да колико је велико дрво, приближно толико је и његово корење. Знате да бонсаи техника није ништа друго неко садња дрвећа у јако плитке посуде. Биљка која у природи расте више десетина метара, у плиткој саксији кржљаво и споро напредује. Ако не желите да и ваше цвеће буде тако мало и скромног изгледа, прво му обезбедите дубљу посуду.
Колико треба да буде дубока жардињера или саксија?
Сваки центиметар је битан.
Знам да на тржишту није превелики асортиман жардињера, али има их довољно да се може направити добар избор. Ако је могуће да је дубина 15 цм и више, то је одлично. Два-три центиметра мање је задовољавајуће, а ако је жардињера плитка 810цм, то је већ проблем. Ако немате жардињере, обратите пажњу на ову најважнију „ситницу“ и први услов ка лепој и цветној тераси је испуњен.
На самом дну саксије обавезно је урадити и дренажни слој који ће одвлачити сувишну воду из посуде, тако да када купујете жардињере или саксије, погледајте да ли нове посуде то већ имају или ћете део запремине морати да смањите ради дренаже.Супстрат у који се цвеће сади је друга најважнија ствар
Коренов систем ће успешније и боље моћи да се развија ако је супстрат растреситији и прилагодљивији потребама биљке. Храна ће се лакше преносити до листа, а онда ће бити више лепих цветова. Приметили сте да користим израз „супстрат“. Чисто да нагласим да то није обична земља. То је смеша више врста која биљци одговара. Можете је сами направити или купити већ готову.