Čudotvorna ikona Majke Božije Ahtirska
1 min read
Ahtirska-ikona
Ova ikona pripada ikonama Majke Božje koje su se u Rusiji najviše proslavile.
U prvoj polovini (18.) vijeka pri Pokrovskoj crkvi u selu Ahtirka u Harkovskoj guberniji, služio je sveštenik, otac Vasilije Danilov, koji se odlikovao pravednim životom, jakom vjerom i trudoljubljem.
U vrijeme kosidbe, 15. jula 1739. godine, otac je, želeći da isproba novu kosu, otišao s njom u svoju baštu, koja se nalazila oko hrama. Jedva što je uspio da zamahne kosom, primijetio je u visokoj travi blistavu ikonu Presvete Djeve, kako se moli pred Raspetim Sinom svojim. Ikona je tako ležala pred njim i zračila nekom osljepljujućom svetlošću.
Iznenađen, sveštenik je iz ruku ispustio kosu i pao na koljena osjenivši se krsnim znamenjem. Počeo je da čita, poznate mu molitve Bogorodici i sa pobožnošću podigao ikonu, ponijevši je u svoj dom. Ovde je ona stajala tri godine, pobuđujući kod domaćih neobičan osjećaj poštovanja.
Bilo je primjećeno da, ako se ko spremao da provede noć u sobi gde je ikona, na njega je napadao nepoznati strah i on bi bježao iz sobe. Bez obzira na duboko osjećanje pobožnosti kod oca Vasilija, ikona se nije čuvala u potrebnoj čistoći. Tri godine nakon što je pronađena, otac Vasilije je u snu dobio naredbu od Presvete Vladičice da svojim rukama oslobodi ikonu od prašine koja je napadala na nju, da je omije čistom vodom i da je ukrasi. Od straha se probudio i te noći ispunio naređenje Presvete Djeve.
Iste noći vidio je i drugi, neobični san. Sanjao je da ide ka reci, da u nju izlije vodu, (koja mu je preostala nakon omivanja ikone) gde je sreo Bogorodicu u liku prekrasne devojke, koja mu se obrati: „ Kuda nosiš tu vodu? Vrati se sa njom kući i čuvaj je, ona će bolesnike lečiti od groznice!“ – a upravo je otac Vasilije imao kćer koja je stradala od groznice. Probudivši se, napojio je kćer tom vodom i ona je istog časa ozdravila. I drugi su se kasnije iscjelili od groznice, koji su od te vode pili.
Posmatrajući ikonu, sveštenik je primijetio na dasci oštećenja i poručio je jednom ikonopiscu da ih popravi. On je ikonu ponio sa sobom, spremajući se da za dva dana počne da radi na njoj. Međutim, noću je od ikone čuo glas: „ Ustani, jer je nastalo vreme da vratiš ikonu odakle si je uzeo. Popraviti je ti, ne možeš.“ Ikonopisac se molio pred ikonom ostali dio noći, a rano ujutru ju je vratio ocu Vasiliju i ispričao mu o svemu. Zbog svih ovih okolnosti, otac Vasilije se uvjerio u čudotvornu moć ikone i odlučio da je priličnije da ona stoji u hramu.
Postavljena u sveti hram, ikona se uskoro proslavila novim čudesima. Kod ikonopisca Jovana bilo je naručeno da popravi živopis ikone. Međutim, dogodilo sa da je njegov sin, bolovao od groznice. Saznavši za čudesna iscjeljenja, otac je omio ikonu vodom i napojio mališana, koji je ubrzo ozdravio. Zatim se zbilo još nekoliko isceljenja.
Po blagoslovu Moldavskog mitropolita Antonija (Černovskog) bilo je sprovedeno detaljno ispitivanje svih čudesnih iscjeljenja. Brigadir Lesovicki je dao pismeno svjedočenje da mnogi ljudi, dolazeći iz raznih mjesta – dobijaju iscjeljenje od ove čudotvorne ikone. Takva istraga je bila zatražena iz Peterburga, iz Svetog Sinoda a carica Jelisaveta Petrovna je potom naredila novu istragu, koja je dokazala istinitost svega prethodno rečenog.
Posle pismenih potvrda očevidaca, svjedočenja su dostavljena u Sinod. Iscrpno izučivši materijal o čudima proisteklih od Ahtirske ikone, Sveti Sinod je 1751. godine ustanovio poštovanje novojavljene Ahtirske ikone Presvete Djeve, kao čudotvorne.
Proslavljenje ikone je vrlo obradovalo caricu Jelisavetu koja je riješila da joj u Ahtirki podigne kameni hram. Grof Rastreli je izradio plan hrama. Carica je svojeručno upisala u knjigu priloga, sumu od 2000 rubalja, u to vrijeme ogroman prilog, a ova knjiga ostala je sačuvana do današnjih dana. Crkva je osvećena 1768. godine i po svojoj veličini predstavlja veličanstveno zdanje.
Međutim, u proslavljenju Ahtirske ikone u višim krugovima ruskog društva, i oduševljenju carice mnogo je doprineo i ovaj događaj.
Godine 1748. prolazeći za Peterburg, u Ahtirki se zadržala bolna udova baronesa Vajdel, sa dve maloljetne kćeri. Brinući se za sudbinu svojih djevojčica, kojima je pretilo da ostanu potpuna siročad, baronesa se žarko molila pred ikonom Bogomajke za iscjeljenje. Noću je vidjela u snu Vladičicu, koja joj je rekla: „ Uzalud moliš za ozdravljenje. Tebe čeka smrt. Požuri da razdaš po crkvama i sirotinji celo tvoje imanje. To će biti korisno za tvoju dušu!“ Bolesnica je ukazala na svoju decu. „ Ne brini se o deci, odgovorila je Bogomajka, ja ću im biti svagdašnja Pokroviteljka. A ti se pripremaj za smrt, jer ćeš umreti za tri dana i razdeli svoje imanje po crkvama i siromašnima, da bi se molili za tebe!“
Bolesnica je svoj san ispričala duhovniku i žurno počela da dijeli svoje imanje. Zaista je umrla. Vijest o tome došla je do carice Jelisavete Petrovne i ona je pozvala siročad na dvor, vaspitala ih i udala za dvojicu velmoža: jednu za grofa Panjina, a drugu za grofa Černišova. Devojke nisu nikad zaboravile blagodatnu pomoć koja im se izlila preko Ahtirske ikone Majke Božje i davale su do smrti bogate priloge hramu, gde je ikona prebivala.
Uoči Svete Trojice, ikonu iz Pokrovskog Sabora na najsvečaniji način prenose; ovo prenošenje je ustanovljeno 1844. godine, u obnovljeni Ahtirski Trojicki manastir.
Najpoznatije kopije čudotvorne Ahtirske ikone Majke Božije nalaze se i u sljedećim mjestima: – u Harkovu, u Hramu Svetog Arhangela Mihaila; – na obali Oskola, u hramu sela Borovoj, gde je ranije bila Gorohvatska Bogorodičina pustinja; – u selu Mežiriči, Lebedinskog okruga, u Pokrovskom hramu; – u selu Rjasnom, Ahtirskog okruga, gdje je naročito poštovana, u selu Esmanu, Černigovskog okruga i u Moskvi, u veličanstvenom hramu sa pet prestola, koja nosi ime „Nikole Javljenoga“, na Arbatu, gdje je ovoj ikoni posvećen Sveti Presto.
I sveta obitelj Manastira Miljkov, u Srbiji, ima čast da u svojoj kapeli čuva jednu kopiju ove čudotvorne ikone, koja se nalazi u tronu, specijalno za nju napravljenom.
Kruna na ikoni dar je u Hristu upokojenog sinđela Hadži Jovana Stojkovića. A srebrni darovi prilog su pomenutog oca Jovana za dušu njegove počivše majke Jelisavete, kao i srebrnjaci, koji su prilog visokoprepodobne igumanije mati Doroteje, nastojateljice ove svete obitelji.
Ova kopija čudotvorne ikone Majke Božije Ahtirske nalazi se u zimskoj kapeli, koja je posvećena Svetom Maksimu Ispovijedniku, u Manastiru Miljkov kod Svilajnca, na molitveno uzdizanje i pomoć svima koji joj sa vjerom pristupaju.
Godine 1905. za vrijeme restauracije Ahtirske ikone u Sankt-peterburg, obraz Bogomajke je pri nejasnim okolnostima nestao. Posle revolucije Ahtirska ikona Bogorodice pojavila se u Harbinu u posjedu ruskih emigranata. Sveti obraz Bogomajke je s poštovanjem pronošen putevima ruske emigracije, da bi se ikona na kraju krajeva, predala na čuvanje članovima Komiteta ruske pravoslavne mladeži, u San Francisku. U sadašnje vrijeme čudotvorna ikona Ahtirska, nalazi se u posjedu Ruske Zagranične Crkve.
Za datum praznovanja određen je 15. jul po novom, odnosno 2. jul po starom kalendaru- kada se svešteniku Vasiliju, projavila u visokoj travi.
Ahtirska ikona Majke Božije molitveno se priziva u pomoć za izbavljenje od temperature, za pokroviteljstvo dece bez roditelja, blagoustrojstvo dečijih potreba u životu, za zastupništvo Bogomatere osirotelima od svake bijede i nevolje.
Izobraženje
Ovaj ikonografski prikaz pripada tipu ikona Bogorodice Molitvene, tačnije grupi ikona pod nazivom Velika Panagija (Svesveta) gde izobraženje Mladenca Hrista na ikoni prestavlja veliko čudo Božijeg ovaploćenja – kada se Nesmestivi Bog uselio u ljudsko propadljivo telo.
Presveta Djeva je dopojasno prikazana a u drevnom ruskom ikonopisu, ovakve ikone postale su rasprostranjene i znane pod imenom, Znamenje.
Poglavito, na Ahtirskoj ikoni prikazano je kako se Presveta Bogorodica moli pred Gospodom Isusom Hristom, Njenim Sinom, raspetim na Golgoti; dok je na pojedinim ikonama Sveta Djeva sa rukama u molitvenom položaju, dotle je na nekim drugim prikazima, izobražena kako drži u rukama Krst, sa Svojim raspetim Sinom.
U ruskom izobraženju lijeva ruka joj je postavljena ispod brade, kao da pridržava stav glave svoje svete, u molitvi i plaču, dok desnom rukom, ukazuje na Sina Svoga, kao Voditelja ka putu istine i života. Iako mu tim gestom predskazuje strašnu smrt, Bogorodica ima blaženi lik, pun ljubavi.
Ono što je karakteristično kod Svete Djeve je da je prikazana u odeždi plave boje, dok su joj na rukama zlatnim nitima izvezene narukvice, kao kod sveštenoslužitelja dok savršava svete tajne. Ovim zlatnim vezom vidimo da je protkan porub Njene odežde u cjelini, dok je na glavi Njenoj i ramenima izvezena po jedna zlatna zvijezda kao simbol neporočne čistote Njene. (lijeva zvjezdica je pokrivena Bogorodičinom rukom i nije nam vidljiva).
U svijetu postoji deset ovakvih ikona, a jedna od njih se nalazi u Manastiru Miljkovo, kod Svilajnca (Srbija), u kome je svoje početne iskušeničke dane započeo, budući starac – Tadej (Vitovnički).
Molitva
O, Preblagoslovena, Mnogomilostiva Vladičice Sveta! Evo mi grešni, ka svetoj ikoni Tvojoj gledamo, i na njoj Te vidimo kako u žalosti i sastradanju predstojiš pred raspetim za nas Hristom Spasiteljem. Usrdno Te molimo, kao poznatu za nas pred Sinom Tvojim molitvenicu. Ne ostavi nas u dan ispitivanja i žalosti, no u iskušenju i napastima budi s nama. Ogradi nas svečesnim pokrovom Tvojim, od vidljivih i nevidljivih neprijatelja, i daj nam silu sa kojom bi mogli tvoriti, savršenu i blagu volju Tvorca i Vladike sveta, gledajući, Milostiva Zastupnice naša, sa koliko različnih grijehova smo porobljeni, jer nismo samo voljno sagrešili nego i nevoljno smo pali u mnogorazlična pregrešenja, toga radi ka Tebi moćnoj Ustrojiteljici hrišćanskog spasenja pribegavamo i umilno vapijemo: Um naš prosveti poznanjem Božanstvenih istina, srce naše zagrij toplotom hrišćanske ljubavi i težnjama ka spasenju, volju našu utvrdi da budemo nelicemjerno ispunjeni zapovijestima Gospodnjim. Da Gospođo Premilostiva, pogledaj sa visine nebeske na uzdisanje i molitve nas grešnih, i iscijeli bolesti nedužnih, umiri srca ozlobljenih, daruj strpljenje stradajućim da budu utvrđeni u strahu Božijem. Ukrijepi gonjene za pravdu, sirote i udovice zaštiti, daj utjehu plačućim, izmoli oproštaj kajućim, demonsku pak buru strasti u grešnim dušama utišaj, i u srca onih koji Te poštuju usadi Hristovu krijepost, i ljubav ukorijeni, u duhu milosrđa i sastradanja utvrdi. Otpale od vere jeretike i otstupnike i usta nečastivih, koja hule na Svetu Crkvu ka poznanju istine uputi. A koji propovijedaju vjeru pravoslavnu, sačuvaj, a onima koji su izašli iz ovog života, ocima i braći i sestrama našim, o Mati Božija, daruj oproštaj grehova, i izmoli vječno blaženstvo. Kada se i čas končine naše približi, tada, Vladarko, primi dušu našu, i u pokoju pravednih upokoj, gdje lica angela i svetih ugodnika neućutno slave moć i milost Oca i Sina i Svetoga Duha, i Tvoje Maternje za nas posredništvo i zastupništvo, sada i uvijek i u vijekove vijekova. Amin.
Tropar, glas 4
Preblagoslovena Djevo, Bogoroditeljko Čista, Koja pred Krstom Sina i Boga Tvoga predstojiš, tuge velike pretrpela jesi i blagodat od Njega pridobila jesi, za utešenje tužnih. Tako i mi ka prečistome obrazu Tvome pribjegavamo i videći Te izobraženu na njoj pred Krstom Spasa našega umilno Ti pojemo: Zastupnice usrdna, blaga i milostiva, požuri izbaviti nas od svake bijede, nužde i bolesti i spasi duše naše, da te sa blagodarenjem slavim u vijekove vijekova.
Literatura:
,, K Bogorodice priležno njine pritecem… “, Molitvlj k Božiei Materi pered Ee čudotvornjimi ikonami, Duhovnoe preobraženie, Moskva 2015, str:8;
www.deva-maria.ru/:ikona-bozhiei-materi-akhtyrskaya:ikona
Mitropolija
Elza Bibić
prevod sa ruskog: Olga Bibić