ИН4С

ИН4С портал

Црногорски улазак у НАТО – улазак у безбједносно, етичко, економско и политичко безнађе

1 min read
Владислав Дајковић

Дајковић

Пише: Владислав Дајковић 

Читајући последњих дана анализе и коментаре различитих при-пејд војних аналитичара који су рат видјели само на филмовима, видео игрицама, али и уживо чули из подрума и склоништа – кад нам је тај исти НАТО испоручио ”демократију” са неба – стиче се дојам да нас по уласку у ову милитаристичку организацију чекају мед и млијеко, а не ратовања и финансијска расипања по бијелом свијету, искључиво за туђе интересе.

Елем, улазак Црне Горе у ову милитаристичку алијансу треба посматрати из најмање четири угла:

1. Безбједносни: уласком у НАТО савез црногорски грађани постају (не)легитимна мета разноразних терориста којима је управо овај савез разорио огњишта, неријетко трагајући за нафтом и другим добрима. Здравом логиком се уочава да су у 95% случајева терористичких напада последњих година, жртве били управо грађани НАТО чланица, и то оних најмоћнијих. С друге стране, војни аналитичари тврде да је безбиједност Црне Горе угрожена од њених сусједа. Којих, поставља се питање. Ако узмемо у обзир да су скоро сви сусједи Црне Горе попут: Албаније, Хрватске, Италије, Словеније, Косово (као протекторат), Србија (потписница највиших споразума са НАТО), стиче се утисак да смо у овом тренутку угрожени (поново) само од НАТО савеза!

2. Економски: ноторна је неистина да ће Црна Гора уласком у ову алијансу постати ”Мека и Медина” за стране инвеститоре. Чланице НАТО-а попут Албаније, Румуније, Грчке (готово на дневној бази) Хрватске (скоро 60% од уласка у овај савез), Бугарске, биљеже константан пад страних инвестиција. Хрватска је, захваљујући ратним дејствима у Сирији, остала без уносне сарадње сопствене компаније ИНА са сиријским компанијама које контролишу нафтне бушотине, те захваљући НАТО савезу остала без милијарди долара. Исто тако, док црногорску дјецу лијечимо СМС порукама, држава ће улагати милионе еура у наоружање и авио карте наших војника да ратују са земљама које, без навигације, не би знали ни пронаћи на мапи.

3. Политички: Уласком у НАТО савез Црна Гора фактички преноси свој суверенитет и територијални интегритет на ову војну алијансу. То значи да ће НАТО војници у сваком моменту моћи да се искрцају у наше приморске градове и директно спроводе своје ”демократско” понашање, заштићено свакојаким имунитетима на наше судство. И не само то – Црна Гора више де факто неће моћи сама да управља својом спољном политиком. Мали наговјештај је послао и Доналд Трамп када је ”потапшао” премијера Марковића, али и када су Руси бесплатно ”провозали” посланика Вуковића.

4. Етичко/морални: И последњи, али и најважнији угао гледишта: Црна Гора, осим тога што би се придружила модерном друштву окупатора, би, по узору на фиктивну жртву из ”Штокхолмског синдрома”, постала прва држава – покајница која је нелегитимно (супротно ставу СБ-а) бомбардована, чији су цивили (махом дјеца) убијани, чија је инфраструктура разрушена, а потом и – ушла у НАТО алијансу. Такође, важно је разбити спин да је предуслов уласка у ЕУ, заправо улазак у НАТО савез, о чему свједоче развијене земље ЕУ, а које су задржале војну неутралност – Шведска, Финска, Аустрија, Малта, Кипар – а које би се у случају терористичке пријетње позвале на члан 42/7 Лисабонског споразума који значи да све земље чланице морају пружити војну заштиту овим земљама, независно од тога да ли припадају НАТО савезу.

У коначном, (скромно) упућујем оштру критику про-владиним медијима и Јавном сервису који нису на објективан начин испратили и ставове друге стране, поготово узевши у обзир да је скоро 84% од укупног броја становништва, било за референдум. А подсјећања ради, идеја референдума долази из западне, а не из, данас тако мрске, источне цивилизације. Но, сама чињеница да НАТО алијанса прима у своје окриље земљу у којој се власт никада није смијенила демократским путем, више говори о тој организацији и њеним (територијалним) аспирацијама, него о дојучерашњим Милошевићевим коалиционим партнерима и ратним друговима – Ђукановићу, Пеђи Бошковићу и екипи.

Црногорским грађанима не желим срећан улазак у НАТО савез, али им желим да се коначно и заједно изборимо за прве фер и демократске изборе у историји наше земље, а онда и фер и демократски референдум у евентуалном изласку из ове војне алијансе.

За крај цитирам Ђукановића са почетка каријере:
”Ко год је бјежао од свог народа, народ га је на крају стигао!”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

3 thoughts on “Црногорски улазак у НАТО – улазак у безбједносно, етичко, економско и политичко безнађе

  1. momče,

    Spuštasmo se mi na tvoje, uže, umalo se uže ne pretže, u glavu nam pamet uđeraste, od tada smo bolji prijatelji…
    Bože momče, koliko ti je ljeta, učli iđe išta, spoznalo kakve istine liše tvoje…
    Momoče, momče znam da izdaja roda i države boli, i da sve dok bude postoja ijedan crnogorac tebe i tvoje će podsjećati na tu istinu, a jes li baš morao ili si sam bira…Zapamti dok srbima ka turcioma, budu ruke krvave do lakata tebe i tvojima će ka posrbici isto ka poturicama morat biti krvave do ramena… Zapamti momče, vazda smo imali s…ova tvog profila, nekad su oni odilu u turke i stambol grad, danas idu u srbe i bijelopm gradu. Ako ako posrbice, ama ga više bez belaja nećete doditz na vlast u ovu državu, pripamti pribilježi, a moguće da je i pomalo ža što vas ne puštziše 16 oktobra da jednom razriješimo rabotu čijeje što i đe je kome mjesto, umoriste nas…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<