Crnogorski katolici u četiri kolone, CKC za ujedinjenje
1 min read
U registru vjerskih zajednica koji vodi MUP Crne Gore evidentirane su 23 vjerske zajednice, među kojima su čak četiri pravna subjekta sa katoličkim prefiksom, i to – Crnogorska katolička crkva sa sjedištem u Sutomoru, Nadbiskupija barska u Baru, Kotorska biskupija u Kotoru i Katolička misija “Tuzi” u istoimenoj podgoričkoj gradskoj opštini.
Iz Crnogorske katoličke crkve su do sada više puta saopštavali da se zalažu sa ujedinjenje, ne samo katoličkih crkava u Crnoj Gori, već svih hrišćanskih zajednica.
CKC, isticali su iz te crkve, ima svoje nesporne istorijske korijene u najstarijoj crkvenoj instituciji na Balkanu, u Barskoj nadbiskupiji, koju je utemeljio dukljanski Kralj Mihailo Vojisavljević, i koja je imala status samostalne crkvene institucije odnosno nespornu autokefalnost, na čelu sa svojim arhibiskupom, i to u drugoj polovini jedanaestog vijeka, odmah nakon raskola jedinstvene hrišćanske crkve.
Podsjetimo, kancelar Biskupije kotorske don Pavao Medač izjavio je ranije da vjeruje da se neko grubo našalio osnivanjem Crnogorske katoličke crkve, jer bi, kako je naveo, bilo skandalozno da je MUP registrovao tako nešto i dozvolio zloupotrebu imena Katoličke crkve.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao je ranije za portal IN4S, da “ako može da se, kako je naveo, osniva takozvana ‘ Crnogorska pravoslavna crkva’ (CPC), zašto da se ne osnuje i Crnogorska katolička crkva”.
Formiranje Crnogorske katoličke crkve je još jedan podsticaj da se dublje razmisli o razlozima koji u našem vremenu izazivaju fenomene u oblasti religioznosti u Crnoj Gori – naveo je mitropolit Amfilohije.
On je kazao da je vremenu duhovnog buđenja, koje je tokom poslednjih dvadeset godina zadesilo Crnu Goru, došlo do nastajanja određenih polarizacija, odnosno pokušaja partijskih struktura da one, po nekim svojim osnovama, formiraju sopstvene vjerske zajednice.
„To je i posledica duhovnog osiromašenja jednog niza generacija koje su ovdje odrastale bez crkve i bez Boga. A, duša ne može bez Boga, i dobro je kada tragajući za Bogom duša nađe istinski put Bogu i tvrdoj božjoj vjeri, što se ne događa uvijek”, istakao je tada mitropolit Amfilohije.
Zatvor za one koji ometaju vršenje vjerskih obreda
U Informaciji o potrebi utvrđivanja Predloga zakona o slobodi vjeroispovesti, koju je juče usvojila Vlada Crne Gore, navodi se da će se novčanom kaznom ili zatvorom do dvije godine kazniti svako ko sprječava ili ograničava slobodu vjerovanja ili ispovijedanja vjere ili ometa vršenje vjerskih obreda.
U dokumentu je navedeno da će osoba koja prisiljava nekoga da se izjašnjava o svom vjerskom uvjerenju biti kažnjena novčanim iznosom ili zatvorom do jedne godine, dok je kazna od tri godine “iza rešetaka” zaprijećena službenom licu koje to učini.
U istoj informaciji se ističe da se u državi generalno poštuje sloboda misli, savjesti i veroispovesti i da do sada nijednoj vjerskoj zajednici nije zabranjen ili ograničen rad.
Takođe se kaže da evidencija vjerskih zajednica ne treba da bude obavezna, “ali sticanje pravnog subjektiviteta vjerske organizacije je uslov ukoliko želi da ostvaruje državne benefite”.
Džomić: CKC registrovana zakonitije od tzv. „CPC“
Protoprezviter-stavrofor dr Velibor Džomić, koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske rekao je ranije da kao pravnik može da konstatuje da je zakonitiji upis u evidenciju vjerske zajednice pod nazivom Crnogorska katolička crkva, nego što je 2000. godine bio upis novoformirane „zajednice“ pod nazivom „Crnogorska pravoslavna crkva“. Naime, objasnio je on, u članu 11. Ustava Republike Crne Gore od 1992. godine bilo je propisano da u Crnoj Gori postoje po jedna pravoslavna i katolička crkva i islamska zajednica.
„Mimo toga, MUP je, primjenjujući odredbe Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica od 1977. godine, na protivustavan način, u januaru 2000. godine, dakle za vrijeme primjene i važenja tog ustava, u evidenciju upisao i tzv. CPC. Prije toga je njihove zahtjeve odbijao” – kazao je Džomić.
Ovim zakonom svezane su ruke svještenicima SPC. U budućim svojim “poslanicama” neće smjeti da ostale vjerske zajednice, ma koje provinijencije bile, nazivaju nepostojećim, kvazi, kobajagi, sektama… i što znam kakvim sve prefiksima.
Zakon će ih, ako se bude poštovao, primorati da poštuju ostale vjernike. Znam da će to svještenicima SPC biti mnogo teško s obzirom da se oni osjećaju kao ljudi kojima zemaljski zakoni ne mogu ništa.
Interesantno je kako su se oni rado odrekli zemaljskih zakona ali nikako da se odreknu ovozemaljskih uživancija.
Braco katolici to sto ste podjeljeni u cetir kolone , krunski je dokaz da ste Srbi.
uivjela Crnogorska Katolicka Crkva
Pa jasno je ko je inicirao stvaranje CKC (sugestija mitropolita Amfilohija). Cilj je bio, naravno, da se karikira registracija CPC.
Problem je u tome sto vlada CG (iz nepoznatih razloga?) nece da donese – po ugledu na regenta Aleksandra 1920 g. – Ukaz o osnivanju Crnogorske Pravoslavne Crkve. I sto, potom, ne zatrazi tomos od Vaselejske Patrijarsije. S obziorom da je CPC bila – do nelegitimnog i nelegalnog ujedinjenja u SPC (1920 g.) – autokefalna Pravoslavna crkva.
Vlada da zatraži tomos od Vaseljenske patrijaršije? 🙂 Sjajno! 🙂
U velikom su problemu iz režima kako da se Vatikanu opravdaju zbog ovog ”separatizma”. A ne mogu ništa, sve po zakonu. Čak i sredstva za rad su im dužni da daju. Samo tako, samo tako, to srce želi 🙂
Otkako je obnovljena autokefalna CKC Miraša i njegovih sektaša nema nigdje. Čak ih ni DPS više ne može varit.
Ovo se zove žetva zla koje je Vatikan posijao. Katolika je tako malo u CG a tako su podijeljeni. Pa, prosto nevjerovatno kako stize zasluzena nagrada za vatikance. Podrska za CKC
A ko su sad pa ovi? Crnogorska katolick crkva, pa ovo je ludnica hahahahahha
I katolici Miraša za trku imaju. Hahahaha
Svaka prica o toleranciji i suzivotu, o prevazilazenju problema se meni licno veoma dopada. Ovo mislim prije svega na pravoslavce, ali i na katolike i muslimane. Zato je ova inicijativa Crnogorske katolicke crkve izvanredna i podrzavam je. Bravo!