IN4S

IN4S portal

Crnogorski Institut za ljekove i medicinska sredstva: Izdata saglasnost za uvoz Sputnjik Ve

1 min read
Vakcina Sputnjik Ve daje se u dvije doze, u razmaku od 21 dan.

Foto: AP

Crnogorski Institut za ljekove i medicinska sredstva izdao je danas saglasnost za uvoz ruske vakcine Sputnjik Ve.

„Postupajući u skladu sa Odlukom Vlade o uslovima za davanje saglasnosti za nabavku vakcine Sputnik Ve, Institut za ljekove i medicinska sredstva je po zahtjevu zdravstvene ustanove Apoteke Crne Gore Montefarm, 11.2.2021. izdao saglasnost za nabavku, odnosno uvoz vakcine Sputnik Ve (Gam-KOVID-Vac), proizvođača FSBI „NRCEM N.A. N.F. Gamaleya“ of the Ministry of Health of the Russian Federation, Ruska Federacija“, saopšteno je iz te ustanove.

Iz instituta su kazali da je saglasnost izdata u skladu sa članom 5 Zakona o ljekovima, koji propisuje da se saglasnost za uvoz lijeka koji nije registrovan u Crnoj Gori izdaje za medicinski opravdane potrebe, odnosno u slučaju epidemija, ali i članom 8, u skladu sa kojim Vlada preduzima mjere za snabdijevanje ljekovima u slučajevima vanrednih stanja i drugih posebnih situacija i propisuje poseban postupak i uslove za davanje odobrenja za nabavku ljekova.

Pojasnili su da je Sputnjik Ve kombinovana vektorska vakcina za prevenciju infekcije koronavirusom i da sadrži dvije komponente.

„Komponentu I, koja sadrži rekombinantni humani adenovirusni vektor (26. serotipa), koji kodira protein S virusa SARS-KoV-2 i Komponenta II, koja sadržirekombinantni humani adenovirusni vektor (5. serotipa) koji kodira protein S virusa SARS-KoV-2“, saopšteno je iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva

Vakcina Sputnjik Ve daje se u dvije doze, u razmaku od 21 dan.

Prve doze, kako su „Vijesti“ najavile, stići će u Crnu Goru tokom naredne sedmice.

(Vijesti)

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Crnogorski Institut za ljekove i medicinska sredstva: Izdata saglasnost za uvoz Sputnjik Ve

  1. Predlažem da se svi tvrdi ljubitelji „zapadnih vrednosti“ vakcinišu zapadnim vakcinama, Fajzer, Moderna, AstraZeneka,…, sumnjičavi ljubitelji vakcina neka uzmu rusku ili kinesku. Oni koji su shvatili da je ovo Treći svetski rat Globalista protiv čovječanstva, zaogrnut koronom, svi u isti stroj protiv Globalista i njihovih ABH otrova prosipanih iz aviona. Potrovaše nas, ni sarina nam ne žale!

  2. Crnogorski Institut za lekove je više prevodilački biro uputstva, nego Institut u prvom smislu riječi. Mi nemamo kadra, a ni laboratoriju koja bi to valjano ispitala. Dakle, oslanjamo se na Evropsku agenciju za lekove i obično prevedeno upstvo za primenu na crnogorski jezik. Onda ga nalijepe na kutiju originala i to baš na mjestu gdje je originalna specifikacija. Zašto to rade? Vjerovatno da ne pročitaju oni koji znaju jezik originala. Možda bi otkrili i pogrešan prevod.

  3. To je trebalo u Januaru ljudi. Ajde da računamo da su čekali Covax program od decembra, to su i morali zbog EU. Potpisali su oboje i to je u redu. Ali od januara je trebala odmah da pritiska odmah!

    3
    2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *