Црна Гора због Украјине без позива за НАТО
1 min read
Мали су изгледи да Црна Гора у на самиту НАТО-а на јесен у Велсу добије позивницу да приступи сјеверно – атлантској алијанси, иако су почетне процјене биле да би криза у Украјини могла олакшати њен пролаз, пишу Вијести.
Чак и да Вашингтон одлучи да лобира да се позив за чланство Црној Гори нађе на дневном реду самита, интереси кључних европских чланица НАТО-а не иду на руку Подгорици.
Према незваничним информацијама Вијести из дипломатских и НАТО извора, тренутно је кључни проблем то што Њемачка и остале велике НАТО земље из Европе не желе да позивом Црној Гори додатно ризикују односе са Русијом који су прожети снажним економским везама.
Према истим изворима, додатна отежавајућа околност је то што би, ако би Црна Гора била тема самита шефова држава или влада 28 чланица НАТО-а, прибалтичке земље и Пољска инсистирале да се онда разматра позив и Грузији, што би недвосмислено значило прст у око Москви.
Како се све одлуке у НАТО-у доносе консенсусом, компликована ситуација на глобалној политичкој сцени, коју су произвели сукоби у Украјини, не наговјештава да би Црна Гора ускоро могла да се нађе у најмоћнијем војно-политичком савезу.
Епилог вишемјесечног интензивног лобирања челника власти на билатералном нивоу, уз свесрдну помоћ Словеније као заступника Црне Горе у НАТО-у, требало би да буде познат 25. јуна, на састанку министара земаља чланица.
Kakve to veze ima ,ako su prijatelji neka uloze 10 milijardi $ da bi pokaszali da su stvarno zainteresovani za nasu bezbjednost ,prvo ekonomsu pa zatim i vojnu.
Prijatelji pomazu u nevolji svojim prijateljima,to smo vidjeli kod raspada Jugoslavije,e sada je stvar jasna,nasi su se izjasnili za NATO savez tu nema dvoumljenja svi vodeci rukovodioci su za shodno tome treba ocekivati pomoc koja ce u savkom slucaju biti besplatna,kao i uvjek.?
Posle rata SAD su procenile da je konfiskovana imovina njihovih građana u Jugoslaviji vredna 17.000.000 dolara. Realno, to je bila suma između tri i pet miliona dolara. Amerikanci su zahtevali da Jugoslavija to isplati iz svojih zlatnih rezervi koje su bile čuvane u Federalnim rezervama. Profesor dr Milan Bartoš je sačinio prigovor da je reč o depozitu u nuždi, ali je prigovor odbijen. I tako su naši saveznici Amerikanci iz jugoslovenskog depozita od 47.851,67 kilograma monetarnog zlata uzeli sebi 15.649,22 kilograma.
Teško je verovati da su Amerikanci jednostavno, kao gusari, opljačkali Jugoslovene. Nisu oni naplatili samo imovinu koju su komunisti konfiskovali američkim građanima 1948. godine. Kao plutokratska, trgovačka nacija, oni su naplatili sve ono što su u vidu pomoći (oružje, uniforme, hrana, vozila, avioni…) za vreme rata isporučili Brozovim partizanima i Mihailovićevim četnicima.
Ni to nije bilo nešto novo. Posle Prvog svetskog rata, naši saveznici Francuzi i Englezi su zahtevali da im se sva pomoć plati. Čak i pertle za cokule koje su bile isporučene srpskoj vojsci pred proboj Solunskog fronta, a da ne govorimo o topovskoj municiji većeg kalibra. Čak i pertle! Opanci na nogama tih junaka više nisu bili upotrebljivi. I plaćene su saveznicima njihove pertle!
Amerikancima je posle Drugog svetskog rata uspelo da naplate sve bombe koje su pred kraj rata bacili na srpske gradove. Svaku bombu, svaki litar goriva za svoje leteće tvrđave koje su donele smrt mnogim Srbima, uglavnom civilima u Podgorici, Beogradu, Leskovcu, Bihaću… Praktični Amerikanci su i za to imali pokriće: bombe na Srbe je tražio Josip Broz, preko svog generala Koče Popović
Dr Savo Kentera
Толико о “сигурном” чланству у НАТО!!!
Ne pricajte gluposti dobijamo poziv sigurno mi smo vojna sila i vidite li da se nemoze nista rijesiti bez nas mi smo tas na vagi