ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора: Пут до Брисела преко Атлантика или до када сједити на двије столице

1 min read
Ако се буде руководила интересима грађана Црне Горе и њеном европском агендом, за многе штетни споразум са Американцима, ускоро би могао бити “ад акта”. А док се то не деси, влада у Подгорици је ионако на озбиљним искушењима…

слика екрана

Пише: Маринко Учур, Бања Лука-Подгорица

Мала балканска држава Црна Гора, годину након проглашења независности и раздруживања са Србијом, 2007. године, потписалаје СОФА Споразум са Сједињеним Државама. Власт се тако обавезала да неће изручивати Међународном кривичном суду америчке држављане, које би тај суд евентуалногонио за геноцид, ратне злочине или злочине против човјечности.

Споразум су потписали тадашњи црногорски предсједник Филип Вујановићи америчка државна секретарка Кондолиза Рајс, упркос чињеницида је био у супротности са политиком ЕУ.

Имајући у виду европске аспирације Црне Горе, Брисел није престајао да упозорава званичну Подгорицу да је неопходно да своје законодавство усклади са европским вриједностима. Другим ријечеима, европска администрација отворено захтијева одустајање од СОФА споразума – документа који одређује војно-билатералне односе земаља-савезница са САД.

У међувремену, споразум је на снази скоро 15 година у периоду када је на власти био предсједник Мило Ђукановић и његова Демократска партија социјалиста (ДПС).

Откако је 30.августа прошле године Ђукановићева партија изгубила изборе и отишла у опозицију, ствари покушавају да се промијене, али нова влада премијера Здравка Кривокапића је свјесна да неће бити једноставно једнострано одустати од споразума са Американцима.

Мило Ђукановић (Фото: Д. Миловановић/Новости)

„У циљу усклађивања с општим становиштем ЕУ о интегритету Римског статута, у наредном периоду биће настављене активности у смислу постепеног изналажења оптималног модела, прихватљивог свим странама“, огласила се Канцеларије за европске интеграције Црне Горе, не наводећи експлицитно да ће споразум са Американцима бити стављен ван снаге, јер би то значило ускраћивање војне помоћи Црној Гори од стране трансатлантског савезника.

Истовремено је наглашена потреба уважавање обавеза према међународним партнерима”. Другим ријечима, “врућ кромпир” је сада у рукама нове црногорске владе, која не показује спремност да одустане од споразума, али не нуди рјешење које ће бити зуадовољавајуће за Брисел и његова очекивања.

У намјери да провјеримо расположење садашње опозиције, а у вријеме потписивања споразума, владајуће гарнитуре у Црној Гори, покушали смо добити тумачење неколицине чланова црногорског парламента.

На питање РТ ДЕ – каква је судбина СОФА споразума имајући у виду државне интересе, али и захтеве Вашингтона и Брисела, посланици опозиционе Социјалдемократске партије (СДП) Рашко Коњевић и Драгиња Станковић-Вуксановић избјегли су директан одговор.

С друге стране, члан парламента из владајуће коалиције Милан Кнежевић, лидер Демократске народне партије (ДНП), сумња у спремност актуелне владе да се замјери Американцима:

Милан Кнежевић

“Ради се о још једном парадоксу црногорске спољне политике наслијеђеном још из времена Мила Ђукановића, који је у том тренутку изазивао, аи сада изазива, бројне контраверзе и недоумице о томе шта су спољнополитички приоритети наше државе, али, нажалост, и прихватање чињеничног геополитичког стања о улози Црне Горе на свјетској позорници. Нисам пратио нити ми се чини да је нова влада Здравка Кривокапића излазила са својим ставом везано за ово питање, али претпостављам да ће се и она опредијелити за исти модел као што су то радиле ипретходне владе Мила Ђукановића, Душка Марковића, Игора Лукшића” – скептичан је Кнежевић.

И Гојко Раичевић, уредник портала ИН4С (www.in4s.net) у изјави за РТ ДЕ, врло је опрезан у прогнозирању спремности владе да се упусти у поступак једностраног раскида споразума:

“Лидери три коалиције које су освојиле већину на изборима у Црној Гори, Здравко Кривокапић, Алекса Бечић И Дритан Абазовић, у септембру прошле године су потписали споразум којим је дефинисано шта ће бити приоритети и обавезе владе које ће ова тројица формирати неколико мјесеци касније. У тексту споразума они се обавезују да ће наставити европски пут Црне Горе и да ће одговорно спроводити све међународне раније преузете обавезе, те јачатии унапређивати сарадњу са НАТО савезом…али И убрзано, потпуно и посвећено реализовати све реформе неопходне за пуноправно чланство Црне горе у Европској Унији.

Биће занимљиво пратити како ће се црногорска влада изборити са могућим одустајањем од споразума са САД из 2007.године, знајући да је тај споразум у супротности са захтјевима Брисела и стандардима Европске Уније”.

Стручна јавност у овој земљи је, очекивано, против сваког споразума који даје било какав ексклузивитет државама или организацијама, у смислу њихове супремације над домаћим правосуђем.

“Тај Споразум никада није требало потписивати. 2007. године сам био против његовог потписивања и сада сам против, не само зато што је у супротности са нашим обавезама у контексту европских интеграција, него је ‘члан 98’ противан Римском статуту Међународног кривичног суда”, сматранекадашњи судија Европског суда за људска права из Страсбура, иначе професор Правног факултета у Подгорици, Небојша Вучинић.

Колико ће дуго црногорска влада успијевати да “сједи на двије столице” не замјерајући се ни Бриселу ни Вашингтону, тренутно је велика непознаница. Ако се буде руководила интересима грађана Црне Горе и њеном европском агендом, за многе штетни споразум са Американцима, ускоро би могао бити “ад акта”. А док се то не деси, влада у Подгорици је ионако на озбиљним искушењима…

Извор: РТ ДЕ/Видовдан

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Шијаковић: Чини ми се да са овом Владом Црне Горе неће бити потписан Темељни уговор

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Црна Гора: Пут до Брисела преко Атлантика или до када сједити на двије столице

  1. На страну то што Црна Гора требада буде прва држава која је изашла из нато и друга после Турске која је одустала од ЕУ интеграција, овде је занимљиво да скоро једна те иста банда ти тражи и да поништиш и да не поништиш споразум. Водећа земља ЕУ је званично под окупацијом и дан данас и то је све у складу са којекаквим статутима исто колико и признање Косова*, е једино их пече што Монтенегро има споразум са САД.

    5
    1
  2. Црна Гора и Србија то је једна фамилија била и остала каже:

    А максе јадан треба то заједно да одбаце и Србија и Црна Гора. И Србија је потписала исто Ипап и Софа споразуме са Америком само није још потписала формално чланство у Нато иако је Натов саставни дио. да се народ не досјети јер је више бомбардована од ЦГ па има више жртава бунио би се народ. Недају ни дипломатски статус руским хуманитарцима у Нишу а ови сва права уживају натовци неспрдајте се више

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *