ИН4С

ИН4С портал

Човјек хоће да саосјећате са њим

1 min read
Разговор је најважнији! Старији људи, на примјер, често долазе не само збоог лијечења, већ и да би добили елементарну пажњу.

Илустрација

Ортопед-трауматолог Асланбек Боцијев брзо је стекао популарност у Сјеверној Осетији захваљујући Инстаграму.

Он поставља видео снимке, у којима забавља мале пацијенте и они се смију, читају поезију и измотавају. Број пратилаца је премашио цифру од 50 хиљада. Он тврди да ништа не ради специјално ради промоције на мрежи: само ради по принципима Хипократове заклетве – према пацијенту се понашај онако, како би волио да се други опходе према теби.

ШТА ЋЕ ЉЕКАРУ ИНСТАГРАМ?

– Инстаграм је добра платформа, преко које можете да се ефикасно изразите. Нијесам претјерано амбициозан, нити сам себи поставио високе циљеве. Само сам желио да покажем свој начин рада и да искажем свој став. Кроз живот пролазим са великом дозом хумора, иако љекари имају специфичан смисао за хумор. Многи потцјењују утицај хормона среће – допамина. Он је у стању да значајно побољша рад органа и убрза опоравак. Зато и покушавам да пацијенте обаспем позитивним емоцијама. Ако изненада дијете постане несташно, ја укључим веселу музику, дам бомбоне, почињем да га забављам. Мени самом је тако лакше. Ако се дијете не трза, не скаче, не вришти, лакше ми је да радим: његова нога је опуштена. Тешко је радити са дјецом, којој су љекари већ нанијели психолошке трауме. Таква дјеца хистерично почињу да плачу чим угледају бијели мантил. Онда морате да разговарате са њим и да га одобровољите И то ми успијева. И онда помислих – добро би било да снимам дјецу, па они су тако забавни. Тако сам и отворио страницу на Инстаграму. За пола године дошло је до праве мале револуције. Дјеца сада иду у клинику као на празник, свечано обучени, са осмијехом на лицу. Имам двоје дјеце: девет и шест година. Кћерка ми каже да им васпитачи у вртићу увијек показују наш најновији видео, са странице „Нано Доктор“. И одраслима је то забавно, а дјеца уче да не треба да се плаше од доктора. Препозају ме и на улици. Прилазе ми, савјетују се, фотографишу…

СТОМАК ПРОТИВ САВЈЕСТИ

– Плата је посебна прича. Наши доктори не само да, понекад, немају времена да једу, већ немају ни шта. Они који раде по учинку зарађују мање-више довољно. Остали имају избор: да гладују или да узиму мито. Наравно, неће сви љекари одољети изазову. Због погрешне кадровске политике, пацијенти пате, а престиж професије опада. Такође, морам истаћи да се често сусрећемо и са незахвалношћу пацијената и њиховог окружења. Ако љекар има 99 посто успјешних, а само један посто неуспјешних интервенција – неизоставно ће бити стављен на стуб срама.

ВЕРБАЛНА ТЕРАПИЈА

Показатељ рада љекара је – резултат. Али то зависи и од пацијента. Често људи дају сами себи дијагнозу, купе “знање” на интернету и, тек онда, оду код доктора. Неки сами себи прописују љекове или, чак, не пију оне које је прописао љекар. Као резултат свега тога – нема излијечења. Ипак, током разговора, добар љекар ће убиједити пацијента да прихвати његове методе лијечења, што ће и убрзати процес оздрављења.

Разговор је најважнији! Старији људи, на примјер, често долазе не само збоог лијечења, већ и да би добили елементарну пажњу. Издалека ћеш примијетити баку. Хода енергично, још увијек је снажна… међутим, што је ближе клиници, све теже хода, узима некакав други, измучени облик. Човјек у тим годинама само жели да га пожалите, разумијете и да му се обраћате љубазно, са пажњом и поштовањем.

Алина Алиханова: ЭТО КАВКАЗ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *