Цигани (опет) лете у небо

Емило Лабудовић
Пише: Емило Лабудовић
Ко није гледао филм овог наслова и разиграну и ништа мање распјевану Светлану Тому у главној улози, остао је ненадокнадиво ускраћен за суштину онога што се, колоквијално, назива љепотом циганског логора и живота ових вјечитих луталица и сањалица за далеким и недостижним хоризонтима. Живот овог народа са друштвене маргине одувијек је интригирао јавност и инспирисао најславније писце, пјеснике и редитеље, доносећи незаборавне стихове и слике и стварајући мит о народу којем ни небо није граница.
Али, иза те идиличне и фантазмагоричне слике и представе, крила се и још увијек се крије отужна и оптужујућа истина да су Цигани, (за мене су, уз изузетно поштовање, и даље то, увијек били и остају), у скоро свим друштвима само проблем. У сваком облику. Многострук и нерешив.
Цигани нијесу само на маргини друштва већ су и на маргини одговорности. Нека врста доброћудних духова „а ла Каспер” који се стално мотају ту око нас, без обавезе да буду примијећени (осим као проблем), схваћени и прихваћени. Тек и само онда када се деси неки екцес, пожар у њиховим картонским насељима, кад страдају као у Бару, кад их поплаве као на Талуму, кад… онда се друштво тргне из те социјалне учмалости и, по ко зна који пут, изрази неподијељену солидарност, обећа помоћ, бригу…. И то траје пар дана, а онда се, као циганска ватра, полако угаси и све опет покрију „сњегови, рузмарин и шаш”.
Као неко ко и даље живи неке од најљепших сјећања на дјетињство и на чергу „стрица” Идриза и „стрине” Саније и двоје њихове мусаве дјеце, са којима сам, безгранично се радујући њиховом доласку, сваке јесени и прољећа, уживао уз огњиште и звук чекића којим је Идриз поправљао котлове, присвајам право да о њима и даље размишљам као Циганима из Лоркине поезије. И да највећом преваром и шминком западњачке ароганције којом се настоји маскирати презир према маргиналцима, сматрам њихово прекрштавање у Роме.
Јер, Цигани су били и јесу људи и прије него су постали „роми”, што му дође на исто, и, убијеђен сам, да им ова новотарија није апсолутно промијенила ништа у друштвеном положају. Бар не на боље.
Сјећам се: прије скоро 20 година сам један „дневник” почео честитком дана Свете Бибије, највеће славе Цигана цијелог свијета, и изазвао запрепаштење и бурне реакције великог дијела јавности. Естаблишмента поготово. Јер, ко су, побогу, тамо неки Цигани и тамо нека Бибија па да се њима почне једна култна и недодирљива емисија каква је тада био тв дневник? Никад нијесам зажалио због тога, а никад нијесам ни помислио да сам урадио богзнашта за Цигане. Био је то само зрнце у мору пијеска дуга који имамо према овом народу који је ту, уз нас и поред нас, дио нас, дио без којег никада нећемо бити цјелина.
Dobro je jednom neko rekao: “Kada dođete u kafanu, pa nećete valjda tražiti da vam se otpjeva i odsvira nekakva romsko/aškalijsko/egipćanska pjesma”!
“Ciganje po Besarabijej kačujut…”
Puškinov omiljeni stih, ponavljam od ranog djetinjstva.
Ne samo zbog drage Ciganke Zize koja je pomagala našoj
majci. Bili smo zbrinuti dok je ona na poslu.
Od pametne i mudre Ciganke sam mnogo naučila,
ali i shvatila da mozda ipak postoji rešenje za ovaj dragi nomadski narod.
Naprimer, Ziza je zivela sa porodicom u zidanoj kućici u naselju
koje je sagradjeno po nalogu Kralja Aleksandra.
Njena djeca Drita i Abaz su bili dobri djaci, a Ziza je ih je izdrzavala
redovnom zaradom. Bila je poštovana i voljena.
Bilo je to neko drugo vrijeme, sa vrijednostima koje je trebalo sačuvati.
P.S. Slazem se da je “prekrštavanje” u Rome hipokrizija.
Ništa ne mijenja, a zvuči …