ЦГО: Медојевић незаконито изабран, поништити избор директора АЗЛП-а
1 min read
лого ЦГО
Центар за грађанско образовање (ЦГО) саопштио је данас да избор Ивана Медојевића за директора Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП), није био спроведен у складу са Законом о заштити личних података који јасно прописује услове за именовање на ову фукције и тражи од Савјета АЗЛП да овај избор поништи и распише нови конкурс.
Савјет Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) изабрао је 3. априла Ивана Медојевића за новог директора те агенције.
„Закон о заштити личних података у члановим 53 и 54 прописује услове и ограничења за именовање чланова Савјета Агенције. Међу ограничењима, у члану 54, јасно се наводи да за предсједника и члана Савјета Агенције не може бити именовано лице које је “3) именовала или поставила Влада Црне Горе”. Влада Црне Горе је на 142.сједници, дана 7.новембра 2019.године, одредила Ивана Медојевић за в.д. генералног директора Директората за инспекцијске послове и лиценцирање у Министарству одрживог развоја и туризма (МОРТ) о чему је и у сажетку садржаја сједнице обавијестила јавност кроз саопштење са исте сједнице“, истиче се у саопштењу ЦГО које потписује Тамара Милаш, координаторка програма Људска права.
У саопштењу ЦГО се наводи да одређивање Медојевића на високу позицију унутар извршне власти од стране Владе Црне Горе, без обзира што је у питању в.д. позиција, представља несумњиво његово именовање односно постављење, а самим тим је прекршен став 3) члана 54 Закона о заштити података о личности приликом његовог избора на мјесто директора АЗЛП-а. „Даље, одредбом члана 49 став 2 истог Закона прописано је да је Агенција у свом раду самостална и независна, а предуслов за остваривање самосталности и независности је да се на челне функције у АЗЛП именују лица која су несумњиво независна од извршне власти. Чињеница је да се као члан Кабинета овог Министарства Медојевић и пријавио за мјесто директора АЗЛП, и да је на тој позицији био и на дан кад је Савјет АЗЛП-а већином гласова одлучио да подржи његову кандидатуру 3.априла 2020.године. Због тога је очигледно да у тренутку избора Медојевић није био независан од извршне Власти и да је његов избор супротан одредби члана 54 став 3 Закона о заштити података о личности“, казали су из ЦГО.
Како наглашавају у ЦГО и сам Медојевић је, приликом преласка са функције државног тужиоца на функцију директора директората у МОРТ-у, Агенцији за спрјечавање корупције поднио два извјештаја – један у вези престанка функције државног тужиоца, а други у вези одређивања на функцију у МОРТ-у.
„Из наведеног несумњиво произилази и да је Медојевић свјестан да је у тренутку избора за директора АЗЛП-а био функционер Владе Црне Горе. Предње подржава и одредба члана 61 став 5 Закона о државним службеницима и намјештеницима која прописује да за вријеме вршења дужности, вршилац дужности има овлашћења, права, обавезе и одговорности старјешине органа управе, односно службе или лица које врши послове високог руководног кадра. У саопштењу са сједнице Савјета АЗЛП-а, од 3.априла 2020.године, између осталог се наводи: “Савјет је, цијенећи важност будућег рада Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, као и потребу кадровске промјене у овој институцији, а полазећи од досадашњег рада државног тужиоца Ивана Медојевића сматрао да господин Медојевић може успјешно одговорити свим обавезама које стоје пред овом значајном институцијом у наредном период”. Нејасно је да ли су чланови Савјета свјесно игнорисали чињеницу да се Медојевић на ту позицију није пријавио са мјеста државног тужиоца него са мјеста в.д.генералног директора Директората за инспекцијске послове и лиценцирање у Министарству одрживог развоја и туризма Владе Црне Горе или им та чињеница, иако јавно широко доступна, није била позната. Коначно, сам Медојевић је приликом предаје документације морао доставити и изјаву под кривичном и материјалном одговорношћу да не постоје сметње за његово именовања у складу са Законом“, пише у саопштењу ЦГО.
ЦГО, пита чланове Савјета да ли је Медојевић доставио такву изјаву и да ли у његовој документацији постоји информација о именовању од стране Владе.
„Цијенећи све наведено, а посебно иначе већ озбиљно пољуљан кредибилитет Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, позивамо Савјет да хитно поништи избор Медојевића и да распише нови конкурс, а Закон досљедно примијени а не да у ситуацији када је фокус јавности на пандемији новог вируса корона крши Закон“, закључује се у саопштењу ЦГО.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

