ИН4С

ИН4С портал

Цетињска сага: Владика Василије, “Сима посрбљивач” и Мирослављево житије

1 min read
Ових дана се расписао наш добри Миро, бајковити сањар са портала Аналитика, безазлени истраживач повијести Црне Горе, увијек спреман да јавности предостави нова скандалозна чуда с“оне стране свемира историје”
Vojin Grubač, Crna Gora, gej

Војин Грубач

Пише: Војин Грубач

Ових дана се расписао наш добри Миро, бајковити сањар са портала Аналитика, безазлени истраживач повијести Црне Горе, увијек спреман да јавности предостави нова скандалозна чуда соне стране свемира историје. (1)

Успут се љути на портал ИН4С што није пренио нека његова реаговања, заборављајући да напомене читаоцима да Инфорс ипак преноси његове текстове, за разлику од портала на којем пише – који не преноси текстове неистомишљеника.

Поред свега тога, добри Миро је на својој ФБ страници реаговао на тезу господина Саше Кустудића да његови Ћосовићи воде поријекло из Фоче, демантујући то изјавом: “Никад у животу у Фочи нијесам био, а потом одбивши Сашин позив да рођацима оде у Фочу и обере шљиве.

Елем, како добри Миро има осјећај да га портал ИН4С игнорише, то се намеће као лијепа обавеза да се ти гријеси Инфорса сперуовим освртом, којег Аналитика неће објавити, нити у назнакама.       

Оклеветали су ме да немам диплому, коју немам

И тако, у тексту од прије пар дана, објављеном наАналитиципод називом: “Раичевић Ћосовићу: Ви сте изузетно писмени, најангажованији и најозбиљнији сте црногорски историчар”(1), колега Мирослав Ћосовић се жали јавности Аналитикена своју злехуду судбину, и каже:

“Портал ИН4С је објавио о мени најклеветничкији могући чланак – “Црногорски гуру публициста Мирослав Ћосовић: Нема диплому и полуписмен”,  који није имао никакве везе са темама о којима пишем. (1)

Ћосовић je потом објаснио своjим читаоцима, дајући себи на значају, да је тај “текст од 4 реченице” – “заједнички састављала цијела редакција”.

Ево те четири реченице “цијеле редакције”: “Црногорски публициста, Мирослав Ћосовић, који је између осталог најпознатији јавности по „открићу“ да је Никола Тесла био Црногорац, или бриљантној тези да су Црногорци мјешавина Влаха и Албанаца, Mорлоци – нема факултетску диплому.

Очигледно да своја знања и сазнања проналази у књигама, које нама осталима нијесу на дохват руке. 

Наиме, у његовој биографији која кружи друштвеним мрежама, стоји да он нема факултет, али авај, није га имао ни Никола Тесла, „лијепо је објашњено“ у биографији.

Напоменуто је да пише латиницом, да користи црногорска непостојећа слова, али ето, омакне му се некад па и ћирилицу користи.” (2)

И тако, то је била та кратка Инфорсова обрада биографије Ћосовића са Википедије, која је и данас остала иста, само што више послије информације: “Није факултетски образован, више не пише: “Као што ни нпр. Никола Тесла није био.” (2)

Ипак, тешко се отети утиску да је управо Мирослав написао оправдавајући елемент биографије на Википедији, па је потом њега избрисао послије текста на ИН4С.  (2)

Углавном, испало је да је портал ИН4С оклеветао Ћосовићарекавши да он нема диплому факултета, а оклеветани Мирослав је на ту клевету одговорио потврдом да он те дипломе заиста и нема. Лијепо, а што се тада Миро љути?

Ćosović
Мирослав Ћосовић

Миро се љути јер му Инфорс није допустио објашњење – зашто дипломе нема, и што му она није потребна! 

Војин Николајевич исправља ту грешку, те сада објављује интересанту Мирову верзију сопствене биографије, која звучи помало дјетињасто, али мелодично и с особитом нарацијом.

Научници и интелектуалци нијесу моја циљна читалачка група

Наиме, Миро у свом тексту наводи следеће податке о себи: “Ја сам као тинејџер одлучио да ћу да се бавим приватним бизнисом, и бавио сам се, двадесетак година, што добро знају у редакцији ИН4С. Имао сам своје радње и касније сам трговао на берзи. Никада нијесам уписао факултет. Да сам се одлучио да га упишем завршио бих га, наравно.

Деведесетих сам куповао разне књиге које су се бавиле историјом Црногораца, међу њима и књиге Радослава Ротковића, др Ротковић је дао у својим књигама многе занимљиве детаље из прошлости.

Постоје на десетине хиљада људи који имају дипломе, за те људе знају само на послу и чланови њихове породице, а знамо и да постоје хиљаде њих са дипломама који су написали књиге – које нико не чита.

Почетком двијехиљадитих, кад сам се прикопчао на интернет, многе ствари су ми постале јасније.

Неколико пута сам писао, у предговору прве књиге и касније, сад опет понављам – научници и интелектуалци нијесу моја циљна читалачка група, већ прије свега пишем књиге да би их читао што шири круг људи, а ако хоће научници да ми читају књиге, немам ништа против, радујем се томе.

Или ће ми писање бити прихваћено или неће бити, диплома и титула ту не могу пуно да помогну, јер и без дипломе могу да добијем знање које ми је потребно, бар ја тако мислим, нико ми још увијек не брани да проналазим књиге које ме интересују.

Не пишем књиге као што их пишу скоро сви научници код нас, они их пишу – да би им те књиге читало 50 њихових колега.

Не желим да мијењам стил писања: Прије 10-так година сам први пут у животу помислио да могу да напишем документарну књигу, а крајем 2009. почео да је пишем, и објавио је 2013. године.

Мислим да је јасно да сам могао још тада, или раније (а могу и сад), да упишем факултет, давно бих имао диплому.

Али нијесам хтио и не планирам, зато што ја мислим да ако је моје писање квалитетно, оно ће остати, бићу читан и биће прихваћено, ако није квалитетно – никаква му диплома не може помоћи.”

Ћосовић о себи: Да сам историчар –  нико ме не би читао

Миро потом објашњава: “Такође, јако ми је важно да не мијењам стил писања, са дипломом бих требао да пишем по академским нормама, хладно, одмјерено – уштогљено, кад бих као дипломирани историчар писао стилом којим сад пишем (мислим на стил!) колеге би ме убрзо критиковале, и оградиле се од мене.

Ево конкретног примјера. Да сам био дипломирани историчар (или нешто више) мојој књизи “Његош је измислио српску народност Црногораца” бих дао наслов “Неки аспекти ширења српске националне идеје у Црној Гори” и онда то не би читао скоро нико.” (1)

Укратко, Ћосовић је својој читалачкој публици објаснио да нема факултет, и да га не жели имати јер историчаре нико не чита, осим њихових 50 колега.

Опет, увидио је да би са дипломом факултета његов слободни стил писања добио уштогљеност па га нико не би читао, што значи да би га факултет само деградирао до ништице?!

Ћосовић се не зауставља на реченом, већ наставља овако: “По мојој процјени 90% Црногораца који су завршили факултет, послије факултета више не читају књиге. Већина од оних који су завршили факултете више никада не прочитају иједну једину књигу.

А  међу Црногорцима (свих нација) који нијесу завршили факултете – књиге не чита неких 97-98% људи. Од оних становника Црне Горе који нијесу завршили факултет – један од тридесет (или педесет) чита књиге, мислим да је то реалан број.”  (1)

И то је та срж Ћосовићеве биографије о себи, коју је написао на Аналитици, па тврди да му је ИН4С није објавио прије једанаест мјесеци, желећи да сакрије његово славно житије?!

Мирослављево житије, из приложеног се види, није биографија већ оправдавање и самохвалисање, као и наслов који је одабрао да мало узвиси свој его, што је симпатично.

Још је симпатичније његово отворено исмијавање историчара из свог црногорског дукљанског круга, којима индиректно поручује да нису интересантни јавности.

Самим тим, могу своје факултетске дипломе и докторске дисертације бацити у мутну Морачу, јер је он, Миро, ту да без непотребне историјске наукеграђанима објасни све неопходне научне истине.  

Мира шокирали – интернет посрбљивачи, са србизаторским објашњењима

Поред свега наведеног, Мирослав је у тексту навео мотиве свог писања, те- шта се десило када се први пут прикопчао на Интернет и видио посрбљиваче, па каже: “Читао сам коментаре испод текстова на разним политичким и других порталима и видио сам да је главни национални “спорт” Срба, којим се бави бар неколико стотина хиљада истих – посрбљавање.

Читао сам писаније бројних аматерских интернет посрбљивача, а наравно, ту су била и србизаторска објашњења плаћених, образованих Срба – да су Црногорци и сви народи око Срба, заправо Срби, само то не знају.” (1)

Укратко, када је видио интернет посрбљиваче, са својим србизаторским објашњењима, приватни подузетник Мирослав Ћосовић је одлучио да постане популарни публициста и научник, као  супротност неспособним и уштогљеним- дипломираним дукљанским историчарима.   

Кључни догађај,  који му је дао прави импулс, Миро описује овако: “Године 1991. сам у једној Монтексовој продавници украсне керамике купио посљедњи у тој радњи, фототипски примјерак књиге “Историја о Черној Гори” владике Василија Петровића Његоша (оригинал је написан 1754.) и у књизи прочитао, први пут у животу, то су од мене и мојих вршњака сакрили:

“И тада Баоша би зетски херцег, али не хтједе заједно са царевим убицом кнезом Вуканом ступити у бој против Турака, а мало гђе Србљи битку добише без Црногораца и Брђана”.

Тада се десио прелом у глави, па Миро каже: “Био сам шокиран, послије свег оног трућања о Косову, о Обилићу, о изгубљеном царству, о злехудој судбини, трућања која сам слушао у школи, у кафанама, у друштву, од старијих, истина је гласила: моји преци и преци Црногораца нијесу пошли у тај бој,  није их занимао.”

И на крају, поентирање: “Одмах ми је било да јасно да је цијела национална историја, она коју смо учили у Црној Гори – лажирана, владика Василије Петровић је са својом књигом из половине 18. вијека извршио на мене велики утицај.” (1)

Послије овога што је рекао Миро, и ја сам такође шокиран, јер сам схватио да добри наш Миро још није прочитао дотичну књигу владике Василија Петровића Његоша, иако је купио прије 28 година “у једној Монтексовој продавници украсне керамике”.

Владика Василије – Славни војвода Милош Обиљевић

Да напоменемо, тврдећи да је купљену књигу “Историја о Черној Гори” владике Василија Петровића Његоша темељно изучио, Ћосовић обавјештава своје читаоце, који је нису читали,  да су му се послије њеног читања разбиле све илузије везане за  “свo оно трућањe о Косову, о Обилићу, о изгубљеном царству, о злехудој судбини”, све напомињући “трућања која сам слушао у школи, у кафанама, у друштву, од старијих!”

Елем, како читаоци Ћосовићевог текста такође нису читали ту књигу, ред је да цитирамо шта владика Василије Петровић као смјерни пастир славеносрпскога црногорскога народау њој пише о Косову и Обилићу.

Владика Василије у тој књизи каже ово:

“Кнез Лазар поче одмах да сакупља војску, да прије изађе пред цара Мурата на поље Косово. С јужне стране бијаше турска војска, са сјеверне стране српска војска стајаше против турске као ријека против великога мора.

Српску војску је предводио славни војвода Милош Обиљевић зет кнеза Лазара; а босанску коњицу водио је други зет кнеза Лазара, војвода Вукан Бранковић, варалица који се договори с царем Муратом и обећа му да ће издати кнеза Лазара, но се бојао од војводе Милоша Обиљевића, кога је непрестано клеветао, али му праведни господар кнез Лазар није хтио вјеровати, очекујући херцега зетскога господина Баошу, који још није стигао него сакупља војску и креће према кнезу Лазару.” (3)

Василије Петровић потом наставља овако: “Тада кнезу Лазару жао бијаше што Вук Бранковић непрестано клевеће Милоша.

Владика Василије

Позива своје војводе на вечеру да се провеселе с њиме заједно. Сједају господа око софре: Вук Бранковић, с лијеве, а старац Вратко Богдановић с десне стране кнеза Лазара, војвода Милош у дну софре наспрам кнеза Лазара, с десне и с лијеве стране двије војводе, Милош Топличанин и Иван Косанчић, и тада рече невјерни Вук Бранковић: “Погледај, велики господару, кнеже Лазаре, она тројица говоре о твоме злу, како ће те погубити на пољу Косову”.

У тај час кнез Лазар држаше у десници чашу пуну вина, али не мога пити ништа, јер га сузе облише, ни прозборити не мога, једва сљедећу ријеч изговори: “Још никад у српском народу невјерства није бивало своме господару, а сада чујем да је нова невјера смишљена од мога зета војводе Милоша Обиљевића, коме сам повјерио сву моју војску, још је са собом наговорио моје двије вјерне војводе, Милоша Топличанина и Ивана Косанчића. Здрав си, зете Милошу, вино попиј, а пехар ти на дар!”

Милош устаде и кнезу се смјерно поклони, говорећи: “Милостиви господару, ја сам <ти> вјеран, тако ми Бог помогао против цара Мурата, кога ћу сјутра убити и цијеломе свијету показати своју вјерност, а сву војску предајем теби, милостивоме господару, али чувај се, господару мој, невјере Вукана Бранковића, који тебе лаже, а нас клевеће. Поћи ћу рано, цара Мурата ћу убити, а послије тога не знам шта ће бити”.

У тај час иза софре изађе и с њим обје војводе, Милош Топличанин и Иван Косанчић, и рано узјахаше на добре коње, одјурише према турском логору. Страже турске казаше цару Мурату, и овај мишљаше да они иду да се потурче, и веома се обрадова Милошу Обиљевићу, као главном војсковођи кнеза Лазара.

Милош Обиљевић уђе сам под шатор и цар му рече: “Добро дошао, Милошу, имаћеш код мене доста сваке милости!” Милош рече: “Имам доста сваке милости у господара мога, славног кнеза Лазара!” И у тај час цару Мурату прободе мачем срце и овај паде наузнак мртав. Још Милош ту уби главнога < великога> везира и царева благајника.” (3)

Обиљевић Милош као муња из шатора изађе: “Пут треба мачем пробити!”

Владика Василије даље приповиједа шта је било овако: “Обиљевић Милош као муња из шатора изађе, појаха коња и двојици другова рече: “Пут треба мачем пробити!” Турци повикаше: “Милош уби цара!

На њих многи Турци нападоше, три војводе без милости многе Турке побише, брзо се из логора турског хтједоше назад пробити и кнезу Лазару јавити да је турски цар Мурат убијен; У том часу Турци обојицу војвода убише, Топличанина и Косанчића. Видјећи да су му другови погинули, Обиљевић опет полетје у бој и опет много Турака уби.

Турци око њега пободоше у земљу копља, окренувши врхове нагоре, те се Обиљевића коњ набоде на копља.

Војвода Милош се својим копљем трипут подуприје, скочи први пут око 20 корака, други пут 25. трећи пут 40 корака, о чему и до данас на пољу Косову знаци осташе.

Милошу се сломи копље, и окружи га мноштво Турака, ухватише га жива и одведоше цареву сину Бојазиту Првом; Бојазит се осоколи и тада са свом војском крену према српском логору.

Кнез Лазар је сам командовао војском, а издајник Вук Бранковић из логора српског побјеже на страну и далеко одведе 12 хиљада Босанаца одличне коњице.

Кнез Лазар рече: “Ко љуби Христа и жели милост божију нека иде са мном да пролијемо крв за вјеру и цркву, за отаџбину и славу; ко ли неће милости божије, нека иде за проклетим Вуканом Бранковићем!”

И другог сата дана почеше бој и до поднева Србљи веома много Турке убијаху и шест паша са свом <војском> побише. И да издајник не утече са 12 хиљада коњаника, могаху тог дана сву силу турску побити.” (3)

Наравно, Владика Василије се осврнуо и на “херцега зетскога господина Баошу”, рекавши: “Баоша, којега прије споменух, трећи дан стиже на Косово послије оне битке, која би године 6897. од настанка свијета, а од рођења Христова 1389, 15. дана мјесеца јуна. Баоша, у тузи великој што у бој није стигао, гњеван бијаше на издајника Вука Бранковића, којега је послије својом руком убио.” (3)

Великосрпско трућањеу књизи владике Василија

Елем, постоји неки благи осјећај да Миру украсна керамика и даље титра пред очима, те да му тај одсјај неће дозволити да икада до краја прочита књигу владике Василија?!

Уштогљеним, научним изразом речено, због тога што није прочитао дотичну књигу, све су прилике да Миро спада у категорију оних Црногораца,  коју је сам овако дефинисао: ”Meђу Црногорцима који нијесу завршили факултете – књиге не чита неких 97-98%”!

Да је Миро прочитао књигу владике Василија, коју је 1991. купио, рекао би нам да се шокирао јер је у њој видио, како  каже- “свo оно трућањe о Косову, о Обилићу, о изгубљеном царству, о злехудој судбини”! Али, нажалост, није је прочитао.

Опет, Миро каже да је, “прочитавши књигу”, закључио у вези Косовског боја следеће: ”Mоји преци и преци Црногораца нијесу пошли у тај бој,  није их занимао”, а владика Василије каже да су Зећани у тај бој пошли, јер их је бој занимао, те да “Баоша, у тузи великој што у бој није стигао, гњеван бијаше на издајника Вука Бранковића, којега је послије својом руком убио”! (3)

Клизави историографски сексодром у двије варијанте

Мирослав је могао прочитати и друге историјске изворе око Косовског боја, по којима је Ђурађ Други Страцимировић Балшић, нажалост, три године прије Косовског боја био принуђен да потпише 1386. године уговор са Турцима.

Хронике тврде да је чак подстицао упад Турака у хришћанску Босну, па и учествовао са Отоманима у нападу на босанску територију Твртка Првог.

Тај Ђурађ Други, господар Зете, је 1388. године учествовао у другом нападу Турака на хришћане Босне, што је- заиста куриозитет, јер је већ следеће године био Косовски бој.

Осим тога, Мирослав брка појмове! Tада није било ријечи о Црногорцима већ о Зећанима, јер се тадашња територија Зете уопште не поклапа са данашњом територијом Црне Горе.

Наиме, у територију те Зете су улазили данашњи градови: Подгорица, Даниловград, Цетиње, Плав,као и јадранска обала од Боке до Љеша, али и Скадар и Метохија, као-  рецимо: Пећ и Призрен, при чему Бока није била у њеном саставу!

На другој страни, сјеверна половина данашње Црне Горе, пред Косовским бојем, није била у саставу Зете, већ се радило о посједима Вука Бранковића. 

У посједу Вука Бранковића су били, рецимо: данашњи Никшић, Мојковац, Колашин, Беране, Рожаје и све што је сјеверно од њих.

Оваква подјела територије, и миграције које су потом услиједиле, онемогућавају било какву децидност и спектакуларност политичке провинијенције.   

Тако Миру,  умјесто тезе о Црногорцима и њиховој незаинтересованости за Косовски бој, остају двије варијанте везане за Зету.

Прва, коју може прочитати у књизи владике Василија oкашњењу Баоше на бој, а друга- да је Ђурађ Други био заузет, јер је са Турцима ишао у бој против хришћана Босне.

Чини се да је љепша прва варијанта, јер друга може изазвати осјећај стида, рецимо.

Од владике Василија до Симеона Симе Сарајлије

И тако, не прочитавши књигу из 1754. која му је свједочила о косовском миту у Црној Гори, велики сањар с портала “Аналитика”, господин Мирослав Ћосовић је нашао алтернативну верзију историје.

Наиме,  у једном свом бајковитом тексту (4) он је рекао следеће: “Црногорски интелектуалци стално говоре како је Његош отац Косовског мита у Црној Гори и култа Обилића, што је истина, али само дјелимична…

Данас десетине хиљада Црногораца са усхићењем говоре о Душану, о Карађорђу, о Обилићу, као о ликовима који њима припадају, наравно нијесу свјесни да њихово слављење Душана, Обилића, Карађорђа – је само реализовани маштовити национал-идеолошки програм Симе Сарајлије.” (4)

Полије тога увода, Ћосовић је устврдио: “Дакле, цијела је истина, а ово је дефиниција: Његошев национални и идеолошко-политички поглед на свијет креирао је Сима Милутиновић Сарајлија”, те спектакуларно закључује : “Сарајлија је посрбио Његоша, а Његош безбројне Црногорце”! (4)

Дакле, то је та верзија историје нашег доброг сањара Мирослава!? А владика Василије у својој књизи није само подстицао косовски мит, већ и о светом Сави рекао лијепе ријечи:

У то вријеме њихов брат свети Сава из Атонске горе донесе мошти родитеља њиховог светог Симеона Немање, а помири Вукана с царем Стефаном, и од тога времена је кнез Вукан живио у Зети; од ове породице потичу зетски и црногорски херцези. Тамо у Зети је и свети Сава поставио првог архијереја Илариона Шишојевића године 6723 (прим. – по старом рачунању времена од почетне 5508. п.н.е).(3)

Значи, по владици Василију, од Немањића потичу зетски и црногорски херцези, a свети Сава је основао Зетску епархију, за коју знамо да јој је сједиште било у Манастиру Светог арханђела Михаила, на Превлаци у Боки Которској!

Владика Вaсилије у тој књизи с усхићењем говори и о Стефану Душану или Душану Силном, којег он назива Стефан Силни или- Стефан Шести, па каже: “Oдатле Стефан Шести, силни цар, <нај> више с овим народом, многе земље освоји…” . (3)

Самим тим, сво то ширење српства, српских култова и митова, господин Ћосовић је могао прочитати у књизи владике Василија печатану 1754. године, коју је купио 1991. године, не прочитавши је до дана данашњега.

А владика Василије III Петровић Његош је рођен у Његушима 1709. године и владао Црном Гором, заједно са стрицем Савом Петровићем, од 1750. до 1766. године.

На предлог митрополита Саве, Василија Петровића је, 2. новембра  1750. године у Београду,хиротонисао у владику српски патријарх  Атанасије Други Гавриловић, у присуству три архијереја.

Владика Василије је умро  10. марта 1766. године у Петрограду, и сахрањен у петроградској Свето-Троицкој Александро-Невској лаври, у  Благовијештенској цркви.

Поред гроба владике Василија налази се и гроб српског патријаха Василија Првог (Јовановића- Бркића), који је умро 10. фебруара 1772. године, такође у Петрограду.

Мирослав: Српство је, са “исцрпљеним Симом” – стигло на Цетиње 1927!?

Елем, не треба искључити могућност да Мирослав није знао прочитати фототипско издање књиге “Историја о Черној Гори”, која је написана на њему неразумљивом језику, па му је неки шаљивџија превео три реченице, и  отприлике испричао шта тамо joш има, а чега не може бити.

Интересантно је што књиге владике Василија нема на порталу Дигиталне библиотеке црногорске културе- Монтенегрина”?!

На том порталу има текст проф. др Божидара Шекуларца под називом Владика Василије у црногорској повијесници, гдје он кратко напомиње: “Владика Василије је, прије свега, значајан као писац прве историје Црне Горе, …”.

Шекуларац ништа не цитира из те књиге, вјероватно због тога што му се она идеолошки није допала до те мјере да га од ње само може- срчика опалити или инсулт треснути”?!

Да ли из истог разлога, или због незнања језика књиге, наш добри Миро се одлучио на акцију прављења спектакла око личности Симе Милутиновића Сарајлије, нашег доброг Симеона.

Најљепши дио тога спектакла Миро је презентовао у свом тексту (5) из 2015. године гдје је јавности, на драматичан начин, испричао како се  Сима дочепао Црна Горе, да посрби Црногорце.

Ево пасуса тог текста: ”Од 12. до 30. септембра 1827. године Сима је боравио у КоторуКако није успио да добије визу, Милутиновић је 30. септембра побјегао из Котора преко Шпиљара и Мирца у Црну Гору.

Због густе магле тумарао је “осам дана без икака јела” по “пустој планини. не знајући на коју би страну имао окренути да дође на Цетиње”. Њега је видјело једно црногорско чобанче и о томе обавијестило неког старца, па су га њих двојица довели 7. октобра на “уру ноћи” у манастир на Цетиње, веома исцрпљеног.” (5)

Миро, потом, овако објашњава издешавано: “Тако је, ризикујући да сконча у планини, Сима Сарајлија у јесен 1927. непозван и нежељен пристигао на Цетиње, па мисао закључио ускликом: “Српство је стигло на Цетиње!” (5)

Андријашевић: “Српска свијест у Црној Гори изворни је црногорски производ”!

Да је Миро икад прочитао “Историју о Черној Гори”, схватио би да је и без Симе српство било на Цетињу много прије 1754. године, када је књига блаженопочившег владике Василија издата.

А да не презире историчаре, као што их презире, могао је у огледу Српство у Црној Гори”(6),црногорског историчара др Живка М. Андријашевића, прочитати следеће:

“Први владар династије Петровић Његош, владика Данило (1697 – 1735), знао је за митску причу о Косовском боју, па је 1714. године писао да су кнез Лазар и Милош Кобиловић (Обилић) ‘славно погинули са седам хиљада бораца, оставивши послије смрти вјечну славу’”(6).

Анријашевић у свом историјском огледу наводи:

“Српска свијест у Црној Гори несумњиво није била појава коју су црногорски владари из породице Петровић-Његош затекли утемељеном и снажном у црногорском друштву, већ је била појава коју су они сами развијали и учвршћивали”(6), па закључује:  

“Српска свијест у Црној Гори изворни је црногорски производ”!(6)

Управо зато, све су прилике да наш драги Мирослав није имао довољну концентрацију, као и знање језика, да савлада материју- што га је и омело да своје необичне визије и маште заокружи у логички прихватљиву цјелину.

Ипак, све што је радио има велики степен симпатичности, а за то није потребан факултет, или нешто више, како он то лијепо умије рећи, нити брање шљива у Фочи, што предлаже Саша, нити куповање књига која се неће прочитати.

Наш Миро има урођени шарм да пише дивне историјске бајке, љепше и занимљивије од бајки Андерсена, спектакуларније од филмова Стивена Спилберга.  

Референце:

(1) (“Раичевић Ћосовићу: Ви сте изузетно писмени, најангажованији и најозбиљнији сте црногорски историчар”, Мирослав Ћосовић,  портал Аналитика”, 26. 10. 2019.)

(2) (“Црногорски гуру публициста Мирослав Ћосовић: Нема диплому и полуписмен”, портал ИН4С, 17. 12. 2018. године)

(3) (“Историја о Црној Гори, Владика Василије Петровић Његош, 10. марта 1754. године, печатано  у Москви, портал Пројекат Растко Цетиње/ са руског превео проф. Радмило Маројевић)

(4) (“Какав је утицај Симо Сарајлија имао на Његоша?”, Мирослав Ћосовић, портал “Аналитика”,  05. 01. 2017.)

(5) (“Драгуљи историје: Сима Сарајлија Петру Другом: Српство стигло на Цетиње!”, Мирослав Ћосовић, порталАналитика”, 30. 12. 2015,)

(6) (“Српство у Црној Гори”, др Живкo М. Андријашевић, портал “Дигитална библиотека црногорске културе- Монтенегрина”)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Цетињска сага: Владика Василије, “Сима посрбљивач” и Мирослављево житије

  1. Sjedim.ljetos u maloj bastici kafanice na prekrasne Alipasine izvore.sa mojim prijateljom Prascevicem.Jednog momenta .nasem stolu .prilazi jedan Plavljanin.prijatelj Prascevica.Prilikom upoznavanja predstavlja se sa Cosovic.i sijeda za nas sto.U razgovoru.saznajem .da je dotini Cosovic Musliman.
    Posto sam imao dosta prijatelja Cosovica iz Zabljaka.sjetih se i cuvenog ..istoricara..Mira Cosovica.Pohvalih ga.kako je Miro veliki Crnogorac.i da je ..CUDO..napravio u crnogorskoj istoriografiji.
    Slusa me .moj novi poznanik.i onako ispod obrva kaze..Prijatelju.Miro je jedna neznalica.ili lazov.pa sta ti vise odgovara.
    Nijesmo mi nikakvi Crnogorci.Durmitorci.Pivljani.Bosnjaci.Mi smo cuveno SRPSKO bratstvo iz Hercegovine.Matica nam je Foca.pa sve do Rudog.
    Krajem 18 vijeka.preko Pive poceli smo naseljavati Durmitorski kraj.a jedna grupa Niksic.Tri porodice u Niksicu primaju Islam.i preko Skadra.i Dakovice stizemo u Gusinje.koji je u to vrijeme.posle SADRA.bio trgovacki i kulturni centa.Skadarskog Sandjaka.
    Sve sto Miro pise jeste nebitna.brljotina kojoj ne treba pridavati nikakav znacaj.

  2. Rasturanje.
    Poslije ovog Vojinovog teksta, da sam na mjestu Ćosovića, nebi izlazio iz kuće barem jedno sedam godina.
    Vukomanu bih takođe čestitao na veoma duhovitom komentaru koji je, vidi ironije, pod- puno tačan sa gledišta Ćosovićevog shvatanja istorije.

  3. ZAMISLJENI INTERVJU SA GOSPODINOM COSOVICEM

    The Journal of Modern History
    Gospodine Cosovicu, Vi ste vjerovatno najpopularniji i najcitaniji istoricar na Balkanu danas.
    Molim Vas, recite, kako komentarisete poslednji tekst gospodina Grubaca u kojem Vas optuzuje za falsifikovanje knjige vladike Vasilija Petrovica o Crnoj Gori.

    Istoricar Cosovic
    Znate, oni nikako ne mogu da mi oproste sto nisam zavrsio fakultet.
    Da sam zavrsio fakultet, kao sto sam mogao, samo da sam htio, ali nisam htio, jer sam imao vaznije stvari u zivotu da cinim od bezveznog studiranja i zavrsavanja fakulteta, dakle da sam samo htio, zavrsio bih ga ja, to ti je sigurno kao amin u Crkvi, ali eto, nisam ga zavrsio i oni se sada zivi jedu, jer ne mogu da shvate, kako to, da neko ko nije zavrsio fakultet i koji je totalna dileja, moze da pise istorijske knjige i to ne obicne istorijske knjige, nego veoma opsirne sa mnogo stotina stranica i to zivim jezikom ljudi sa ulice, koji je shvatljiv svakome cojeku, bez mnogo citata i bez mnogo dokaza, jer danasnji covjek nema mnogo vremena za dokaze, njemu treba reci istinu a dokazi uopste nisu bitni, sta vise, ponekada su i vrlo stetni, kao naprimjer, ako ja sada treba da dokazem da mi nismo Srbi, bilo bi kontraprodukltivno da ja navodim citate i dokaze, koji ce da tvrde suprotno, jer bi tek tada nastala zabuna i takve kerefeke ljudi ne bi nikada citali, pa prema tome, gospodin Grubac treba da se skoncetrise na sustinu a ne da izvrce cinjenice.

    The Journal of Modern History
    Molim Vas za jednu kratku definiciju Vaseg pogleda na svijet, ako moze na crnogorski jezik.

    Istoricar Cosovic
    Odjenake, nece proci srpska propaganda, tako mi oca ocinjega.

    The Journal of Modern History
    Divan citat. Nego, Vas optuzuje gospodin Grubac da uopste niste procitali knjigu od vladike Vasilija Petrovica.

    Istoricar Cosovic
    A jesam kako nisam, ali to je bilo davno. I sjecam se bila je velika vrucina, pa sam je citao na preskoke, ali sam uvatio ono sto je bilo bitno.

    The Journal of Modern History
    A je li bilo slika u knjizi?

    Istoricar Cosovic
    Davno je to bilo, bila je vrucina a noc prije toga sam malo spava, ali koliko me sjecanje sluzi, bile su dvije tri skice, a mozda i vise, ne bi ti ga zna sada reci.
    Uglavnom, poenta prioce je ta, da sam ja shvatio da nismo uopste Srbi, i da niko od odjenake nije isa na Kosovo.

    The Journal of Modern History
    Vi ste gospodine pravi ekspert za citanje na preskoke. Hocete biti ljubazni, da nam objasite Vas sistem citanja i razrade informacija. I kojim ste putem dosli do takve genijalne analiticke metode.

    Istoricar Cosovic
    Vidji ovako. Odjenake su ljudi lijeni, pa sam i ja nesto povuka od toga.
    Biti lijen nije uvijek losa osobina, nego osibina koja vas tjera da iznalazite razne metode racionalizacije posla.
    Kada sam ja prvi put poceo da se ozbiljno bavim istorijom, to je bilo onda kada sam u onoj keramickoj radnji kupio knjigu od vladike Vasilija Petrovica, bio sam prinudjen da je ad hok procitam i tada sam prvi put primijenio tehniku brzog citanja kroz sredinu i detaljnog citanja izabranih isjecaka, koji su mi se posebno svidjali. Tom metodom mozete da procitate jednu knjigu od 100 stranica za dvadeset minuta, ako ste dobro izvjezbani, sto je za nas, istoricare od zanata, veoma vazno, jer mi citamo veoma mnogo.
    Evo da vam odam tajnu moje analiticke metode. Prvo uzmes knjigu i procitas naslov. To mora biti veoma detaljno obradjeno i tu nema mjesta improvizaciji.
    Dakle naslov se mora procitati veoma detaljno. Onda pocnes da citas od prve stranice i citas kroz sredinu, gledajuci odozgo prema dolje. Znaci skoncetrises se i picis oddozgo nadolje, ali ne prebrzo, ne smijes jednu stranicu procitati brze od tri sekundi, jer ce vam onda mnoge stvari promaci. Ja bih rekao da je sest sekundi za jednu stranicu sasvim dovoljno, da bi se ona strucno obradila.
    Kada se tako strucno i detaljno cita knjiga, onda pocne podsvijest da radi i ona uvati bitne stvari, kojima cete onda posvetiti malo vise paznje.
    I vrlo je vazno da paznju obracate samo na ono sto je vama bitno.
    Ako je meni bitno da dokazem da crnogorci nisu Srbi, sto bih se ja zamlacivao sa suprotnim tvrdnjama iznijetim u nekoj knjizi. Time samo gubim vrijeme i dragocjenu energiju.

    The Journal of Modern History
    Gospodin Grubac kaze da kniga od Vasilija Petrovica, dokazuje da su crnogorci Srbi.

    Istoricar Cosovic
    Zavisi iz kojeg ugla jedan problem posmatrate. Gospodin Grubac je tipicni primjer dosadnog intelektualca, koji trazi iglu u plastu sijena i koji ne moze da vidi sustinu.
    To je mozda najveci razlog zbog kojeg nisam studirao i zavrsio fakultet, jer bih postao dosadan tip, koji bi sve nesto morao da dokazujem, cime se gubi umjetnicka sloboda i gusi kreativnost.
    Ja ne zelim nista da dokaujem, ja zelim da vas u nesto ubijedim i tome sam veoma vican. Dakle mojom analitickom metodom citanja kroz sredinu, odozdo na dolje i podsvjesnom selekcijom vaznih citata, koje cu onda detaljnije obradjivati, uspio sam da napisem nekoliko ogromnih knjiga koje ce uci u anale crnogorske istorografije.
    Te knjige su veoma interesantne i u njima sam dokazao nevjerovatne stvari, naravno bez dokaza koje prizeljkuju moderni i dosadni intelktualci, koji ne umiju da bilo sto dakazu bez dokaza, ili osjecajem iz stomaka, nego sve oce nesto “crno na bijelo”.

    The Journal of Modern History
    Hvala Vam gospodine Cosovicu na ovom divnom intervjuu.

    Istoricar Cosovic
    Fala vam sto ste odjenake dosli i mene intervjuisali.

  4. Koliki narcis moraš biti i koliko (neopravdano) visoko mišljenje o sebi moraš imati da se porediš sa Teslom? Tesla je bio dar čovečanstvu, osoba koja se rađa jednom u 100 miliona. Njemu nije bio potreban fakultet, već je on potreban fakultetu.

    Što se tiče daljeg teksta gospodin Grubač navodi da je kod gospodina Ćosovića prelomila rečenica ”а мало гђе Србљи битку добише без Црногораца и Брђана”.
    Pitanje je da li ova rečenica znači da se Crnogorci i Brđani (koje vladika Vasilije očigledno ne smatra Crnogorcima) razlikuju od Srba ili ipak da su najbolji ratnici među Srbima?
    Zamislite sada da neki Grk rečenicu ”malo koju bitku Grci dobiše bez Spartanaca” koristi kao dokaz da Spartanci nisu Grci! Pa to bi bilo komično!

    Gospodine Ćosoviću, ako ste tražili razbijanje srpskih mitova i dokaze da Crnogorci nisu Srbi kod Vasilija Petrovića Njegoša na pogrešnu ste se adresu obratili.
    Pročitajte pesmu vladike Vasilija koja se zove ”Oda (Stefanu) Nemanji” u kojoj zove srpske kraljeve da vaskrsnu i sve srpske arhijereje da se mole za obnovu srpskog Carstva.
    Takođe trebalo bi da znate da na grobu vladike Vasilija u Sankt Peterburgu do dana današnjeg piše ”patrijaršijskog SERBSKOGA trona egzarh”.

    Ako vas je ovaj čovek ubedio da Crnogorci nisu Srbi onda zaista ne znam šta bih Vam rekao.

  5. Добар Војинов текст, веома благонаклон према мом имењаку, што ми је посебно драгo! За оне који никада нису читали текстове Ћосовића, да појасним да је реч о аутору који у основи пише измаштану псеудо-историју, у којој се реална историја преплиће са фантазијом. Као такав, он је истакнути представник тзв. “Шербове школе епске фантастике” (име је добила по Шербу Растодеру, који је утемељитељ овом поджанра), као посебног правца епске фантастике. Алтернативни назив оног што Ћосовић&колеге шербисти пишу би се могао звати (нека Тарантино не замери) “Pulp Fiction” на монтенегрински начин. За разлику од самог утемељитеља Шерба Растодера и већине чланова школе, који имају формално обраиовање историчара, Ћосовић га нема, што у његовом случају и није тако лоше. Док се остали Шербови фантасти труде да њихови састави имају чисту историографску форму, па су због тога дозлабога досадни, Ћосовић, пошто нема формално историчарско образовање, храбрије износи своје фантазије, што његове текстове чини знатно забавнијим. Наравно, ни код њега нема змајева, вештица, баука и вилењака, који су уобичајени ликови у делима епске фантастике, али код Ћосовића, кад га читате, чини вам се да таква надприродна бића само што нису упала у причу. Очекујем да ће мој имењак први од свих колега из школе прећи замишљену границу и слободно у своју епику убацити пар змајева! Драго ми је што је Војин препознао значај Ћосовића као писца епске фантастике и што га на овај начин стимулише да храбрије закорачи у белетристичке воде.

  6. Ћосја кроји ли га кроји… Тако је нашао да је србовање Саве Петровића фалсификат, јер то писмо не помиње неки Рус у својој књизи, а обишао је ДУБР архив. А ја сам то онда мало испитао и уврдио да је тада већ неко из ЗГ однијео Савина писма у којима србује у ЈАЗУ, а тек касније Всилије Ђерић то објавује, па Рус није ни могао да види та писма. На СР И ХР ВИКИ САМ ТО ПОСТАВИО:

    Savа Petrović i Dubrovčani
    1914. godine u Zagrebu su objavljena tri pisma (od 1763. do 1775. godine) u kojima se Sava Petrović Njegoš Dubrovčanima obraćao kao Srbima: …da učinite našoj cerkvi i narodu černogorskomu jednom sumom od asprih kako Serbli Serbima i svojima susjedima… (1763.), [3] …koji se vi još od našega srbskoga jezika nahodite… (1767.), [4] [5] Vaša slavna republika zna, da je sve gospodstvo i slava serbska pala i ništa nije ostalo do vas… može se serbska zemlja s vama pohvaliti. (1775.). [6] [7]
    https://hr.wikipedia.org/wiki/Sava_Petrovi%C4%87_Njego%C5%A1

    А проблем је у томе што је Сава написао 2 писма истог дана датирана, и послао оба у Дубрквник на 2 адресе. Тражи им паре па им ласка да им пие као СРБИН СРБИМА,СРБСКОГ ГОСПОДИ И НА СРПСБОМ ЈЕЗИКУ… и то све приме него се Сима и Родио. Дакле нема говора о томе да је Сима посрбио Цгце, јер и Радоњићи и Балевић прије Симе србију о ЦГ. Када сам Ћосји рекао да су то 2 писма а не једно, фалсификовано,посебено,и једно је дуже од другог, послао му…није се више оглашавао. Дакле он се труди само у једноме, све приказати као србску и посрбивачку завјеру, јер је прихватио хр дух да Цгци не требају бити и нису Срби.

    Узгред ја сам му животопис написао на срб Вики али ју је он касније касапио, с дозволом изрода уредника на Вики,а мене су по стоти пут тамо блокирали због истина које изнистим. Вики пројекат у Србији воде комуњаре и издајници. Велича се комунизам и анационалност, а прогони истина и Србство.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *