Цена коју ћете платити у Украјини, председниче Обама
1 min read
Сједињене Америчке Државе изгубиле су јуче [28. фебруара – прим. ур.] пропагандни рат у Украјини. Председник Обама дао је неодлучну и безумну изјаву коју је „Вашингтон пост“ насловио „Постојаће цена“.
Изговорио је општа места попут: „Украјински народ заслужује прилику да одлучи о сопственој будућности“, предложио Русији да буде „део напора међународне заједнице да подржи стабилност и успех јединствене Украјине“, жалио за наводним „повредама украјинског суверенитета и територијалног интегритета“ и тврдио да „Сједињене Државе подржавају напоре (украјинских) власти и залажу се за суверенитет, територијални интегритет и демократску будућност Украјине“.
Чини се да власт САД није била спремна за развој украјинске кризе. Синхронизовано деловање нових власти на Криму са конференцијом за штампу изгнаног председника Виктора Јануковича у Ростову-на-Дону дало је неспорну правну предност другој страни у Украјини, која није спремна да прихвати нелегитимну „владу“ коју је у Кијеву пре три дана поставила дивља „евро-руља“. САД немају опипљивог начина да дестабилизују Крим, који де факто контролишу украјински анти-пучисти, док је правни статус Виктора Јануковича (шта год о њему мислили као човеку и политичару) неоспорив.
Од самог почетка кризе у Украјини било је јасно да је циљ САД није да наметну проамерички режим у Кијеву, већ да од Украјине направи проблем у односима Русије и Европе. Крвави пир на Тргу независности организован је како би увукао Русију у вртлог украјинског хаоса. Стратези у Вашингтону мислили су да ће Москва неопрезно ући у прљаве игре Пољске, Мађарске и Румуније око „федерализације Украјине“ и уличне борбе са фашистичким бандама у Кијеву.
Кремљ је у суботу [1. марта – прим. ур.] прекинуо свој вешти политички одмор после синоћнег напада на кримски МУП у Симферопољу, које су извеле неидентификоване специјалне јединице послате из Кијева. До тог тренутка, руско „неделовање“ било је далеко снажније од хиљада нервозних потеза Кијева и изјава Вашингтона. А деловање ће бити далеко импресивније.
Од свих „заинтересованих страна“ у украјинској кризи, Русија је једина глобална сила која је показала способност да делује унутар међународног права, и да доноси одговорне и суверене одлуке.
Данашњи Крим је вероватно једини регион где се у ствари доследно примењује Устав Украјине. Плебисцит о проширеној аутономији, најављен за 30. март 2014, био је расписан у пуном складу са државним законима. Руско војно присуство на Криму такође је регулисано руско-украјинским споразумом из 1997. о руској морнаричкој бази у Севастопољу. Нову владу Крима, за разлику од кијевске, именовало је локално законодавство после прописне правне процедуре.
Ovo nije prvi put da se americka administracija ” ofarba u ugao od sobe” i da nema realnog izlaza. Obamino okruzenje je katastrofalno, Biden i Nuland nemaju zajedno IQ > 150. Cirkus!