Бугарска гради два додатна реактора у нуклеарној електрани Козлодуј
1 min read
Фото: Pixabay
Бугарска је одлучила да прошири производњу нуклеарне енергије као алтернативу фосилним горивима и најавила изградњу два додатна реактора у јединој нуклеарној електрани у земљи.
Два нова реактора, који ће обезбиједити укупно 2.300 мегавата, користиће технологију америчке компаније “Vestinghaus elektrik”, саопштила је бугарска влада.
Раније ове године, тај произвођач нуклеарне опреме потписао је уговор са бугарском нуклеарном електраном „Козлодуј“ о постављању једне или двије јединице реактора са водом под притиском АП1000, преноси РТЦГ.
Премијер Бугарске Николај Денков рекао је данас да је влада за сада издвојила 250 милиона евра за пројекат и додао да би први реактор требало да буде спреман за пуштање у рад 2033. године, а други двије до три године касније.
Бугарска у нуклеарној електрани у Козлодују тренутно користи два руска реактора ВВЕР-1000 од по 1000 мегавата, који производе отприлике трећину електричне енергије у земљи.
Њихове дозволе за рад истичу 2027. и 2029. године, али би могли да буду у функцији и касније под условом да регулатор то одобри.
Бугарска је 2006. морала да угаси четири старија реактора ВВЕР-440, што је био услов за улазак у Европску унију, али је Денков сада навео да ће укупан капацитет нових јединица знатно премашити њихов капацитет од 1.760 мегавата.
Послије почетка руске инвазије на Украјину, Бугарска је предузела кораке да се ослободи готово потпуне енергетске зависности од Москве. У склопу напора за диверзификацију извора енергије Бугарска је прошле године потписала споразуме са француском компанијом Фраматом и америчким Вестингхаусом о добијању свјежег нуклеарног горива за оперативне реакторе, преноси РТЦГ.