ИН4С

ИН4С портал

Броз, Мило, ЕУ, НАТО – само не Српска црква

1 min read
Српска православна црква је темељ државности и иницијатор демократичности у Црној Гори. У току је борба за одбрану идентитета и зато је СПЦ толико нападана.

Пише: Ненад Зорић

Српска православна црква је темељ државности и иницијатор демократичности у Црној Гори. У току је борба за одбрану идентитета и зато је СПЦ толико нападана.

“Нека ови наши главари почну да се баве својим послом, Црном Гором, њеном душом и њеним образом, нека се не продају за јефтине паре, као што су кренули да раде, и онда ће Амфилохије, наследник Светог Петра, ућутати и ниједне неће проговорити,” нагласио је митрополит црногорско-приморски током васкршње литургије у Зеленици, крај Херцег Новог.

Притисак на темељ државности

Поглавар Српске православне цркве у Црној Гори нагласио је да због образа не може да ћути. “Нека они почну да се баве политиком, нека не буду издајници својих предака и Светог Петра Цетињског, издајници мученичких костију посејаних не само по Црној Гори, него и по Косову и Метохији, и онда ћу ноге да им љубим,” поручио је митрополит.

Српска православна црква у Црној Гори на сталној је мети режима Мила Ђукановића, али се чини да упркос тренду антисрпства у овој држави одолева и представља стуб одбране и Срба у Црној Гори, али и тековина оне старе, праве, Црне Горе.

Притисак на Србе у Црној Гори није од јуче, подсећа за Спутњик историчар Чедомир Антић, већ траје од шездесетих година прошлог века, до кад су Срби чинили између 80 и 90 одсто становништва.

Срби су, прецизира Антић, били изложени непрекидном насиљу асимилације још од времена аустроугарске окупације из Првог светског рата и потом током Другог светског рата.

Кад говоримо о Цркви, додаје Антић, Православна црква у Црној Гори је темељ државности и без ње не би било Црне Горе у новом веку.

Ниједна од српски државица из средњег века, како их терминише Антић, не би била обновљена да није било Цркве и да Црква око Цетињског манастира није створила теократску државу, која је полако секуларизована тек од средине 19. века.

Српска православна црква је, каже за Спутњик публициста Владан Димитријевић, у ствари формирала Црну Гору у сваком смислу.

После пропасти династије Црнојевића и црногорске независности у 15. веку, сугерише Димитријевић, српски православни митрополити су окупљали читав српски народ у Црној Гори.

“Црква у Црној Гори има велику заслугу за демократизацију и да није било Митрополије црногорско-приморске, да није било конкретно митрополита Амфилохија Радовића, не би било демократизације крајем 20. века,” напомиње Чедомир Антић.

Кад је тешко…

mitropolit i zene 800x600

Због тога је, додаје Антић, и настојање Мила Ђукановића да Цркву представи као некакав страни, конзервативни фактор и да је избаци из државе као гаранта државности и демократије.

“Српска православна црква у Црној Гори има значај који има Католичка црква у Пољској. Нажалост, не у верском погледу, али у политичком да,” истиче Антић.

Амфилохије Радовић је верска личност, наглашава Антић и каже да не могу да га разумеју они који су неверујући и који су заменили своју нацију за Европску унију, па сматрају да се са Црквом треба борити.

“Један од апостола ‘Друге Србије’ ме је 1996. као студентског вођу питао: ‘Докле ћете да изводите децу на улицу, тамо је хладно. Ја сам био напољу три сата, покварио ми се ауто, много сам се смрзао’. То је био Миладин Животић, а Амфилохије Радовић је за то време седео са нама у Коларчевој улици и бранио нас од полиције,” сведочи Антић и истиче да је у томе велика разлика.

“Амфилохије је био кад нам је требало. Био је и кад је Ђукановићу требало, али Ђукановић није разумео да Амфилохије није део његовог режима, његове криминалне хоботнице, већ да је архиепископ Православне цркве. И пошто то није разумео, ушао је са њим у сукоб,” констатује Антић.

Промоција европских вредности

mitropolit Amfilohije 502

Божић је, каже Антић, нека врста симбола поделе у Црној Гори, па зато посебно тада слуша проповеди Амфилохија Радовића.

“То су програмски говори. Дакле, одбрана идентитета, одбрана ћирилице, одбрана културне традиције. То су све европске вредности. Није то Црква измислила. Срамота је Брисела и Вашингтона што су нас Србе свели на то да нас Црква штити погрома од Турака,” посебно наглашава Антић.

Силе које су решиле да преобликују националну свест српског народа у Црној Гори од прогласа црногорске нације 1945. од стране Милована Ђиласа до дана данашњег, према мишљењу Владана Димитријевића, сурово су се обрачунавале са Црквом у Црној Гори.

“Комунисти су убили преко 100 свештеника Митрополије црногорско приморске, свесно и намерно је срушена Капела Светог Петра у којој су почивали посмртни остаци владике Његоша и тамо је подигнут пагански маузолеј,” набраја Димитријевић.

Оно што је рађено у време Јосипа Броза кад је црногорска нација формирана као нека врста антисрпске нације, закључује Димитријевић, интензивно је настављено да се дешава у доба Мила Ђукановића.

“И ми сад заиста имамо ситуацију у којој Српска православна црква постаје на неки начин последњи бедем одбране српског националног идентитета у Црној Гори,” категоричан је Димитријевић.

У том смислу, додаје он, треба схватити да је ово данашње време пресудно за одбрану тог идентитета.

“Притом, и режим Мила Ђукановића, који се потпуно определио за ватиканско-НАТО верзију монтенегринства, врло добро зна о чему се ту ради и на све могуће начине жели да тај идентитет коначно укине, јер докле год постоје Срби у Црној Гори и остатак народа врло брзо може да се врати свом идентитету, који је апсолутно и у основном смислу српски,” тврди Димитријевић за Спутњик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Броз, Мило, ЕУ, НАТО – само не Српска црква

  1. Прећерах ја са прогнозом за Нато протест, не би ни 300, да ли је ‘срамно’ права ријеч? Мислим да јесте.

    1. Па е,то што нам ђеца не уче српски,што их у школи трују историјским лажима,што су Срби у НДЦГ политички,економски и културно потпуно обезглављени,што умјесто да говоримо о српском народу у ЦГ сада већ још једино можемо да причамо о Србима појединцима ,што је данас једина преостала институција око које се ти појединци могу окупити у већем броју,а за какав празник,Православна Црква.

      Јбт,ни да је средњи вијек.

      Али нема се кад ,је ли,од уличног „поправљања“ Црне Горе која је од тог силног поправљања на крају завршила у НАТО уз прећутно одобравање огромног броја Црногораца.

      Срби свога посла!

  2. neću vam zaboraviti viševijekovni genocid nad pravoslavnim hrišćanima i našom nerođenom djecom. nemate tih para, a gladan biti neću jer sa svoje slobodne zemlje imam ono što mi je potrebno. smrt nato fašizmu i domaćim izdajnicima

  3. Не смију на цркву отворено да ударе, из једног јединог разлога, НАРОД! Какви год да смо има неки Праг. Кад се то пређе… Аи ови што подржавају власт, по врх свих њихових мана, достина њих није спремна да пролази тај Праг.

  4. Nato jeste zlikovaca organizacija,znamo to,Nato jeste globalisticki policajac i to znamo,Nato pokusava izmedju muslimana da stvori razdor i to mu je uspjelo,koliko god je takav a los jeste da losiji ne moze bit ukoliko i kada dodje pocne oko toga nesto da muti svoju misiju ce zavrsiti ovdje prije nego se refrendum raspise ,a on ce biti raspisan prvi dan posto DPS otidje u istoriju i zatvor.
    Zato koliko god neke stvari stoje od toga me nije strah,treba da ns je strah nasih navika i nasih slabosti,kao pojedinca,jer mogu politicari da govre ovo ili ono,ako narod nece i ako narod ide u Crkvu a kao sto vidimo ide nema tu straha a zasto bi bilo.U komunizmu zakonski nije bilo zabranjeno da se ide u Crkvu niukom lsucaju,medjutim nijesi mogao biti clan saveza SKJ a ako nijesi mogao bit clan SKJ nijesi mogao biti rukovodioc,i sta bi ? Ljudi se bogme odrekose Boga koliko to svako zna za sebe,a imaju dopisi u Mitropoliji da vi ih sada ne navodim koliko i gdje je bilo vjernika.Danas se to debelo na dobro promijenilo,pogledajte slike iz Podgorice za Vaskrs Bar,a nije tako nekada bilo,ne ne znam dobro ,nijesam vjerovao u ovako nesto u Vaskrs naroda,mogu oni samo da sanjau nema tu nista,vjerujem ja u to,sreca nas sto je to njima tamo nepoznato,neznaju oni sta je DUH jer u to nevjeruju.I SSSR u Avganistan osamdesetih na pocetku nije imao problema,problemi su nastali i mrznaj naroda kada su zapalili nekoliko dzamija nakon borbe.
    Koliko god su nistavni i nikakavi jos uvjek cuvaju na Kosovo i Metohiju nase SVETINJE,naravno do kada i to se postavlja pitanja ,ali jos cuvaju!
    Znam reci ce neko nijesu nista uradili da ih sacuvaju od napada,mislite da to kod nas moze ds se desi,neka probaju bice to kraj ovoj sekti!

    http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/4fKktkpTURBXy8xZTRlMGJkZmQyOGI1MWY3MWI5NTM2NDJjNTQ0MzljOS5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww

    A sto imamo u privatnoj drzavi Mila Djuknovica
    Montenegro Mila Djuknovica,slika najbolje govri za sebe!

    Ovo nijesu radili ni Turci,nego su palili ili dozvoljavali!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *