Bosna kaska u fašizmu za Hrvatskom i Crnom Gorom
1 min read
Bosna kaska u fašizmu za Hrvatskom i Crnom Gorom koje su inaugurisali fašizam kroz dnevno političko djelovanje elita na vlasti.
„Naprednija“ u pokušaju promjene nacionalnog koda, jezika, crkve, pisma je svakako Crna Gora koja sljedbenike fašizma sistemski propagira, kao na primjer Sekulu Drljevića.
Nakon što su imena narodnih heroja i antifašista na ulicama i trgovima zamijenili ličnostima sumnjive prošlosti i „multietničko“ Sarajevo počelo je sličan obračun i s nazivima škola.
Skupština Kantona Sarajevo, u drugom pokušaju, odlučila je da Osnovna škola „Dobroševići“ u opštini Novi Grad, ubuduće nosi ime „Mustafe Busuladžića“ aktiviste „Mladih muslimana“, koji je uoči Drugog svjetskog rata i tokom njega otvoreno podržavao profašističke i antisemitske stavove. Prvenstveno protiv Jevreja.
Žestoko se borio protiv emancipacije žena, a svaku koja je odmakla dalje iz porodičnog doma i kuhinje – častio je pogrdnim imenima. Veličao je Hitlerove ideje o novom svjetskom poretku. Radio kao novinar u fašističkom Rimu. Bio je i poliglota i pisac. Strijeljan je nakon Drugog svjetskog rata. I kao takav, ulicu u Sarajevu odavno je dobio. A uskoro će „krasiti“ i školu.
U navodnom multi – gradu nema više ni Đure Pucara Starog, Bulevara Avnoja i brojnih drugih simbola antifašizma. Zagubli se negdje između „Zelenih beretki“, „Puta mladih muslimana“, „Zlatnih ljiljana“, Nusreta Šišića, Busuladžića…i onih iz istog ešalona novih bošnjačkih vrijednosti.
Slične primjere imamo i u našem Ulcinju.
Podsjetimo, Ustavni sud Crne Gore odlukama od 26. decembra 2003. i 4. jula 2005. godine, utvrdio je da Odluka o imenovanju ulica i trgova na teritoriji Ulcinja, koju je donijela Skupština Opštine na sjednici 7.maja 2002.godine i 2.novembra 2005.godine, nijesu u saglasnosti sa Ustavom Republike Crne Gore i zakonom, i da prestaju da važe.
Tim odlukama nazivi ulica, koje su nosile imena istaknutih pojedinaca i jedinica iz vremena NOB-a, zamijenjeni su imenima ličnosti isključivo iz albanske istorije, ali među nazivima ulica ima saradnika fašista poput imena Cafa Bega. Ulica 26. novembar, koja je nosila ime po danu kada je oslobođen Ulcinj, promijenjena je u naziv Ulica Hafiz Ali Ulćinaku, po čovjeku koji je dao veliki doprinos jačanju islamskog i nacionalnog identiteta Albanaca. Takođe, Ulica Ćazim Resulbegović, koja je nosila ime značajnog učesnika u narodnooslobodilačkom pokretu, kojeg je na skadarskom mostu strijeljao ozloglašeni zločinac Hasan Jusuf, te Ulica Četvrte proleterske crnogorske brigade NOV, zamijenjeni su nazivom – Ulica Imer Prizreni, po jednom od trojice vođa Prizrenske lige.