Бошковић тврди: Црна Гора може понудити планинске јединице
1 min read
У касарни „Бреза“ у Колашину од 29. јуна до 6. јула 2017. одржана је међународна војна вјежба „Заједнички изазов 2017“, у којој су учествовали припадници оружаних снага Црне Горе, Аустрије и Македоније, и то на пољу заједничке обуке у области планинског ратовања и операција.
С обзиром на то да је капацитет Војске Црне Горе незнатно мали у односу на друге чланице Пакта, представници Војске Црне Горе овом приликом хвалили су способност планинског ратовања Црногораца кроз историју.
У најави војне вјежбе начелник Одјељења за операције и обуку Генералштаба Војске Црне Горе пуковник Светозар Брајковић казао је да је “способност планинског ратовања дубоко укоријењена у нашој прошлости”.
“Начелник Одјељења за операције и обуку Генералштаба Војске Црне Горе пуковник Светозар Брајковић истакао је да је развој способности планинског ратовања дубоко укоријењен у нашој прошлости и садашњости, те да ова вјежба треба да буде подстицај и за будући развој способности Војске Црне Горе”, наведено је у најавном саопштењу Војске Црне Горе.
Вјежба „Заједнички изазов 2017“ је мултинационална НАТО/ПзМ вјежба, која је базирана на имагинарном сценарију операције подршке миру, односно операције управљања кризним ситуацијама вођеним од стране НАТО-а.
Дан високих званица за вјежбу „Заједнички изазов 2017“ одржан је данас на полигону Горње Липово, гдје су приказане способности преко 300 војника, а војној вјежби су присуствовали министар одбране Предраг Бошковић, замјеник начелника Генералштаба Оружаних снага Аустрије генерал-потпуковник Бернхард Баир и начелник Генералштаба Армије Републике Македоније генерал-потпуковник Методија Величковски.
“Данас је завршница вјежбе Заједнички изазов 2017, коју радимо са оружаним снагама Македионије и Аустрије. То је дугогодишња сарадња, коју на најбољи начин ове године заокружујемо. Наравно наставићемо да развијамо и у наредним годинам сарадњу јер овакве и сличне вјежбе су од најбољег могућег значаја све три државе. Прије свега, због тога што размјеном искуства и различитих сазнања долази се до боље обучености војника и наравно даје за право да можемо да кажемо да, када је ријеч о планинским јединицама, то је нешто што Црна Гора може понудити”, казао је министар одбране Бошковић додајући да сарадња са Македонијом и Аустријом, које нијесу чланице НАТО-а, свакако показује опредијељеност Црне Горе да развија регионалние интеграције и “кроз њих допрприноси миру и стабилности.
Planinsko ratovanje: dolazak na ratiste, rasklapanje satora, ciscenje puske, odlaganje puske, raspaljivanje rostilja, rostiljanje, sklapanje satora, povratak kuci.
Može ponuditi i kozje mlijeko za NATO trupe.
Da nije tragicno bilo bi smijesno.
Irvase i Katunjane naoruzane capicama za prašenje krtole ,naravno dok se ne nabave nato pracke.
….и на крају вежбе, уз пригодни културно уметнички програм, одржан је заједнички ручак за све учеснике у хотелу “Бјанка”, на којем је послужен традиционални војнички пасуљ…..