Посланик и генерални секретар Демократа Борис Богдановић, позвао је у име те партије Покрет Европа сад (ПЕС) у предизборну коалицију, нудећи им да први предложе кандидата за шефа државе или премијера.
”Мислим да је то са наше стране коректно и одговорно, посебно у свјетлу чињенице да су Демократе за разлику од ПЕС-а парламентарни субјект, да имамо вјероватно најјачу партијску инфраструктуру у земљи, стабилност, хомогеност и утемељеност у бирачком тијелу, власт у 80 одсто црногорских општина, десетак предсједника општина и скупштина општина, и једина смо снажна партија која се никад није цијепила или дијелила”, рекао је Богдановић у интервјуу “Вијестима”.
Говорећи о могућности скраћења мандата Скупштини, како би се отворио пут за пријевремене изборе, он је навео да се без договора парламентарне већине тај процес може реализовати само гласовима Демократске партије социјалиста (ДПС), додајући да Демократе немају намјеру да учествују у томе са ДПС-ом.
”… Ми и Демократски фронт (ДФ) немамо већину за скраћење мандата. То значи да, без договора парламентарне анти-ДПС већине, немамо мандат народа да скраћујемо мандат Скупштини која је срушила ДПС Владу и у којој ДПС са својим партнерским странкама нема већину. А посебно не на захтјев ДПС-а. То не би било ни одговорно, ни државнички”.
Ко је најодговорнији за недавни фијаско преговора скупштинске већине о формирању нове владе? Да ли је иједна странка, укључујући и Демократе, заиста жељела нову владу? Ако јесте, чиме је то доказано јавности?
Ко год је пратио процес покушаја формирања 44. владе, јасно је могао закључити неколико јавно манифестованих чињеница. Прво, доказали смо да нисмо навучени на функције. Одрекли смо се припадајућих функција предсједника Владе, предсједника Скупштине и позиција у безбједносном сектору, и ту част пренијели на друге, како би парламентарна већина лакше постигла компромис о избору владе.
Друго, нико се није ни усудио да одговорност за неуспјех формирања владе припише Демократама.
Треће, мандатар г. Миодраг Лекић и јавно и јасно се захвалио Демократама на конкретном и конструктивном приступу у комплетном овом процесу. И ја користим ову прилику да истакнем да се г. Лекић понио часно, одговорно, државнички и прије свега и изнад свега веома конструктивно у односу на све политичке актере.
Дакле, мандатар је у својим анализама изнио све што су закључци, посљедице и производи преговарачког процеса, и томе немамо шта да додамо. Из овог “тужног” процеса излазимо чистог образа.
Ако ДФ поновно изгласавање измјена Закона о локалној самоуправи, које треба да доведу до увођења принудне управе у Подгорици, настави да условљава скраћењем мандата парламенту, да ли ћете пристати да с њима и без договора већине поднесете такав предлог?
Прије свега, нек свима буде јасно – ми и ДФ немамо већину за скраћење мандата. То значи да, без договора парламентарне анти-ДПС већине, немамо мандат народа да скраћујемо мандат Скупштини која је срушила ДПС Владу и у којој ДПС са својим партнерским странкама нема већину. А посебно не на захтјев ДПС-а. То не би било ни одговорно, ни државнички. Ми смо прије свега дужни да чувамо тековине великог 30. августа 2020. кад је бирач упркос свим притисцима, демократски и европски, оловком у руци поразио тридесетогодишњи режим. То је била одлука народа који нам је шеф.
Говоримо и одлучујемо у име тог народа, који је 30 година платио најскупљу цијену политичког ропства на тлу Европе. Цијену коју смо 30 година заједно плаћали. Тридесет година су наши родитељи хапшени, малтретирани и прогањани, а онда и ми. И сад треба да доносимо одлуке о скраћењу мандата Скупштини у којој је ДПС опозиција, и то на захтјев ДПС-а, саопштен на протестима ДПС-а. Па, не пада нам на памет.
Да закључим: прво, без договора парламентарне већине, мандат се може скратити само гласовима ДПС-а. Друго, они који према јавно саопштеним ставовима желе скраћење мандата, већ имају најмање двије трећине у Скупштини за такву одлуку. Дакле, без Демократа могу скратити мандат. Ми нећемо дозволити да народну Скупштину руши ДПС, јер би тиме била поништена велика народна побједа од 30. августа. Уосталом, осим народне воље, на договор око скраћења мандата упућује и обавезује нас и потписани споразум 41 посланика побједничке парламентарне већине.
Да ли је то што Демократе не желе да учествују у овом процесу, који би водио пријевременим изборима, знак да се ни вашој партији не жури на биралишта и да вам одговарају тренутне политичке прилике?
Ми смо увијек спремни. У посљедњих неколико година свака два мјесеца излазимо пред суд грађана, то исто нас чека и са предсједничким изборима и локалним изборима у Тузима. За биралишта, са једне стране, доказано спремни, а са друге увијек опредијељени да држимо ријеч и поштујемо наше потписе на споразум парламентарне већине. За нас је дата ријеч и стављени потпис све, јер је част нешто са чим смо ушли у овај посао и са чим ћемо изаћи из њега.
Уосталом, наредни предсједнички и парламентарни избори су права прилика да Црна Гора једном засвагда побиједи и антиспрску и антицрногорску политику у земљи, односно политику негације нација, међусобних сукобљавања и угрожавања слободе вјероисповијести.
Премијер и лидер Грађанског покрета (ГП) УРА Дритан Абазовић индиректно је у емисији “Начисто” на ТВ “Вијести” потврдио да је уочи Нове године имао састанак с представницима Демократа и ПЕС-а. Да ли је тачно да је на том састанку разматрана могућност заједничког наступа та три субјекта на изборима? Какви су, након прошлогодишњих жестоких вербалних ратова, тренутни односи руководстава Демократа и ГП УРА, а у каквим сте релацијама са ПЕС-ом?
Из претходног периода смо извукли поруке и поуке, и то искуство је очигледно било и потребно, али и драгоцјено. Не поновило се. Оно што су бенефити таквих односа јесте чињеница да смо ДПС избацили из игре. Тада се питао све, данас се не пита ништа. Није било лако, али смо на крају успјели.
Не постоје било какви договори између поменутих политичких субјеката о начину наступа на изборима, а потпуно је природно да имамо одређени вид политичке комуникације на коју нас упућују и функције и позиције на које смо бирани.
Предсједница Скупштине Данијела Ђуровић ове седмице требало би да распише предсједничке изборе. Да ли ће Демократе имати свог кандидата на њима или сматрате да би парламентарна већина требало да има заједничког представника? Са друге стране, очекујете ли да кандидат ДПС-а буде лидер те партије и актуелни предсједник државе Мило Ђукановић?
Подсјетићу вас да се г. Алекса Бечић 2018. одрекао кандидатуре за предсједника у корист Младена Бојанића, на инсистирање тадашњих опозиционих политичких субјеката. Затим је колега Бечић смијењен са функције предсједника Скупштине супротно вољи грађана, зато што није био спреман на дилове са ДПС-ом. А онда се у сусрет формирању 44. владе одрекао претензије на функције предсједника Владе или предсједника Скупштине, иако је Демократама позиција премијера припадала, имајући у виду да су носиоци двије од три побједничке изборне листе били предсједници 42, односно 43. Владе. Морате разумјети – за нас су функције пролазна политичка категорија.
Али оно што је неопходно како би истински грађанска, демократска и европска Црна Гора побјеђивала јесте да партије сличних програмских опредјељења пронађу побједнички модел међусобне сарадње. У том смислу, двије највеће партије из поменутог политичког спектра, Демократе и ПЕС, треба да предложе кандидате за премијера и предсједника државе, при чему у име Демократа позивам ПЕС у предизборну коалицију, као и да прва да свој предлог и изабере једну од двије престижне државне функције.
Мислим да је то са наше стране коректно и одговорно, посебно у свјетлу чињенице да су Демократе за разлику од ПЕС-а парламентарни субјект, да имамо вјероватно најјачу партијску инфраструктуру у земљи, стабилност, хомогеност и утемељеност у бирачком тијелу, власт у 80 одсто црногорских општина, десетак предсједника општина и скупштина општина, и једина смо снажна партија која се никад није цијепила или дијелила.
Са друге стране, уопште се не оптерећујемо ко ће бити кандидат ДПС-а, јер је то партија коју смо серијски побјеђивали и коју као такву више није тешко побиједити. Они су прошлост, то само још није до краја статистички заведено.
Парламентарна већина и опозиција покушаће да договоре избор судија Уставног суда (УС), како би та институција изашла из блокаде прије него што се буде ишло на биралишта. Шта ће бити граница испод које Демократе неће ићи у преговорима о судијама, и очекујете ли да буду изабране све четири недостајуће судије?
У поступку избора судија УС примијенићемо исти модел који је важио приликом избора чланова Тужилачког савјета, са чијим радом и производима рада се поноси цијела Црна Гора. Период партијских судија, партијских већина и мањина у УС, политичких егзекутора, мама јустиција, злих маћеха и продавница пресуда у правосуђу је давна прошлост. То је било вријеме у ком смо сви били жртве острашћене и политички мотивисане тортуре институција система. Онај ко је имао срећу да не буде жртва државних институција, тај је био свједок, јер смо сви за ових тридесет година знали шта се дешава. Није више држава приватно власништво ни ДПС-а, нити било ког другог политичког субјекта. Иако се они баш труде да буде тако.
Поучени тим друштвеним посљедицама, на свим досадашњим изјашњењима и на одборима и на пленуму гласали смо само за оне кандидате који својим биографијама и непристрасношћу завређују бити судије. Покушај да било која структура подметне партијског кандидата за судију биће експресно заустављен. На исти начин како смо зауставили поједине кандидате за чланове Тужилачког или Судског савјета.
И на крају, само пуни састав УС гарантује апсолутну функционалност ове најважније институције у држави. А без ње држава и не постоји.
Ниједно разрјешење на локалу не смије угрозити изборну вољу
Како тумачите учешће челника црногорских општина и локалних парламената из редова ДФ-а средином децембра на сједници Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије, гдје су представили резултате које су остварили по доласку на власт?
Свим функционеркама, функционерима Демократа, без обзира како се национално изјашњавали, да ли као Црногорци, Срби, Албанци, Бошњаци, Муслимани… матица је Црна Гора. То је став више пута саопштен и поновљен од свих функционера Демократске Црне Горе.
Са свим земљама у региону, а поготову са Републиком Србијом, желимо најљепше братске и пријатељске односе, јер нас на то обавезује и култура и традиција. Грађани Црне Горе и Републике Србије нијесу криви због неодговорних политичара који због својих ускостраначких интереса заговарају политику негација и конфронтација. Нећемо дозволити да наше традиционално пријатељство међу народима било ко угрожава, зато антисрпска и антицрногорска политика у земљи, односно политика негације нација, међусобних сукобљавања и угрожавања слободе вјероисповијести мора бити експресно побијеђена. И на добром смо путу да то и остваримо. Видјећемо да ли има оних субјеката који такву побједу не желе.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Изгледа да је истина да су Бечић, Спајић и Абазовић редовни гости у америчкој амбасади.
Grdilo bi bilo da su domacini u toj ambasadi .
Ko god danas pomene “Evropu” i “demokratiju” odmah neka ponudi i kesu za povraćanje!
а шта се мучите ? учланите се код сад европе и лепите плакате за нови светски из 1999.год. у покушају поредак… Нема смисла да им нудите власт на тај начин а да се не учланите у њиову странку. боље то но вас да терају да кријумчарите у Лондон дуван.