ИН4С

ИН4С портал

Бокан: Зашто тако ретко јавно бранимо Цркву?

1 min read

Пише: Драгослав Бокан

Невероватно је колико се наших сународника (макар повремено) крсти и (макар у најкраћем облику) моли Богу, колико њих иде (макар с времена на време) у цркву и (макар понекад) с дивљењем чита неки светоотачки, теолошки или житијни текст – а да, по правилу, кукавички не реагују и лукаво прећуткују чак и најдиректније и најстрашније нападе и порицања онога у шта (стварно или тобоже?) верују.

И тешко је описати колико се ретко ЈАВНО БРАНИ наша Црква, вера, Бог (о православним свештеницима и архијерејима да и не говорим)… од најбруталнијих и најпримитивнијих напада, са ”аргументима” на нивоу преких комунистичких судова из ’45-е.

Као да смо у себи уклесали два међусобно различита и недодирљива лика: 1) верника за личну употребу (посебно онда кад се над нама надвија каква озбиљна опасност, болест или тешко савладиво искушење) и 2) лик ”нормалног”, модерног грађанина, који не жели да ичим покаже да је другачији и различит од својих узора, комшија, рођака, колега са посла и, уопште, свих оних што мисле да је постојање Бога најобичнија ”бапска прича”.

Не желим ја да држим лекцију ма коме по питању његовог опхођења наспрам најдубљих личних осећања и интуиције када је реч о спасењу, васкрсењу, иконама, моштима, светим тајнама, исповести, покајању, причешћу, крштењу, Страшном Суду, посмртном животу, те свим оним наизглед бајколиким чудима описаним у Новом Завету.

Али, не могу да не приметим готово невероватну диспропорцију између броја номиналних и стварних верника, између оних који верују у Бога само до тренутка када их попреко не погледа неки њима надређени или из ма ког разлога им важан скептик или атеиста (много нетрпељивији према нама него ми према њему).

Па се одједном ућуте и занеме као да су у конц-логору, не желећи да ичим привуку пажњу својих сурових и немилосрдних чувара.

Ја не кажем да је лако бранити (као чињенице које су се стварно догодиле) силазак Светог Духа на апостоле, безгрешно Богородичино зачеће, васкрсење Лазарево или Христово, ходање по води и ватри, безболно страдање у ужареној пећи и смело пркошење захтевима за одрицање од вере православних мученика.

Напротив.

И сам сам савршено свестан тога колико је овакав (хришћанством иснпирисан) став тежак за објашњење и заступање.

Али, у чему је онда смисао читаве оне карневалске процесије поводом и око наших неодустајних крсних слава? И зашто се толико дивимо нашим светитељима, предвођеним Светим Јованом Владимиром и Светим Оцима? Зашто се онако искрено и са дивљењем клањамо пред хиландарском иконом Богородице Тројеручице?

Због чега се крстимо као ветрењаче – кад, у исто време, нисмо спремни да бранимо оно до чега нам је стало као до највеће светиње и врховне вредности наших живота?

Не може се (дуго) седети на две столице, ни у случају нашег геополитичког опредељења између Истока и Запада, а камоли када је реч о томе ДА ЛИ ЗАИСТА ВЕРУЈЕМО ИЛИ НЕ ВЕРУЈЕМО У БОГА.

Или јесмо или нисмо верници, православни хришћани и поштоваоци универзалног Светог Писма и нашег Предања. Не можемо своју веру третирати као љубавницу коју кријемо од лица света, а кунемо јој се и заклињемо када смо насамо с њом.

<

Тако је и са силним добитницима важних црквених ордена (које су некад, и то скоро увек у најнижем рангу, добијали најважнији Срби), који на реверу или грудима (понеки и у фијоци или сефу) поприлично равнодушно носе све те хришћанске медаље добијене ”за учињена добра дела и мисионарску делатност”.

Слично је и са одређеним, одрођеним слојевима црквених интелектуалаца (са факултета или у некој другој улози), који су суштински напустили Цркву (одложивши тако своје оштро духовно оружје и непробојан душевни оклоп) и тиме од ”великог” (али поправљивог и решивог) направили монструозан и скоро нерешив проблем. Себи и свима око себе.
Зато што се овако развија специфичан хаос, пун трагикомичних и апсурдних момената.

И ништа није оно што јесте, па чак ни оно што мислимо и осећамо као своје, уколико се не одважимо да станемо испред свих критичара, опадача и исмевача хришћанске вере и науке (а пре свега – веронауке) и кажемо им да ”даље неће проћи”, па и по цену нашег страдања и губитка умноженог дивљења (наше непосредне и оне даље околине) према нама. И да бранимо Цркву као мајку, свештенике као носиоце светих тајни, наше молитве као стреле истине одапете према Небу, а Христово Васкрсење као несумњиви аксиом и гранитни темељ постојања свих нас који се дичимо ознаком ”хришћанина”.

А до овога није дошло (у српско-југословенском случају) због већ одавно постојећег мулти-функционалног плана/клопке свакодневног разбијања – и то по сваку цену! – оне само потенцијално постојеће идеје ”Велике Србије” (која, у ствари, реално не постоји и ничим никог не угрожава).

Не.

Није због тога. Већ због неколико моћних, периодичних, колективних губитака српског контакта са небеским силама (1918-те, 1945-те, 1999-те, 2000-те – и од стране такозване ”српске елите” и читавог нашег народа (који се, на несрећу, све више претвара у масу и гомилу).

Не знам где све ово води, али знам да бити добро – неће.

(Аутор је српски режисер, књижевник, колумниста, публициста, бивши политичар и ратни командант. Извор: Фејсбук)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

8 thoughts on “Бокан: Зашто тако ретко јавно бранимо Цркву?

  1. фсксрб, малопре, једна прича са разних страна

    …”Губљењем из вида кључног геополитичког узрока који негативно утиче на стање националне безбедности Републике Србије, између осталог, има за последицу то да “позиција“ стално квалификује опозицију као стране плаћенике, а опозиција сматра позицију диктаторском. Стога, све док и код позиције и опозиције у Србији не превлада схватање да су геополитички интереси англосаксонских и исламистичких хегемона према Србији константни: привредно неразвијена, политички нестабилна, одбрамбено слаба, трајно “одговорна “ за одбрамбене ратове које је водила у пролости и кажњена (покушајем отимања Косова и Метохије), тешко је чак и замислити успостављање и одржавање стабилног-неконфликтног стања националне безбедености…”

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/politika/zasto-je-neizvesna-nacionalna-bezbednost-srbije/

    …”Додуше, можда би се могло рећи да овај Јавни апел неких професора Богословског факултета уствари, представља доказ преласка из једне врсте верника у другу врсту верника. Једино што можда није довољно научан, па се неће моћи изучавати у оквирима основног, средњег и високог образовања у Републици Србији!?…”

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/politika/prelazak-iz-jedne-vrste-vernika-u-drugu/

    …”Дакле Стаљин је, чак и да поистоветимо Србију и Титову Југославију, упутио писмо а не бомбе! И Тито је њему писмено одговорио, па је започела преписка која се, истина, заоштравала али то је, уз понеку дипломатску клечку, било мање више све. Писмо, а не бомбе! То би, као декларативни левичар и Титов поштовалац, Дачић то морао да зна, уместо да прави несувисла поређења искустава српског народа са Западом и Истоком.

    Истина, српски народ и комунисти у том периоду јесу страдали, али од Тита а не Стаљина! Од Голог отока, не од Гулага! Од Титовог страха, не од Русије! По званичним подацима, од укупно ухапшених 16.101 голооточана, чак њих 10.544 (или 65,58%) били су Срби и Црногорци.(5) На то треба додати бар трећину оних „неубележених“, „несталих“ и других. Дачић би требало да поштује ту цифру, и да не приписује Стаљину Титове злочине према српском народу, у име некакве квази-реал-политике и куповања бриселске подршке лажном равнотежом између стварних Западних злочина који се мере у милионама мртвих и некаквих Стаљинових грехова према српском народу, који не постоје. Ни Совјети, ни Руси нису нама, Србима, учинили никада ништа нажао. Ни друг Стаљин. Тито јесте. Отуда, то што је Стаљин био против њега не може бити негавно искуство српског народа.

    Стога, Ивица Дачић нема право да прави лажне равнотеже греха по Титовом моделу. Није равноправно две и шеснаест војних вежби годишње. Нити су исто Степинац и поп Ђујић. Ни Чича Дража и Павелић нису исто, а још мање Хитлер и Стаљин.

    Но, може ли ту свест да има онај ко је са Тачијем потписивао Бриселски споразум?…”

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/ostalo/kako-dacic-zamislja-neutralnost/

    Лане Гутовић+
    https://www.youtube.com/watch?v=HOFqoy1AEpM

  2. https://youtu.be/u1dm7GNCYzs?t=8

    Od Evrope necemo da uzmemo postovanje drzave i njenih zakona,ali uzimamo ono sto ne valja i sto je smrt Nje same.Isto tako ta Evropa nikad nije imala sluha za nase ni vjeru ni patnje prouzrokovane barnjenje iste,i tako najstaje ovo vrzino kolo ,koje oni zovu Balkan!

  3. Не знам где све ово води, али знам да бити добро – неће.

    Napisa ovih dana Vlado Dimitrijevic “ko zanje plodove s djavolom posijanje”,njemu se ovo desava!
    Predaj kako si primi! Predanje,mnogi nijesu ni primali,cak ni krstenje.Ako je glavni moto drustva bio djavo a ne Bog ,jos mi dobro prolazimo.Jos ako bi slusali nove vjernike zvani ziloti pakao nam nebi ginuo,zato se treba samo malo trgnuti,ne dozvoliti da nam djavo kadi usta nikotinom a zalijeva alkohol u ustima umjesto pricesti.
    Za pokajenje nikad nije kasno,ama bas nikad

    1. Вјеруј ми да су као логистички много, много јаче од зилота за Православље још опасније наше криптоунијате – екумењарци, који свјесно или несвјесно, свеједно, раде о глави нашој свјетосавској вјери прађедовској, јер релативизују и мијењају све оно што су свети Оци вјековима бранили без отступања, до смрти. Мислим на оне који се моле са папистима, газећи православне каноне, демонтирају прађедовске иконостасе и замјењују их испрекиданим олтарским ”преградама” стилизованим у њуејџерском духу са царским дверима које,Боже опрости, негдје више личе на врата на каубојским баровима – ”салунима” него на двери светиње, на оне који све чешће пјевају и играју пред фрескама и олтарима,нарушавајући вјековно тиховање православног храам, а литургију приближавају миси и њеним театралним рецитацијама и гестовима, умјесто побожно усредсређеног испјевавања молитава и богобојажљивог дисања ријечима молитве. Светосавска побожност молећи се – пјева из све скрушене душе, а папофанариотска – самоувјерено рецитује и белкантује, чак и када то чини по византијски.

      1. какви, бре, зилоти, то је оксиморон, опањкавање као “срби геноцидни”,… већина нисмо прошли ни степен роба у духовном узрасту…. кад загусти, јавља се и тај “купопродајни однос”… а “наш друг Паја” нам лепо каже, ево, модерна технологија, свевременска, вечна Реч

        …”или скини крст или обуци гаће…”

        https://www.rt.com/viral/386675-church-acrobats-pussy-riot/

        +блаженопочивши патријарх Павле, беседи

        https://www.youtube.com/watch?v=5z-XwdDj-wE&t=39s

      2. “наш друг Паја” је патријарх Павле, израз који су користила деца са игралишта код Патријаршије, кад су их питали ко им је дао бомбоне

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!