Био једном један (српски) Бор
1 min read
Фото: Новости
Пише: Драган Марковић
Био једном РТБ Бор, симбол Бора и Србије. Гигант за који су наши преци, у оба светска рата, животе давали како би га сачували. И у миру се мучило и учило, од првог проналаска руде 1903. године, преко Француског друштва борских рудника, првих петолетки, седамдесетих и осамдесетих „златних година“ до НАТО бомбардовања 1999. године и грчевите борбе за опстанак свих претходних година. У обнови и изградњи земље после 1945. године Бор је подизао бившу Југославију, од Ђевђелије до Триглава.
Протеклих месеци Бор je био ударна тема. Мало због добијања статуса града одузетог 1947. године, више због променевласништва, стратешког партнера и једноставно-продаје. Да ли је брзо се наметнуло питање, добијање статуса града „компензација“ за приватизацију РТБ Бор?
Пођимо редом. РТБ Бор био je најјачи адут власти у свим изборним кампањама од 2010. године и својеврстан резервоар за финансирање СНС, како у Бору тако и шире. Сви ресурси фирме су коришћени за добијање избора. На пример, радници su „добровољно“ развожени на митинге СНС диљем Србије, организовани многобројни „бесплатни“ ручкови за хиљаде активиста и пензионера, концерти, разни програми, дељена разноврсна помоћ, запошљавало се, дружило, рекламирало…
У свакој изборној кампањи је власт Александра Вучића тврдила да се за РТБ Бор, од кога зависи цела Тимочка крајина, тражи стратешки партнер, с тим што ће фирма остати у већинском власништву државе Србије. То обећање створило je опуштеност и замор код грађана који су, између честих изборних кампања, бомбардовани изјавама да је РТБ Бор „камен око врата ове Владе и Србије и да му без стратешког партнера нема спаса. Понављало се да ће без стратешког партнера фирма производити губитке…
Убеђивани су грађани да држава не може и не зна дa управља компанијом i да је једини спас негде „на страни“. Није се ни покушало са променом менаџмента РТБ Бор. Исти менаџмент, на челу са Благојем Спасковским, oд 2008. године руководи РТБ-ом. Kaкo? Уз политичку подршку врха власти. Ређале су се многобројне афере, многи сумњиви пројекти који су ову државу и народ коштали на стотине милиона евра или долара, разна неиспуњена предизборна обећања, предизборна налазишта злата, бахаћење и недомаћинско пословање. Нико из власти није помињао приватизацију након толико улагања у РТБ. Штавише, и актуелни директор Благоје Спасковски, јавно је говорио да ће „себи пре одсећи руку него дозволити приватизацију РТБ-а“.
Истовремено су грађани Србије – гле апсурда – убеђивани, највише последњих месеци, да компанија позитивно послује (зашто ли се онда продаје?), да УППР даје резултате, и да је отпис око милијарду евра дугова стабилизовало компанију. Чак је и Општина Бор опростила (да ли законски?) око милијарду динара дуга РТБ-у, иако је јавни сектор у Бору у минусу неколико милијарди динара.
Ко ће и кaд вратити Бору и Мајданпеку ово и ко зна које све још, отписане дугове РТБ-а? Кoме припадају Борско језеро, део Брестовачке бање, земљиште у борском окружењу, објекти и овде и широм Србије. Само градња нове топионице коштало је колико се добија новца за 63% целог РТБ-а, па се, и због тога поставља питање – да ли је компанија поклоњена и зашто је намерно (доказа није мало), доведена до пропасти. Разне крађе злата, бакра, свакојаког криминала – остаће заборављене, како ствари стоје, заборављене као да их никада није било.
Зар је могуће да се преко свих промашаја и кобних грешака пређе ћутке и без трунке одговорности и све у сагласју са влашћу. Борба честитих, стручних и правичних Борана, и не само Борана, за очување РТБ-а остаће узалудна. Они су, из најбољих намера желели да РТБ Бор остане у државним рукама и да га наша памет реорганизује и врати му стари сјај. Због наших предака а пре свега будућих поколења. Власт је бежала, из само њима знаних разлога, од тога. Створени политички амбијент са својеврсном медијском цензуром никоме не користи сем заговорницима идеје да је једини излаз у продаји националног ресурса какав је РТБ Бор.
А изједначавање РТБ-а са Железаром Смедерево, уз дужно поштовање, ниje умесно. РТБ Бор је компанија којa производи бакар и племените метале – не само злато – стратешке метале који су потребни свакој озбиљној држави. Огромне оверене резерве ових метала и рудник у настајању близу РТБ-а додатно увећава вредност компаније и значај овог дела Србије. Само дан након објаве министра рударства у Влади Србије Александра Антића да је кинеска компанија Зиђин заинтересована да докапитализује Бор и постане власник 63 одсто компаније, отварају se нова сагледавања на РТБ Бор као центaр свих следећих дешавања у производњи бакра и племенитих метала. Одбор директора стране компаније Невсун 5. септембра једногласно je препоручио акционарима да прихвате понуду кинеског Зиђина и тој компанији продају своје деонице зa понуђених 1,9 милијарди канадских долара. Кинези ће, као добри преговарачи, тај новац исцрпети из оствареног профита у РТБ-у, што и не крију.
Да ли је Србија као давалац истражних права и под којим условима је омогућила препродају права истраживања? Које су обавезе потписника а која права? Да ли уопште постоји уговор? Колико је Србија наплатила лиценцу за истражна права? Докле важе истражна права? Да ли је Србија, попут озбиљних светских компанија заинтересованих за околину Бора, ангажовала и консултовала финансијске и правне саветнике? Да ли је Србија (про)дала, и под којим условима, експлоатациона права? Ако није, како је могуће, на овај начин, без веће заинтересованости државе, дa стране фирме „тргују“ оваквим рудним благом које представља огроман национални ресурс? (Подсећања ради, откривено налазиште Чукару Пеки једно je од највећих светских налазишта руде бакра. Процењује се да резерве овог налазишта износе око 14 милиона тона бакра и близу 300 тона злата. Поређења ради, резерве бакра су 4 пута веће од ископаних u 115 godina РТБ Бор (3,5 милиона тона бакра), а резерве злата веће су близу 2 пута (око 160 тона). Да ли oвe, стране фирме имају право прече куповине будућег рудника? Шта су права и обавезе Србије према компанијама које истражују налазиште? Да ли је, везано за налазиште, урађена Студија о процени утицаја на животну средину будућег рудника? Да ли је урађена Стратешка студија? Где је просторни план? Зашто се све ради далеко од очију јавности? Да ли ће куповина Чукару Пеки бити управо то „обећано улагање“ у РТБ Бор, и да ли ће се из производње са тог налазишта финансирати рударска производања у рудницима „Церово“, „Велики Кривељ“, „Мајданпек“, и највеће подземно налазиште, „Борска Река“ . А можда ће се из производње у РТБ Бор финансирати будуће активности?
Налазиште „Чукару Пеки“и РТБ Бор могу супституисати невероватну моћ и преокренути пословање РТБ Бор. Ту синергију је објаснио министар Антић. Зиђин ће као стратешки партнер до треће године обезбедити пуну искоришћеност капацитета Топионице од 80.000 тона годишње, а у шестој години производити у Топионици између 120.000 и 150.000 тона. Због тога ће морати да се изгради нова топионица, а поставља се питање и начина топљења (припрема концентрата, од ископавања руде преко флотацијске припреме, јаловишта, и др. ).
РТБ Бор заузима централно место у будућим дешавањима. Без њега свакој страној фирми је куповина нових налазишта много скупља.
Чен Ђингхе, председник компаније Зиђин, приликом објаве вести о куповини Невсуна је истакао, цитирам: „Невсун је изузетна рударска компанија са чврстим фокусом на сигурне, ефикасне и одрживе рударске праксе“.
Поставља се и питање где је интерес Бора и Србије у куповини Невсуна од стране будућег већинског власника РТБ Бор? Да ли се треба славодобитно радовати мрвицама од 350 милиона долара које се кроз тзв. докапитализацију добијаju од Кинеза за 63% РТБ? Ова власт опијена „великим успесима“ без икаквог стратешког капацитета није видела да је РТБ Бор у будућности могao бити замајац развоја, „златна кока“ Србије. Зашто нису ангажованe светски признате консултантске куће како да их саветују шта да раде са РТБ-ом, односно зашто није задржан 51% власништва?
Поштовани суграђани и грађани Србије, највећи губитник у свему је Србија. Грађани Бора се, ионако, нису питали. Бакар је метал од глобалног интереса и начин решавања судбине РТБ Бор је вођен на „чудан“ начин, нејасно и испоставља се аматерски од стране некомпетентних или нестручних преговарача.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nikad veće
Milovan Brkić
Ministar finansija Siniša Mali je izjavio da će oktobarske penzije biti “nikad veće“. Pre četiri godine, one su smanjene za najmanje 10 odsto, sada će ih povećati za oko 9 procenata! I nikad veće u istoriji Srbije!
Šizofreni Aleksandar Vučić je ozakonio laži. Laž je postala moralna vrlina. Što više lažeš, značajniji si, poštovaniji, ugledniji!
Može li se njemu i njegovim ludim ministrima i kartelu stati na put?
Pred očima međunarodne zajednice, Aleksandar Vučić je namestio tender za prodaju RTB kineskoj kompaniji, da bi otišao u Kinu i zatražio proviziju u kešu, lekarsku pomoć i azil za njegovu porodicu. Kanadska kompanija najavljuje tužbu međunarodnom sudu, jer je dala bolju ponudu od kineske, kojom će RTB Bor biti surovo opljačkan.
Prošle nedelje, Vučić je sam sebi, preko kompanije Al Dahra iz Ujedinjenih Emirata, posredništvom Mlađana Dinkića, prodao Poljoprivredni kombinat Beograd, za samo 105 miliona evra. Opljačkanim novcem kupio je PKB koji se prostire na površini od 300 kvadratnih kilometara, a ceo Beograd je smešten na 360 kvadratnih kilometara! Ko će hraniti dvomilionski grad?
I ovaj tender je nezakonit. Jedini kandidat bio je Vučić sa ponudom preko Al Dahre. Prethodno je zapretio hapšenjem Miodragu Kostiću i Petru Matijeviću ako dostave ponude na tenderu. Kostić je širio ruke i molio pomahnitlog Vučića koji ga već šest godina pljačka, da mu ostavi makar “ono što je njemu otac ostavio u nasledstvo“.
Prodajući kompanije i javna preduzeća čiju imovinu su stvarale decenijama vredne ruke građana Srbije, Vučić je kupovao podršku francuskog kolege Makro(n)a, narkomana i pedera, da ga primi na sporednom ulazu u Jelisejsku palatu, kako bi podanicima saopštio kako je i njegova poseta na ulazu za unošenje hrane bila “istorijska“.
Pacovi napuštaju brod koji tone, zato je naprednjak Predrag Belić podržao Savez za Srbiju. Doskorašnji predsednik opštine Alibunar privukao je najviše pažnji na tribini u Vršcu, gde su Jeremić, Lutovac, Borko Stefanović i Janko Veselinović predstavili program Saveza.
– Novi početak, nova energija mi teče venama – poručio je Belić, čime je izazvao haos i u SNS-u i u Savezu za Srbiju.
Građani su zgroženi Belićevim likom i delom. Nekoliko puta je hapšen i osuđivan zbog dilovanja droge, iznude, ugrožavanja bezbednosti i drugih krivičnih dela. Krajem prošle godine pritvoren je zbog sumnje da je opštinski budžet oštetio za 247.295.928 dinara. Na teret mu je stavljeno to što opština nije raspisala javni oglas za davanje poljoprivrednog zemljišta u zakup.
Diktatura Slobodana Miloševića nije srušena udruživanjem Veselinova, Čovića, Perišića, lidera DOS-a. Milošević je pao kad su ga izdali Ivica Dačić, Branislav Ivković, Milorad Vučelić, Nebojša Pavković, Milorad Ulemek Legija…Na isti način urušiće se i Vučićev klan. Iz tog okruženja juče je pobegao Vučićev kum Goran Veselinović, danas Predrag Belić, sutra će Nebojša Stefanović i Zvonko Veselinović, pa onda svi ostali.
Vučić ima retku bolest kostiju (sarkom pelvis). Svaki sarkom kostiju je izuzetno bolan. Ne postoji lek koji bi taj bol eliminisao, ali mogu da ga ublaže. Bol se oseća, ali je podnošljiv. Međutim, može se zamisliti kako je kada trpiš 24 sata 7 dana u nedelji slabi bol. Bolesnik samo od toga postaje sumanut. Setimo se samo onog Vučićevog ispada kada je polomio bravu na vratima u zgradi Vlade.
Da bi se to eliminisalo, daju mu se lekovi za smirenje. To moraju da budu posebno izabrani lekovi, jer i oni koji mu se daju za smanjenje bolova dovode do umrtvljivanja. Ne daje mu se morfijum, jer on udara i na srce, već neki drugi koji su na bazi morfijuma.
Koristi koktel lekova koji kao jedan od efekata imaju vizije, odnosno on jeste ubeđen da je video, čuo i doživeo ono o čemu govori. To je veštački izazvana šizofrenija, kako lekari kažu.
U Srbiji bi moralo da se organizuje u istoriji nikad veće suđenje njegovom kartelu. U hali Arena, na javnom procesu, treba okupiti više od 1.000 njegovih bandita koji su nas satrli, a po svojoj prilici, zauvek uništili.