Бингулац: Прво ћемо причати о држављанству
1 min read
Амбасадор Србије у Црној Гори др Зоран Бингулац о плановима за унапређење односа двеју суседних земаља: У лепшој атмосфери решаваћемо сва отворена питања
Од председника Филипа Вујановића добио сам уверавања да не постоје никакве препреке за развој свих облика сарадње између Црне Горе и Србије, а посебно економске. Верујем да ћемо у лепшој атмосфери решавати и отворена питања попут двојног држављанства и платног промета.
Ове утиске са недавног пријема код црногорског шефа државе носи др Зоран Бингулац, који је управо начео мандат на месту амбасадора Србије у Подгорици.
* Који ће вам бити први задатак и хоће ли затегнути односи Београда и Приштине последњих година бити велико бреме на новој дужности?
- Наравно да има доста отворених питања која ћемо решавати, али без тензија. Много је тога што нас веже и садашња ситуација гарантује нам развој билатералних односа за заједничке наступе, развој економије, културе, просвете, туризма, заштите животне средине, конзуларних и свих других облика сарадње. Пред посету премијера Мила Ђукановића Београду многе ће ствари бити јасније, јер у свим заједничким пројектима мораћемо претходно да урадимо стратешке ствари попут ауто-пута, пруге, барске луке, енергетике… Имамо заједничке планове са Републиком Српском и Босном и Херцеговином.
* Али решавање питања српског језика, положаја СПЦ, двојног држављанства, платног промета… неће бити нимало лако…
- Слажем се да су то крупна питања. Са њима сам добро упознат, ставићемо их на сто и разговарати. Имам изузетну сарадњу са свим црквама и верским заједницама, посебно са овом којој припадам – СПЦ. Тамо где црква може да решава проблеме она ће то чинити, а тамо где је држава надлежна њена помоћ сигурно неће изостати. Очекујем врло брзо контакте са нашим епископима и митрополитом Амфилохијем, као и са свим људима који могу да помогну да се реше питања, попут платног промета, који је основ економске сарадње. Сада је много лакше о тим проблемима причати, истицати их, него ли у време ескалације нервозе приликом референдумске кампање или избора. Све је то сада прошлост. Идемо даље. До Брисела и Европске уније.
* Како гледате на то што су се догодили „тектонски поремећаји“ у свести једног дела Црногораца?
Sraman je odnos jadogorske vlasti prema pitanju drzavljanstva gradjana koji su se iz bilo kog razloga nasli u situaciji da im je sporno to drzavljanstvo.
S druge strane to isto drzavljanstvo poklanjaju “zasluznim” pojedincima sirom planete. Na osnovu cega i ko im je dao to pravo? Trguju za rad sopstvenog interesa.