Без Додика нема договора ,,Сејдић-Финци”
1 min read
Рано јутрос завршен је састанак политичара из БиХ са представницима Европске уније (ЕУ) у Прагу, на којем није постигнут дефинитивни договор о спровођењу пресуде у случају Сејдић-Финци, преносе агенције.
Лидери седам највећих политичких странака у БиХ разговарали су од јуче у подне са европским представницима о спровођењу пресуде Европског суда за људска права у случају Сејдић – Финци и изменама Устава БиХ у сегменту избора мањинских народа на високе позиције у Парламенту и Председништву БиХ.
После дугих разговора, јутрос после четири сата одржана је прес конференција на којој је комесар ЕУ за проширење Штефан Филе објавио позитиван напредак у разговору са представницима водећих политичких странака у БиХ.
Филе је рекао да су се политичари из БиХ ,,сложили о саставима и моделу избора делегата у Дом народа Парламента БИХ”. Он је додао да је постигнут и напредак у погледу избора чланова Председништва БиХ и да ће се о томе разговарати на наредном састанку.
У разговорима у Прагу учествовао је и министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчак и специјални представник ЕУ у БиХ Петер Соренсен. Састанак је организован јер власти у БиХ за четири године нису успеле да спроведу пресуду Европског суда за људска права у случају Сејдић-Финци.
Лидер Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик јуче је напустио састанак, истакавши да је ситуација у вези са одлуком у случају Сејдић – Финци јасна када је реч о Републици Српској, те да је остало да се усагласе партнери у Федерацији БиХ.
,,Остављени смо да сатима сједимо по ходницима док лидери странака из Федерације покушавају одвојено постићи неки договор”, рекао је Додик, преносе сарајевски медији.
Ром и Јевреј, Дерво Сејдић и Јакоб Финци, тужили су државу БиХ Европском суду за људска права у Стразбургу, зато што немају право да се кандидују на изборима као национална мањина, на основу постојећих одредби Устава БиХ.
Суд у Стразбуру је прије четири године пресудио у корист Сејдића и Финција и затражио од власти у БиХ да усвоје измене Устава БиХ у том делу, што никада није учињено. Европска комисија је у више наврата упозорила да постоји могућност да због тога наредни избори у БиХ, заказани за 2014. годину, буду проглашени неважећим.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

