Беранска болница мимо закона седам година

Директор беранске болнице Будимир Дабетић саопштио је да седам година нијесу правили извјештаје о стању у тој установи и да их Министарство здравља на то није обавезивало, иако је то законска обавеза.
То пише у одговору НВО “Круг живота”, која је захтјевом за слободан приступ информацијама тражила резултате микробиолошких брисева из породилишта.
“Од 2007 до 2014. нијесмо правили извјештаје… нити нас је ресорно министарство на то обавезивало”, пише у документу који је потписао Дабетић.
Из Министарства здравља су, међутим, нагласили да су директори дужни да праве извјештаје: “Директори су… у складу са Законом о здравственој заштити… у обавези да до 31. јануара текуће године Министарству здравља доставе писани извјештај о раду за претходну годину”.
Из тог ресора нијесу одговорили да ли су из беранске болнице слали извјештаје током седам година и шта су предузели тим поводом.
Законом је прецизирано да је директор дужан да подноси извјештај Министарству најмање једном годишње.
Предсједник НВО “Круг живота” Дејан Цвијановић оцијенио је да се Дабетићеве тврдње поклапају са изјавама представника МЗ Менсуда Грбовића и Сање Симовић, који су након инфекције беба у бјелопољској болници, у новембру прошле године, тврдили да тај ресор није знао какво је стање у болницама, јер су “поједини директори слали лажне извјештаје”. Он је поново позвао представнике МЗ да саопште имена директора који су занемаривали законске обавезе.
Грбовић је раније саопштио да је његова изјава погрешно протумачена, истакавши да директори шаљу типске, односно годишње извјештаје о раду, из којих се не могу добити информације да је нешто озбиљно.
Представници 16 НВО, међу којима је и “Круг живота” упутили су у марту ове године, током штрајка родитеља беба инфицираних у бјелопољској болници, захтјев МЗ да у што краћем року достави анализу брисева од 2007. до 2014. године из болница у Никшићу, Котору, Цетињу, Бару, Беранама, Бијелом Пољу и Клиничког центра Црне Горе.
У одговору из беранске болнице на захтјев НВО, може се видјети да и по пет година нијесу рађене анализе микробиолошких брисева на појединиим одјељењима.
“Вијестима” ни након осам дана из беранске болнице нијесу одговорили на питања у вези са спорним извјештајима и брисевима.
Брисеви рађени једном у пет година
Анализе брисева из операционе сале гинеколошког одјељења беранске Болнице рађене су крајем септембра 2007. а након тога у октобру 2012. Брисеви са одјељења неонатологије нијесу рађени готово шест година, да би први пут били узети у мају 2013.
Занимљиво је да су у децембру прошле године, након избијања инфекције у бјелопољској Болници и смрти једне бебе, анализе брисева са одјељења неонатологије рађене чак два пута у року од 15 дана. Интерне контроле на Дјечјем одјељењу за седам година рађене су само у новембру 2012. године и почетком марта 2014. године.
Без икаквих анализа 2009. и 2011. године
Руководство беранске болнице тврди да су сви налази брисева били уредни, “што се може утврдити увидом у протокол анализа у микробиолошкој лабораторији Дома здравља ‘Др Ника Лабовић’ Беране”.
Током 2009. и и 2011. године ни на једном одјељењу нијесу узети брисеви за анализу, а Дабетић је саопштио да је Институт за јавно здравље, као установа која врши надзор и контролу, узимала брисеве и радила анализе 2008. 2009. и 2010. “Резултате анализа није нам доставила на увид, јер као надзорни орган и није имао обавезу”, пише у одговору.
Из “Круга живота” су саопштили да не вјерују да је могуће да руководство беранске болнице није занимало какво је стање у њиховој кући и да од Института нијесу тражили резултате брисева.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

