ИН4С

ИН4С портал

Београд наставља хашке процесе

Тужилаштво за ратне злочине Србије и Механизам за међународне кривичне судове који су наследили трибунале за ратне злочине у Југославији и Руанди, закључили су споразум који дефинише сарадњу по истеку мандата трибунала које је основао Савет безбедности УН.
COMMANDER RATKO MLADIC AND GENERAL WESLEY CLARK MEET IN BANJALUKA.
Меморандум о разумевању потписали су тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић са тужиоцем Хасаном Убакаром Џалоуом, а њиме је дефинисано да истраге и процеси против починилаца ратних злочина прелазе у искључиву надлежност домаћег правосуђа, што ће бити примењено како на Србију, тако и на БиХ и Хрватску. Тужилац Вукчевић је потврдио да ће тужилаштво водити истраге против високо рангираних особа које се сумњиче за ратне злочине.

– Престанком рада Хашког трибунала не престаје и бављење ратним злочинима, већ оно сада прелази на правосудне органе у региону – прецизира Вукчевић.

Меморандумом је прецизирано да ће Механизам који такође има седиште у Хагу, достављати српским, бх и хрватским судовима приступ доказима, документима и сведоцима. Сам Механизам не може да подиже оптужнице, нити захтева хапшења, али може да локалним судовима доставља материјалне које ће, према речима Вукчевића, српско Тужилаштво за ратне злочине “третирати као кривичне пријаве” и евентуално подизати оптужнице. Исти случај је и са властима у Сарајеву и Загребу.

– Тужилаштво не преузима обавезу да подиже оптужнице, већ је само у обавези да размотри доказе које је прикупио Хашки трибунал, па ако из њих произилази да је неко извршио кривично дело, оно ће даље да поступи – рекао је Вукчевић.

За разлику од постјугословенског простора, Механизам има право да хапси и процесуира још девет оптуженика из рата у Руанди, а који су у бекству. Пред Трибуналом у Хагу још се воде поступци против Ратка Младића, Радована Караџића, Горана Хаџића и Војислава Шешеља.

Надлежни и за жалбе Караџића и Младића

Механизам за међународне кривичне судове преузима од Хашког трибунала и евентуалне жалбене поступке у поступцима против Радована Караџића, Ратка Младића, Горана Хаџића и Војислава Шешеља. Резидуални механизам ће наставити са радом све док Савет безбедности УН не донесе одлуку о његовом затварању.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *