Беговић: Формирање Комисије за антидопинг прије датог рока, за финансирање капиталних пројеката преко 2,5 милиона
1 min read
Марко Беговић
Комисија за антидопинг биће формирана прије рока који је дат од стране Свјетске антидопинг агенције (28. фебруар) казао је директор Управе за спорт и младе Марко Беговић.
Он је подсјетио да се у циљу рјешавања овог проблема ишло на измјене и допуне Закона о спорту које су усаглашене са међународним партнерима те да их сада очекује формирање Савјета комисије, избор директора и усвајање статута.
„Комисија ће имати посебну буџетску линију и за њено функционисање биће издвојена средства у висини од 150 000 еура”
Говорећи о раду националних спортских савеза он је истакао да од 2017. године није урађена контрола финансиских извјештаја о утрошку средстава добијених на конкурсу Министарства спорта односно Управе за спорт и младе.
“Да би знали шта се радило у предходном периоду формирана је комисија за надзор. Резултати који су мени прво презентовани не служе за понос црногорском спорту, али показују зашто имамо проблем у већини кровних спортских организација и зашто све више спортиста излази у јавност јер чини ми се по први пут су охрабрени од овог органа, са нашим промијењеним вриједносним оквиром да могу слободно да се изразе и да кажу који су проблеми”.
Беговић истиче да је анализа показала да она средства која држава годинама опредељује за рад и функционисање кровних спортских организација нису долазила до оних крајњих корисника тј. до спортиста и спортских радника.
“У континуитету имамо подршку државе али имамо регресију резултата, али не само резултата који јесу важни али не и најважнији, већ имамо регресију броја такмичара и такмичарки, тј. партиципације наших младих у организованим спортским активностима”.
Беговић сматра да кровне спортске организације морају, да би се вратили на стазу успјеха, да промијене институционални аранжман.
“Да оснаже своје институције односно органе управљања са стручним, компетентним, независним појединцима који могу да обезбиједе услове за нови напредак. Потребна је нова крв, нови људи, нови угао размишљања. Ово сада што имамо не функционише. Пратимо резултате у некада врхунским колективним спортовима, они нису на оном нивоу на којем су били. Да би се вратили на ту стазу потребне су промјене” истакао је он.
Беговић каже да ће се буџетска средства ове године трошити кроз расподјелу на основу јавног конкурса.
“Биће јавни конкурс за расподјелу средстава кровним спортским организацијама. Биће јавни позив за суфинансирање пројеката из области спортске инфраструктуре као и за субвенционирање чланарина и финансирање клубова из приоритетних спортова”.
Беговић појашњава да ће динамика расподјеле средстава умногоме зависити од брзине усвајања подзаконског акта јер јеу завршној фази нови правилник о суфинансирању спортских организација, односно програма у области спорта.
“Њиме смо детаљније ушли у то шта су приоритети за спорт у ЦГ, који су то критеријуми и шта очекујемо од наших партнера у процесу реализације њихових програма. Тако да ће у средњерочном нивоу то помоћи нивоу организовања и функционисања кровних спортских организација. Тај правилник је рађен у консултацији са нашим међународним партнерима и вјерујем да одражава потребу тренутног система стања спорта”.
Иако ће имати посебан јавни позив са суфинансирање спортске инфраструктуре одређени пројекти предвиђени су капиталним буџетом који за ову годину износи 2,5 милиона еура.
“Јако издашан али то неће бити довољно већ ћемо тражити и додатна средства из буџетске резерве али подршка и динамика суфинансирања изградње спортске инфраструктуре зависиће од квалитета пројеката. Тежићемо компоненти одрживости. По мени најлакше је нешто изградити али проблем који остаје и који смо нотирали у анализи функционисања спортске инфраструктуре јесте начин функционисања менаџмента, организације, активности које се спроводе. Радићемо на препорукама како би требало да функционише један мултифункционалан спортски објекат како би задовољио компоненту одрживости”.
Беговић је најавио да ће ове године радити на рационализацији радних мјеста у Управи за спорт и младе. Подсјећа да је између јануара 2017. и марта 2021. године тадашње Министарство спорта нарасло са неких 17 на 47 извршилаца.
“То значи да је 30 људи запослено са практично истим дјелокругом рада. Начин на који су људи запошљавани у овом органу је посебно споран. Људи су радили између мјесец И девет мјесеци да би се вјерујем провјеравала њихова подобност па се онда мијењао правилник о унутрашњој организацији и систематизацији и кадровски план и људи су ангажовани”.
Тим начином, наглашава он, велики број људи који се јављао на те конкурсе и огласе није уствари добијао шансу.
“Имао сам прилику да разговарам са особом која је на неколико огласа била другопласирана и на крају и напустила Црну Гору. Млади не напуштају Црну Гору због финансија већ због недостатка адекватног вриједносног Система. Зато је наша обавеза да овај орган упристојимо”.
Беговић истиче да је функционална анализа показала одређени вишак запослених и најавио подношење кривичних пријава због бројних неправилности у раду некадашње управе.
“У финалној смо фази израде правилника о унутрашњој организацији и систематизацији са мотивом да подигнемо ниво интероперабилности сектора у саставу али и да отворимо простор за финалну фазу, тј. професионализацију овог јавно- правног органа. Такође по именовању тужилачког савјета припремићемо одговарајуће пријаве јер вјерујем да је било бројних неправилности за које ћемо тражити да буду испитане пред надлежним правосудним органима који ће утврдити и да ли ту има кривично правне одговорности”.
Он је подсјетио да Управа за спорт и младе наставља да даје подршку клубовима И спортовима који су на програму Олимписких игара.
“Ми смо по први пут у 2021 увели новину. Формирали смо комисију са јасним критеријумима и са бодовном листом, затражили смо од наших првих партнера, кровних спортских организација, да доставе листу локалних спортских организација, односно клубова, који су по њима најбољи у тој грани спорта. На основу те листе изабрали смо спортске организације које смо финансирали негдје у размјери између 25000 и 8000 еура у зависности од гране спорта, резултата, броја такмичара и планова у наредном периоду.
А у наредном периоду, каже Беговић, фокус ће бити стављен на заокруживању Система спорта и изради једне нове стратегије која ће поред фокуса на такмичарски имати фокус и на масовни спорт.
“Вјерујем да је неопходно освјежити базу. Та база вјерујем да ће помоћи нашим стручњацима да на прави начин могу да изаберу нове носиоце црногорског такмичарског спорта. Фокус ће бити на стручном оспособљавању и усавршавању кадрова у спорту као и на нови, редизајнирани, систем школског спорта”.
У плану им је напомиње, да са школским спортским савезом и друштвима али и са локалним спортским клубовима обезбиједе дјеци додатне сате организованог бављења спортом.
“То конкретно значи да ћемо са клубовима ући у систем субвенционирања, што значи да ће дјеца моћи бесплатно да се баве организованим спортским активностима а са школским спортским савезом да дјеца у васпитно образовним институцијама имају додатних час или два физичког васпитања” појашњава он.
Када је ријеч о омладинским центрима који су под ингеренцијом Управе за спорт, Беговић истиче да је затекао стање гдје нити један омладински центар није доступан особама са инвалидитетом ни физички ни функционално. Он је најавио да од ове године крећу са адаптацијом постојећих сервиса
„Сервиси су веома значајни зато што не само по истраживањима већ и кроз непосредну комуникацију са младима , млади се осјећају да су искључени из заједнице и сервиси су управо платформе које младима пружају садржаје који им у свакодневном животу недостају“.
Формирана је комисија која је која је одабрала омладинске администраторе кроз јаван и инклузиван процес и од њих се пуно очекује, каже Беговић.
„Очекујемо да воде омладинске сервисе, да сарђују међу општинама. Имамо ситуације да се наши млади не познају, да је велика разлика измешу младих из различитих крајева Црне Горе. Неопходно је организовати одређене манифестације како би се млади упознавали. Ово је држава свих нас и комуникација је неопходна посебно у овом времену интезивне дуготрајуће поларизације и говора мржње. Планирамо и кампању против дискриминације, говора мржње а све у циљу оснаживања младих да активно учествују у процесима доношења одлука али и да преузму одговорност“ закључио је Беговић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Prije par nedelja ovaj covjek je gostovao sa Scepanovicem i Gojkovicem na Ekonomskom fakultetu i javno izjavio da je bio sampion Jugoslavije, kakva laz, ali niko to da provjeri i objavi. A jos covjek srbomrzac.