Недавно ухапшени Борко Бешовић био је један од најспремнијих војних специјалаца и играо је битну улогу у кавачкој криминалној екипи Радоја Звицера, тврде извори “Вијести”.
Листу је из Министарства одбране потврђено да је он у Војску Црне Горе примљен 2009. године, као војник по уговору, а да му је служба престала крајем 2022. године због безбједносних пријетњи.
Бешовић је ухапшен 6. јула, као дио криминалне екипе која је током 2020. године планирала убиства припадника организоване криминалне групе шкаљарски клан, Јована Вукотића и Јована Јовановића. Тог дана, по налогу Специјалног државног тужилаштва, инспектори Специјалног полицијског одјељења лисице на руке ставили су и државном прваку у падобранству, ватрогасцу-спасиоцу Саши Драгојевићу и Борису Пејовићу. Њима је након саслушања у Вишем суду одређен притвор до 30 дана.
Према одговорима достављеним “Вијестима”, у вријеме када је наводно радио за кавачки клан, Бешовић је био је припадник Батаљона за борбену подршку Војске Црне Горе. Из ВЦГ је отпуштен одлуком министра одбране…
“Борко Бешовић примљен је на службу у Војсци Црне Горе 23.10.2009. године као војник по уговору. Посљедња дужност коју је обављао у јединици била је специјалиста за комуникације ИИ, Први тим (вод), Поморски одред, Батаљон за борбену подршку. Војнику по уговору Бешовић Борку, на основу рјешења министра одбране број… престала је служба у Војсци Црне Горе са даном 23.10.2022. године… У поступку безбједносне провјере за наведено лице, утврђено (је) постојање безбједносне сметње”, одговорили су “Вијестима” из Службе за односе са јавношћу Министарства одбране.
Из СДТ-а нису прецизирали која је била улога војног специјалца у клану Звицера, па ни то да ли су Бешовићеви задаци били да ради оно што је већ потврђеном оптужницом стављено на терет НН припаднику клана: “Припрема ватрено оружје, снајперске пушке, како би несметано функционисало приликом извршења кривичних дјела и даје савјете у погледу његовог коришћења, да друге припаднике криминалне организације обучава и увјежбава за употребу ватреног оружја намијењеног извршењу кривичних дјела, те да заједно са другим припадницима криминалне организације уклања серијске бројеве и друге ознаке са ватреног оружја и других предмета како би извршиоци кривичних дјела остали неоткривени”…
Бешовић је један од многих државних службеника – тужилаца, судија, полицајаца, тајних агената, спасилаца… који су, тврде из СДТ-а, радили против државе, а за мафију
У истој акцији слободе је лишен и државни првак у падобранству Драгојевић. Он је дио подгоричке Службе заштите и спасавања и инструктор је за управљање дроновима.
Лисице на руке стављене су им након анализе материјала са криптоване Скај апликације, претресла штек-гараже и куће криминалне организације кавачког клана у Подгорици.
Иницијално су истраживали убиства Барана Дамира Хоџића и Адиса Спахића, која се такође приписују кавачком криминалном клану.
Специјални тужилац и портпарол СДТ-а након хапшења рекао је да су претресима пронашли велику количину муниције разлицитих калибара, опрему за осматрање, даљинске управљаче за активирање експлозива…
“… Експлозивне направе од ТНТ-а, више пари рукавица, мотоцикала, теретно возило и два путничка возила, микрофон радио-везе, карабин, пушку с оптичким нишаном, два пушкомитраљеза, пушке непознатих марки, сталке за пушке, опрему за сјечење возила”, навео је Радоњић.
Хоџић и Спахић убијени су 14. октобра 2020. године у даниловградском насељу Стањевића рупа. Истражитељи никада нијесу пронашли њихова тијела.
Хоџић је словио за војника шкаљарског клана, а Спахић није имао кривични досије и није био повезан с криминалним групама.
СДТ је подигао оптужницу против Звицера, Милана Вујотића, Слободана Кашћелана и још 14 особа због планирања убиства сада покојних Вукотића и Јовановића.
Члановима те групе означили су и Драгана Кнежевића, Горана Вукчевића, Игора Терзића, Данила Бакића, Стевана Краљевића, Радована Мујовића, Владана Лучића, Филипа Кнежевића и Ратка Живковића.
Према доказима, план им је био да Вукотића ликвидирају док се налазио у Истражном затвору у Спужу.
Чланови криминалне групе, пише, осматрали су Вукотића и собу у којој је, сакривени вегетацијом у одводном каналу за воду, чекајући да се појави на прозору, након чега су планирали да пуцају у њега из пушке с оптичким нишаном. Оружје за ликвидацију, према доказима СДТ-а, набавио је Вујотић.
Као особе које су имале задатак да убију вођу шкаљараца означени су Вукчевић, Терзић и још један, засада непознати члан криминалне групе.
Јовановића су, првобитно, планирали да убију на седмодневном, односно четрдесетодневном помену покојном, једном од вођа шкаљараца, Игору Дедовићу, али се од тога одустало…
Потом су, додаје се, у априлу и мају 2020. сазнали да се мета поново налази у Котору… Звицер и Вујотић захтијевали су да се Јовановић ликвидира снајперском пушком, па је први, пише у оптужници, 13. маја 2020, на Скај апликацији послао поруке:
“Штекове добре наћи, па на мотор”.
23. октобра 2009. године, Борко Бешовић примљен је на службу у Војсци Црне Горе, као војник по уговору. Посљедња дужност коју је обављао у јединици била је специјалиста за комуникације ИИ, Први тим (вод), Поморски одред, Батаљон за борбену подршку. На основу рјешења министра одбране, служба му је престала 23.10.2022. године због безбједносних сметњи
Вукотић је убијен 8. септембра 2022. у Истанбулу, док је Јовановић нестао почетком новембра 2020.
Двојици престала служба, петорицу провјеравају
Од ступања на снагу Закона о војно-обавјештајним и безбједносним пословима, у Министарству одбране и Војсци Црне Горе утврђене су безбједносне сметње за седам лица на служби у Војсци Црне Горе, саопштено је “Вијестима” из Бироа за односе са јавношћу Министарства одбране.
Објаснили су да су на основу података из службене евиденције Министарства одбране, у 2022. години безбједносне сметње утврђене за четири особе, од којих је за двије престала служба у Војсци:
“А за двије је управни поступак у току пред овим органом. У 2023. години утврђена је безбједносна сметња за три лица на служби у Војсци за која је такође управни поступак у току. Документација која настаје у поступку безбједносне провјере означена је степеном тајности, а такође садржи и личне податке, сходно чему подлијеже посебним мјерама заштите прописаним Законом о тајности података и Законом о заштити података о личности. Давање података о лицима којима су утврђене безбједносне сметње или динамици безбједносних провјера, представљало би кршење правила и стандарда поступања, који су засновани на претходно наведеним прописима. Разумијемо интерес јавности да буде упознат са поступањем државних органа, као и лица која су запослена у државној управи, па сходно томе настојимо да пружимо информације у мјери којом се не угрожавају права појединца или подаци означени степеном тајности”, саопштено је из Министарства одбране.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Samo,privode nikog jos ne osudise cirkus nad cirkusima.Sacuvaj boze kakve drzave,
Kako ih nije sramota hapsiti pustati ,
SDT,I svi dr..gori su od ovih sto ih hapse.
Monteprkno u punom sjaju na čelu sa Bitangom!
Prigožin kod Zvicera ne bi mogao da bude ni portir !