ИН4С

ИН4С портал

Банка хране: Дан жена из године у годину губи свој првобитни значај

1 min read
"Поклоните тим женама пажњу, понесите поклон - не издвајајте средства из буџета само за колегинице, како то иначе чините. Контатирајте нас и ми ћемо Вам дати све податке како да дођете до њих."

Међународни дан жена који се обиљежава 8. марта, из године у годину, губи свој првобитни значај и постаје дан којим се женама купује цвијеће и посвећује пажња која је изостала током остатка године, саопштили су из Банке хране.

Како кажу, поклон, лијепа ријеч, излазак из куће – све то женама треба током читаве године, а и поред тога што жене чине већи дио укупног становништва, само мали број њих у нашој земљи је запослено.

„Од тога, незнатан број жена је на радним мјестима које доносе новац и моћ, јер такве позиције, по неписаном правилу, и даље припадају мушкарцима“, истичу у Банци хране.

Наглашавају и да су неријетко жене жртве породичног насиља, док самохране мајке, којих по неким процјенама имао око 15.000 у Црној Гори, једна су од незаштићених и угрожених категорија.

„Оне немају подршку државе у процесу развода, са тешкоћом се запошљавају, финасијски су често на рубу егзистенције. Неплаћени рад је не мање важан аспекат приче о неравноправном положају жена. Говоримо о оном свакодневном и невидљивом раду код куће – од кувања, прања и пеглања до чувања дјеце и бриге о њима и старима. Оне срећнице које су успјеле да нађу посао, ‘срећне’ су дупло, јер их, када дођу са плаћеног посла, чека посао у кући за који неће добити ни цент. Креатори политика би требало да буду свјесни да вријеме које жену проведу на неплаћеном раду код својих кућа представља вријеме које оне немају за своје академско образовање или професионално учење, пословно увезивање или слободно вријеме“, указују у хуманитарној организацији.

Према њиховом суду, политике и мјере требало би то да мијењају и да не наставе са постојећим неравноправностима.

„Жене не учествују равноправно са мушкарцима у креирању економске и развојне политике, упркос томе што су образоване и што имају знања“, кажу у Банци хране и додају да је у скоро свим њиховим хуманитарним акцијама било помоћи за жену, супругу, мајку.

„Ми смо помагали и помагаћемо свим социјално угроженим категоријама у складу са нашим могућностима. Увијек смо имали осјечај солидарности према женама, мајкама, јер оне су у данашњем ‘мушком’ свијету много рањивија и угроженија популација“, кажу они.

Министри и директори да се макар на овај дан сјете жена и мајки

Из Банке хране апелују на све министре, директоре јавних предузећа, фондова и установа који користе буџетска средства, да се макар на овај дан сјете жена и мајки које су биле на њиховим приоритетним листама за помоћ.

„Ако смо ми имали осјећај током читаве године за угрожене жене и мајке, надамо се да ћете и Ви наћи за сходно да се одазовете овом позиву и макар симболично покажете саосјећајност за њих на овај дан. На нашем сајту и на Фејсбук-страници имате много угрожених жена које су морале путем јавних апела доћи до неопходне помоћи јер им систем ниије пружио неопходну помоћ. Поклоните тим женама пажњу, понесите поклон – не издвајајте средства из буџета само за колегинице, како то иначе чините. Контатирајте нас и ми ћемо Вам дати све податке како да дођете до њих.“

Банка хране ће поводом 8. марта упутити донације за жене и дјецу које су кориснице услуга: Сигурној женској кући у Пљевљима “Бона Фиде“ и Удружењу за помоћ лицима ометеним у психофизичком развоју из Никшића.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *