Бајден ће тражити проширење Савета безбедности УН

фото: Mary Altaffer
Председник Сједињених Држава Џозеф Бајден позваће на проширење Савета безбедности Уједињених нација не би ли се и на тај начин супротставио Кини и Русији и разводнио њихов утицај у том телу.
Лидер Америке ће у свом говору на 78. заседању Генералне скупштине УН, у уторак, 19. септембра, затражити од 193 чланице да се придруже жељама Вашингтона.
„Време је да погледамо архитектуру Савета безбедности. Мислимо да она мора да буде инклузивнија и свеобухватнија“, изјавио је координатор за стратешке комуникације у Савету за националну безбедност Беле куће Џон Кирби за „Дејли телеграф“.
Британски лист пише да се Бајден залаже за пет или шест нових сталних чланица, укључујући Индију, Бразил, Немачку и Јапан. Бразил и Јужна Африка су помињани као могући чланови који би представљали Латинску Америку и Африку. Није прецизирано да ли би имали право вета.
Тренутно Савет безбедности УН има пет сталних чланица: Русију, Велику Британију, Кину, САД и Француску и свака има право вета. Десет чланица Савета, изабраних по географској основи, имају статус несталних чланова.
Бајден је и на прошлогодишњем, 77. заседању Генералне скупштине УН изнео став Вашингтона за повећање броја сталних и несталних представника у Савету безбедности УН, укључујући и на рачун земаља Африке и Латинске Америке.
Ови напори долазе услед немогућности да се постигну неки за Запад кључни споразуми, као нпр. доношење резолуције о строжим санкцијама Северној Кореји, чему су се противиле Кина и Русија.
Реформа Савета безбедности захтевала би измене и допуне Повеље УН, чему би такође могле да се противе Кина и Русија.
Према писању „Дејли телеграфа“, САД би желеле да виде Немачку и Јапан у реформисаном Савету безбедности, а подржавају и Индију за сталну чланицу СБ УН.
Индију, као и Бразил, и Русија види као потенцијалне кандидате за стално чланство, уз обавезно присуство појединих афричких држава, што је раније изјавио шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, преноси РТ Балкан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

