АСК: Функционерка ГП УРА прекршила закон, била на предизборном скупу усред радног времена
1 min read
фото: Лука Зековић
Функционерка Грађанског покрета (ГП) УРА, запослена у државном предузећу “Project consulting” (ПРОЦОН), Александра Шћекић Бољевић, прекршила је Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања због тога што је крајем августа прошле године присуствовала конвенцији листе “Јаков Милатовић – За бољу Подгорицу” у току радног времена.
То пише у одлуци Агенције за спречавање корупције (АСК), у коју (одлуку) су “Вијести” имале увид.
Шћекић Бољевић је 27. августа 2024. у 12 сати присуствовала предизборном скупу на ком је представљена листа Покрета за Подгорицу, ГП УРА и Покрет за промјене (ПзП), која је учествовала на локалним изборима у главном граду одржаним крајем септембра прошле године, а с посла се одјавила три сата касније.
АСК одлуку образлаже одредбама Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања (члан 44, став 4) према којима је, у току радног времена, изузев посланицима и одборницима, забрањено ангажовање на активностима изборне кампање јавним функционерима, запосленим у државним органима, органима државне управе, органима локалне самоуправе, органима локалне управе, јавним предузећима, јавним установама и државним фондовима.
У одлуци се наводи да се Шћекић Бољевић у марту изјаснила да је искористила паузу (у раду) да би била на догађају, као и да на њему није била до краја, позивајући се на члан 73 Закона о раду, по ком запослени у току радног времена имају право на паузу, али и наглашавајући да не постоји законска одредба која ограничава како се она може користити.
Шћекић Бољевић се, такође, “бранила” Уставом, којим се јемчи слобода политичког дјеловања, додајући да жели да вјерује да пријава није усмјерена против те слободе, гарантоване највишим правним актом и међународним документима.
Агенција је одбацила њене тврдње као неосноване, јер, како наводе, у евиденцији доласка на посао компаније у којој је Шћекић Бољевић запослена није наведено кад је користила паузу, али и да јесте – и даље би кршила закон јер се и тај период, сходно истом члану Закона о раду на који се позвала, рачуна у радно вријеме.
У образложењу АСК-а такође стоји да је Одлуком о распореду радног времена ПРОЦОН-а из 2017. предвиђено да пауза у раду траје од 11 до 11.30 сати, али да је, сходно интерном договору, запослени користе у периоду од 10 до 10.30, с изузетком у случају потребе запосленог да одређеног дана користи у другом термину, а ако то не ремети процес рада. Такође, уколико запослени због обавеза у вези самог посла не може паузу искористити у договореном термину, дозвољено му је да то уради у неком другом.
Предизборни скуп листа “Јаков Милатовић – За бољу Подгорицу” одржан је у хотелу “Хилтон” у Подгорици, и почео је у 12 сати, а радно мјесто Шћекић Бољевић у Московској улици.
Период кампање се рачуна од дана расписивања избора (27. јул) до проглашења коначних резултата (30. октобар).
Из Агенције на чијем је челу Душан Дракић подсјетили су да је ПРОЦОН основала Влада и да је то предузеће у њеном стопроцентном власништву.
На сајту те компаније објашњено је да она представља Националну јединицу за имплементацију пројеката из области комуналних дјелатности и заштите животне средине, те да је њена пословна политика посвећена остваривању циљева дефинисаних у различитим државним стратешким документима усвојеним за потребе реализације идеје одрживог развоја еколошке државе, односно имплементацији пројеката, успостављања адекватног инфраструктурног система који ће обезбиједити спречавање загађења природних ресурса, а прије свега воде, ваздуха и земљишта.
Шћекић Бољевић може против одлуке АСК-а покренути управни спор (подношењем тужбе Управном суду) у року од 20 дана од пријема.
Милатовић није прекршио закон јер је био на пресу листе током радног времена
Шеф државе Јаков Милатовић такође је био под лупом АСК-а у току кампање за подгоричке изборе.
Он важи за блиског Покрету за Подгорицу и именом је стао испред листе те групе, ГП УРА и ПзП-а.
АСК је испитивао да ли се на исти начин као Шћекић Бољевић огријешио о закон, али је утврђено да као предсједник нема прописано радно вријеме које га ограничава да има активности које се односе на промоцију изборне листе.
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) тражила је од АСК-а да се покрене поступак и утврди кршење Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, јер је Милатовић, у току радног времена био на конференцији за медије листе коју је подржао.
Он се изјаснио и истакао да радно вријеме предсједника није унапријед дефинисано нити прописом, нити уговором о раду, и самим тим није могуће кршење радног времена на начин како се то наводи у пријави МАНС-а.
Како је навео, тог, као и сваког другог дана, своју сатницу је организовао у складу с дневним предсједничким обавезама, па да учествовање на наведеној конференцији ни на који начин није утицало на ажурност и квалитет предсједничких обавеза.
С друге стране, Агенција је закључила да је шеф државе у истој кампањи прекршио закон снимањем предизборног спота у службеним просторијама.
Он се том приликом бранио да у поменутом снимку није промовисао ниједну изборну листу нити кандидата, већ позвао грађане да се на локалним изборима у главном граду изјасне за кога год сматрају да ће их најбоље представљати.
(Вијести)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

