Арнолд Супан: Реакција Беча на атентат била претерана
Реакција Аустроугарске на атентат у Сарајеву била је „засигурно претерана“, а цар Фрањо Јосиф и високи представници политике и војске морали су знати да војно деловање против Србије може изазвати велики рат, оцењује аустријски историчар Арнолд Супан.
Он је, у интервјуу агенцији АПА, казао да је кључни догађај била је анексија Босне и Херцеговине шест година пре тога, када су Србија и велике силе протестовале против овог једностраног корака.
Аустроугарске, а у јулској кризи 1914. је стално било враћање на ову „кризу у вези са анексијом“.
Супан је подсетио да је, на пример, француски председник Рејмон Поанкар приликом посете Русији јасно ставио до знања: „Овога пута морамо остати чврсти“.
„Наравно да је међународна ситуација после мноштва криза већ била замршена. Стиче се утисак да су сви нешто чекали како би могли искористити то стање“, констатовао је Супан.
Фаталном исходу јулске кризе допринело је и то што су у то време у државним канцеларијама свих шест релевантних земаља „ратне странке имале реч“.
Још почетком 1914. је, на пример у Русији, на власти био премијер који уопште није желео рат, додао је он.
Према речима Супана, Аустроугарска није ушла у Први светски рат као царство пред распадом, већ су западне силе свесно допринеле разбијању те монархије.
„Привредна територија монархије је одлично функционисала“, објаснио је он додајући да је то било велико тржиште рада, у којем су се грађани слободно кретали, а после Првог светског рата су новонастале државе увеле царинске границе, које су постојале до скоро.
Исто тако Супан је оценио да је писање историје аустроугарске монархије „насело на пропаганду“, те да су анализирани извештаји новина и дебате у парламентима уместо статистика.
„На основу тога су настале погрешне слике и перцепције“, сматра он и додаје да су и ратна дешавања лоше пренета, наводећи као пример извештаје о наводном дезертерству Чеха, а у стварности су Чеси „одано обављали ратну дужност“.
Након рата је о Монархији, истакао је аустријски историчар, свесно прављена негативна слика.
„Што се више тиме бавим то више морам констатовати да су западне силе не само водиле пропаганду, већ и свесно допринеле разбијању Монархије“, критиковао је он.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

