ИН4С

ИН4С портал

Антисрпски испади СЕП-а: Душко Марковић у служби затирања српског идентитета

1 min read

Душко Марковић

Док се Црна Гора и даље суочава са дубоким подјелама које су насљеђе комунистичког антисрпства и транзиционог конвертитства, нова странка бившег премијера Душка Марковића – Странка европског прогреса (СЕП) – улази на сцену са добро познатим тоновима: ударима на Српску православну цркву, ревизијом историје и отвореним антисрпским наративима.

Док се позивају на Европу и помирење, истовремено ударају по историјским личностима српског народа, Цркви и званичницима који се не уклапају у њихов идеолошки калуп; све је то већ виђено, само под другим именом.

Под велом “европских вриједности” – старе мржње

У најновијем саопштењу СЕП-а, које представља политички памфлет уперен директно против митрополита Јоаникија и историјског памћења српског народа, ова странка осуђује помен на Павла Ђуришића, називајући га “једним од најодговорнијих егзекутора етничког чишћења”.

“Митрополит Јоаникије је, говорећи о Ђуришићу као о ‘великом јунаку непобједивог карактера’, показао дубоко непоштовање према историјској истини”, саопштава СЕП.

Оваква изјава не само да ревидира историјску сложеност времена Другог свјетског рата у Црној Гори, већ и циљано искривљује улогу четничког покрета као дијела покушаја одбране српског народа од истребљења. Оно што СЕП прећуткује јесте да је током тог периода управо српски народ био мета систематског затирања, док је комунистичка историографија све друго представљала као “борбу за ослобођење”.

Напад на митрополита – напад на Цркву

Фото: Митрополија

Посебно је скандалозан напад на митрополита Јоаникија, којег СЕП оптужује за “афирмацију злочиначке идеологије”. Такав наратив није нов, али добија нови облик под плаштом европејства, што је само наставак старе политике у новом одјелу. Стратегија је јасна: Цркву треба изоловати, сатанизовати и представити као реметилачки фактор, а све то у контексту наводне борбе за “модерне вриједности”.

“Јоаникије је искористио црквену службу да афирмише злокобну идеологију, а не духовне вриједности”, тврди СЕП, оптужујући га и за “континуитет теократског национализма”.

Превише Европске уније, премало истине

Позивајући се на “европски пут”, СЕП у исто вријеме криви митрополита, а преко њега и цјелокупну српску заједницу у Црној Гори, за све што се не уклапа у њихову верзију “грађанске државе”. Таква логика подсјећа на политику ДПС-а из доба највеће утицајне кризе, кад је свако ко није био у служби партијског апарата – био непријатељ државе.

“Слављење извршилаца етничког чишћења је напад на уставни поредак и европски пут Црне Горе”, наводи се у саопштењу.

Ако СЕП заиста брине за европске вриједности, онда би требало да зна да оне почињу од права на слободу говора, историјског памћења и вјероисповијести, а не од бруталног наметања идеолошког једноумља и прогањања другачијег мишљења.

Подвале о “легитимисању фашизма”

Још опаснији је напад на потпредсједника Владе Будимира Алексића, који се усудио да јавно покаже поштовање према митрополиту. СЕП ту појаву види као доказ “институционалног легитимисања фашизма”, што говори о озбиљном губитку политичке равнотеже и одсуству зрелости код нове партије.

Будимир Алексић

“Ако представник државне власти стоји иза догађаја који слави четничког војводу – онда имамо проблем институционалног легитимисања фашизма”, тврде из СЕП-а.

Такав закључак није ништа друго до политичка конструкција у служби наставка антисрпске хистерије. Умјесто да се бави конкретним економским, институционалним и социјалним питањима – СЕП се прикључује старој кампањи сатанизације Срба.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

8 thoughts on “Антисрпски испади СЕП-а: Душко Марковић у служби затирања српског идентитета

  1. Kad Komunizam počne da se vampiri on je u rangu Fašizma,njima su iste ideje samo što Komunjare više mrze Pravoslavnu Crkvu što se ne može reći za Katoličku.Ta Fukara je trebala davno da je iza Rešetaka, mnogo nevolje je nanijo Srpskom Narodu i Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi.

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<