Antimafija zakon „ide na popravni“: Poslanici bez glasanja o oduzimanju imovine stečene kriminalom
1 min read
Ni nakon višenedeljnog rada na unapređenju zakona kojim bi trebalo da se krene na imovinu mafije, saglasnost da je rešenje dovoljno dobro nije postignut.
Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom beskompromisno i dalje brani premijer Dritan Abazović, dok su poslanici i ministar pravde Marko Kovač saglasni da bi trebalo dodatno raditi na njemu.
Dogovor je postignut da se u narednom periodu zakon dodatno doradi, pa se u novoj formi vrati plenumu.Abazović je i juče istakao da nije tačna priča da neki bivši funkcioneri, biznismeni ili političari nisu obuhvaćeni ovim zakonom, te tvrdi da se on može primeniti na sva lica u Crnoj Gori.
– Antimafija zakon je kreiran tako da bude efikasna podrška Tužilaštvu u oduzimanju imovine stečene kriminalom. Priča da se sa ovim legalizuje imovina zapravo određenih ljudi za koje postoje indicije da su se bavili kriminalom, nije tačna, to odgovorno tvrdim – rekao je Abazović.
Praksa, ističe on, pokazuje da su se do sada „uzimali satovi, manžetne, neke knjige i pokloni, te se na to svodilo oduzimanje imovine“, pišu Novosti.
Sa druge strane, poslanik DF-a Predrag Bulatović smatra da zakon koji brani Abazović nije zakon o poreklu imovine.Trebalo bi da se targetira imovina i onima koji su opljačkali Crnu Goru, a to su konkretni ljudi, i da im se oduzme. DF želi zakon o poreklu imovine i insistiramo da se on donese. Pitanje je zašto tužilaštvo nije pokrenulo nijedan krivično-pravni postupak protiv Mila Đukanovića, Marka Markovića, Janka Jankovića – rekao je Bulatović.
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković rekla je da bi ga trebalo vratiti u formu nacrta.
– Za to sam da se pod lupu stavi sva imovina svih građana od uvođenja višestranačja, a ako treba i pre. Sva imovina pod lupu, bez izuzetka, pa da vidimo ko je, kako i po kom osnovu sticao imovinu. Brkate pojmove krivičnog i građanskog prava – navela je poslanica SDP-a.