ИН4С

ИН4С портал

Андреј Кељин: Оформићемо одбрамбени појас у Сочију

1 min read
Ако наши западни партнери, а већ ми је тешко да их називам тако, крену путем даљих конфронтације, што се, наравно, може догодити, ми морамо бити спремни. Морамо се веома озбиљно припремити за овакав сценарио.
Iskander

Поуздани чувари руских интереса: Системи Искандер

Иако се Запад свечано заклињао да након распада Совјетског Савеза неће помјерати своје војне границе према Москви – није одржао обећање! НАТО је наставио да се шири на Исток.

У том контексту је директор агенције за Паневропску сарадњу руског Министарства иностраних послова, Андреј Кељин, на дебатном клубу „Валдај“, открио начин на који ће се Русија бранити уколико се Украјина и Грузија придруже овом непријатељском савезу.

„Шта ће се десити ако се Украјина и Грузија придруже НАТО? За нас би то свакако био огроман војни и економски проблем“, оцијенио је овај дипломата. „Мораћемо да изградимо одбрамбени појас у близини наше треће престонице – Сочија“.

Међутим, Кељин је подсјетио да се Грузија и Украјина вјероватно неће придружити НАТО у блиској будућности, јер још увек није испуњен ни минимум предуслова за тако нешто.

„Али, ако се тако нешто деси, ако наши западни партнери, а већ ми је тешко да их називам тако, крену путем даљих конфронтације, што се, наравно, може догодити, ми морамо бити спремни. Морамо се веома озбиљно припремити за овакав сценарио“, рекао је.

Каква је заштитна линија у питању? Како ће она изгледати?

„Све је традиционално, по нашем устаљеном обичају: С-300, С-400, Искандери, средства радио-електронског ратовања, додатне ваздухопловне снаге, системи противваздушне одбране, распоређивање снага за хитне реакције“, оцијенио је војни аналитичар Александар Жилин.

„Све ово је веома слично корацима које смо већ предузели на западној граници, гдје смо већ поставили одбрамбене системе.

Ипак, вриједи истаћи да је читав овај процес веома скуп, и ограничено ефикасан. На крају крајева, у Украјини и Грузији, ако се оне икад придруже НАТО, инсталираће америчке нападачке системе.

Надајмо се да нећемо морати да предузимамо никакве посебне мјере. На крају крајева, наш непријатељ би једва дочекао да нас претвори у опкољену тврђаву“, закључио је овај експерт.

Извор: Комсомольская правда

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *