Америка водила 220 ратова
1 min read
Блиски и Средњи исток, Украјина, сјеверна Африка, јужне афричке зоне – свуда ту се данас воде грађански ратови, пријети глад и нерешиви проблеми. Да ли смо на помолу Трећег свјетског рата?
Петер Орзеховски, историчар који се више од 35 година бави конфликтима у свијету и историјским, политичким и метафизичким темама, изазвао је велику пажњу својом новом књигом у којој покушава да одговори на ово питање.
Аутор отвара очи читаоцима у правом смислу те ријечи, објашњавајући о чему се заправо ради у данашњим кризама и сукобима, пише портал Инфо-коп.
„Моћне свјетске силе поново стоје супротстављене, на једној САД и НАТО, на другој Русија са државама попут Ирана, Сирије и Кине“, казао је Орзеховски.
По њему, ради се у првом реду о Евроазији, највећој економској зони свијета – од Европе до источне и јужне Азије.
Орзеховски описује да тренутно три четвртине свјетских трговачких добара иде преко Јужнокинеског мора. А ради се наравно и о сировинама као што је нафта и о далеководу између Кине преко руске области до западних обала Европе.
Паклени планови Пентагона
Прије него што се упусти у могуће ратне сценарије, Орзеховски се читаоцима обраћа питањем: Да ли сте знали да је Америка за више од 200 година водила 220 ратова, војних интервенција и ЦИА операција против других држава? Притом се није радило о миру него о моћи и о побједи у глобалној партији шаха.
Орзеховски пише да ће онај ко је пратио развој ових сукоба у последњих неколико година остати запањен погледом на свијет који имају САД и конкретно Пентагон, наиме, да кључне земље као Русија или Кина, по њима треба да се нађу под војним окриљем САД – на шта ће Америка и свијет вјероватно морати дуго да сачекају.
Ту су и државе као Ирак, Либан, Сомалија и Судан, које САД увијек идентификују као непријатеље.
Зашто? Орзеховски описује борбу за нафту и невјероватну дужничку империју као разлоге за то.
Повратак Русије
На другој страни је Русија, која такође тежи јачању након што је послије распада Совјетског савеза изгубила 22 процента територије и скоро половину становника. Тиме се објашњава украјински конфликт, као и низ шарених револуција у сарадњи са Кином у Киргистану, Грузији, гдје се ради о приступу ресурсима и свјетском мору, слично као што ради Америка.
Руска кооперација са Ираном није само питање продаје и куповине нафте, него се ради и о стратешким интервенцијама против САД.
У фокусу је такође и Африка, у којој Америка жели да повећа увоз нафте и гаса са тог континента са 20 на 25 одсто, а гдје су Руанда, Мозамбик, Ангола и Судан попришта жестоких конфликата.
У позадини свих тих констелација сукоба и моћи, Орзеховски скицира разне сценарије за ратове у источној Европи, јужном Кавказу, средњем Истоку укључујући Турску и на Далеком истоку.
„Прије 100 година нико није вјеровао да ће свијет у року од неколико мјесеци бити увучен у разарајући рат. Данас такође нико не вјерује. То је фатална грешка у размишљању. Јер, све је више знакова који указују на то да и данас мјесечаримо умјесто да критички погледамо развој догађаја која су пред нашим вратима“, упозорава Орзеховски.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

