Амерички мејнстрим медији шире антируску хистерију

Помама је ове недеље достигла потпуно нови ниво у САД након што је часопис „Њузвик“ у суштини оптужио једног од два главна председничка кандидата, Доналда Трампа, да је марионета која пласира „Путинову пропаганду“ и велики број америчких мејнстрим медија постројио се да подржи ово без разматрања доказа.
Један од ретких који је оспорио ову причу, иако тешко да је Трампов присталица, јесте добитник Пулицерове награде, новинар Глен Гринвалд.
У понедељак је „Њузвик“ објавио чланак Курта Ајхенвалда који је оптужио Спутњик да Трампову кампању снабдева антиклинтоновим темама. Упркос чињеници да су ови наводи засновани на случајности, да су и Трамп и аутор Спутњика видели исти твит који је Трамп касније цитирао, амерички медији ухватили су прилику да је ’угурају‘ у ширу причу о наводној руској умешаности у америчке изборе. Гринвалд је био један од првих који је ставио примедбу на Ајхенвалдову луду теорију завере и представио чињенице онаквима какве јесу.
„Чињеница да се толико много разумних, паметних и генерално пажљивих новинара и других коментатора, стручњака, тако брзо уплело у ову луду атмосферу, у суштини ширећи идеју да је он открио неку врсту злонамерне руске завере… То је оно што ме заиста узнемирује“, рекао је Гринвалд.
„Ово веома личи на хистеричну, макартистичку тактику да свако кога не волите у политици, свако кога сматрате противником, треба да буде оптужен као средство Кремља“, сматра он.
„И поврх свега, они приказују Москву и Русију као неку врсту тешке, скоро егзистенцијалне претње Сједињеним Америчким Државама“.
Пажња мејнстрим медија усмерена на покривање избора омогућава другим вестима о акцијама САД да прођу незапажено.