Амбасадорка Чен Бо о борби против вируса: Није тачно да је Кина прикривала епидемију
1 min read
Амбасадорка Кине у Београду
На почетку епидемије у Кини, председник Александар Вучић је упутио писмо председнику Си Ђинпингу у коме изражава подршку, Влада Србије је одмах почела да прикупља медицинску помоћ за Кину. Такво пријатељство српског народа, Кина као и кинески народ никада неће заборавити. Тежак тест пред којим се Србија тренутно налази у погледу епидемије је такође нешто што је и наша обавеза и одговорност. Односи Кине и Србије временом постају још чвршћи и снажнији, наше челично пријатељство је издржало искушење времена.
Овако Чен Бо, амбасадорка Кине у Београду, у интервјуу за „Новости“ говори о томе како је пандемија вируса корона утицала на однос Београда и Пекинга. Подсећа и да је кинески председник Си у телефонском разговору са Вучићем 14. априла истакао да је „чврсто и посебно пријатељство између Кине и Србије обликовано крвном везом и вољом и, без обзира на ризике и изазове, наше челично пријатељство ће још више ојачати и бити нераскидиво“.
Кина је била прва земља која је Србији пружила помоћ, у појединим државама ЕУ са зграда скидају заставе ЕУ и постављају заставе Кине, у знак захвалности...
– Вирус ковид 19 је заједнички непријатељ целог човечанства. Само уз солидарност и међусобну помоћ свет може да победи вирус.
Кину оптужују да није благовремено реаговала на појаву епидемије, да је скривала размере заразе и тиме угрозила цео свет. Како на то одговарате?
– Увек смо се придржавали принципа отворености и транспарентности, одмах смо о епидемиолошкој ситуацији известили Светску здравствену организацију, поделили генетску секвенцу вируса ковид 19 са другим земљама и покренули међународну сарадњу међу стручњацима за превенцију и контролу епидемије. „Теорија о прикривању епидемије у Кини“ је неутемељена. Превенција и контрола епидемије су велики тест за владе свих земаља. Ако неки студенти са релативно лошим резултатима без икаквог основа оптужују студенте са бољим резултатима за варање, како би избегли критику, то није поштено.
Има и бројних спекулација о стварном броју преминулих од вируса у Кини…
– Према кинеским законима, наша је обавеза да отворено и транспарентно објављујемо информације о епидемији, као што је број заражених и смртних случајева. И ми увек тако радимо. Када је епидемија стављена под контролу, спонтано смо спровели статистичку верификацију града Вухана како бисмо осигурали прецизност и ревидирали број заражених и преминулих од вируса ковид 19. То у потпуности показује нашу озбиљност и транспарентност према статистици.
С друге стране, многи, па и западни медији, пишу да је Кина понашањем у пандемији показала да је она та која је „лидер света“, а не Америка. Да ли је и то разлог честих напада из САД?
– Кина нема намеру да буде такозвани светски лидер, нити да доминира. Знамо једну једноставну чињеницу: вируси не познају границе, све земље света припадају „заједници заједничке судбине“ и сви смо једна велика породица, а сваки члан треба да преузме своју обавезу. Док се боримо против великог непријатеља, вируса, оно што међународној заједници највише треба је чврсто поверење, да сви удружено улажу напоре и боре се заједно и солидарно, свеобухватно јачају међународну сарадњу и да оформе јаке снаге за борбу против епидемије.
Како објашњавате успешност Кине у борби против вируса?
– Нико није пролазник и аутсајдер пред епидемијом. Да би победила епидемију, кинеска влада је усвојила најстроже, најпотпуније и најтемељније мере за превенцију и контролу. Од председника Си Ђинпинга, па све до сваког обичног грађанина, сви су уједињени, док Влада, медицински радници и народ преузимају своју одговорност. Једино тако су превенција и контрола епидемије у Кини могле да постигну резултате у фазама.
Колико су обуздавању заразе допринели и кинеска култура и васпитање, који се, између осталог, базирају и на дисциплини и сложности када затреба, односно на колективном духу насупрот индивидуализма на којем почива Запад?
– Земље света имају различите културе, различите националне услове и различите начине борбе против епидемије. Међутим, храброст и упорност људи у великим катастрофама су исте. Свака земља поседује одређена искуства која вреде да учимо једни од других. Напори Србије да предузме одлучне мере у борби против епидемије су подједнако задивљујући. Такође је дирљива и храбра жртва италијанских медицинских радника
Које су ваше процене о крају епидемије у Србији и пандемије у свету?
– Нисам стручњак и не могу дати професионалну процену. Последњих неколико дана у Србији се бележи пад броја новозаражених. Радује нас што су предузете мере корисне.
Да ли су најновијим догађајима на било који начин угрожени кинески пројекти у Србији? Хоће ли доћи до неких одлагања, и у чему? Отварају ли се шансе за нове пројекте, на пример у здравству?
– Епидемија је у мањој или већој мери утицала на пројекте у оквиру сарадње Кине и Србије, посебно на напредак пројеката у области изградње. Али, уверена сам да су ти утицаји привремени и фазни и да ће се ситуација након епидемије брзо побољшати. У току заједничке борбе против епидемије, унапредили смо пријатељство и међусобно разумевање, што ће сигурно донети више могућности за сарадњу после епидемије. На пример, многи Кинези кажу да желе да туристички посете Србију. Верујем да ће сарадња у области здравства у будућности постати нова растућа тачка у даљем развоју сарадње.
Како ће, по вашем мишљењу, изгледати свет када се ова пандемија заврши?
– Након епидемије свет треба да буде још бољи и лепши. Суочићемо се са заједничким напорним задатком економског опоравка, који такође захтева да радимо заједно.
Дошла да помогне Србији у борби са вирусом корона
A да ли сте у Београду са породицом, како проводите време?

– Моја кћерка живи са мном у Београду. Већ дуже време похађа наставу на даљину преко интернета. Моје колеге и ја покушавамо да радимо уз помоћ телефона и интернета што је више могуће. Имамо више обавеза него иначе, често радимо до касно у ноћ и викендом.
Колико је кинеских држављана остало у Србији, имају ли неких проблема?
– У Србији данас живи више хиљада кинеских држављана. У овако тешким временима сигурно ће имати још више потешкоћа као странци. Колико сам упозната, кинески држављани и предузећа строго се придржавају мера превенције и контроле у Србији и дају своју подршку и донације српској страни за борбу против епидемије, испуњавају друштвене обавезе и раде са српским народом на превазилажењу тешкоћа. Истовремено, они су веома захвални народу Србије на помоћи и пријатељству које су им указали.
(Новости)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

