Алексић: ЦГ је мали детаљ у великом пакету за договор Русије и САД
1 min read
Црна Гора је само један мали детаљ — Балкан је мало већи — који ће имати своје мјесто у великом пакету који ће бити донесен за великим столом, а за њим ће са једне стране сједјети нова администрација САД, а са друге Русија, моћнија него било кад у 21. вијеку.
Спољнополитички одбор америчког Сената једногласно је ове недеље одобрио ратификацију Протокола о приступању Црне Горе НАТО-у, чиме сага око увлачења те земље у ту алијансу улази у своју завршну фазу. Протокол је од данас на дневном реду заседања америчког Сената, али се још не зна када ће се сенатори о њему изјашњавати. Да би Протокол био ратификован, потребно је да за њега гласа двотрећинска већина од 100 сенатора.
Околност која је све вријеме заиста била необична јесте да читава процедура око увлачења Црне Горе у НАТО пролази у атмосфери неуобичајеног пресинга и ургентности, а посебно услед чињенице да доношење значајних политичких одлука у периоду транзиције власти није у духу добрих обичаја америчког политичког живота.
У Америци је очигледно на сцени сукоб елита, а да догађаји у САД недвосмислено потврђују да је одлазећа администрација повукла „серију потеза који су у најмању руку некоректни према изабраном предсједнику Трампу“, мишљења је и саговорник Спутњика, политички аналитичар Александар Алексић.
„Индикатори показују да Трамп неће ништа радикално промијенити у досадашњој политици, али једно макар привремено хоће — однос према Русији. Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров изјавио је крајем 2014. године да Русија ширење НАТО на Балкану сматра ’провокацијом‘, посебно поменувши Босну и Херцеговину, Црну Гору и Македонију, оцијенивши тада да је то неодговорна политика која поткопава опредјељење да се гради систем једнаке безбједности у Европи“, наглашава Алексић.
„Моћ Русије у међународним односима од краја 2014. године до данас озбиљно је увећана. Ово се посебно односи на огромне успјехе које је Русија постигла у Украјини и на Блиском истоку. На међународној сцени имамо и нову спољну политику Турске након покушаја државног удара, што све заједно производи векторе геополитичких сила које ће мијењати односе на Балкану. Русија је са високих позиција изнијела свој став о томе како Балкан може бити стабилизован кроз балканску четворку неутралних земаља у којој, што је посебно важно, види и Босну и Херцеговину“, каже наш саговорник.
Према његовом мишљену, борба одлазеће и нове администрације у САД је очигледна на више нивоа, а посебно се интензивирала у последњих 10 дана.
Ako tramp pusti mafiju Crne gore u NATO to će onda biti znak da se smak svijeta bliži.