IN4S

IN4S portal

Ako Tači formira vojsku, NATO prestaje da podržava tzv. Kosovo

1 min read

Zvaničnici NATO u Briselu su danas ponovo naglasili ozbiljnu zabrinutost zbog namjere vlasti u Prištini da Bezbjednosne snage Kosova* (BSK) bez ustavnih promjena preobrate u oružane snage, kao što je to već juče generalni sekretar Atlantskog saveza Jens Stoltenberg stavio do znanja u telefonskom razgovoru s predsjednikom i premijerom tzv. Kosova, Hašimom Tačijem i Isom Mustafom.

To su ageniji Beta rekli zvaničnici u sjedištu NATO na molbu da se osvrnu na današnju izjavu kosovskih vlasti da je “vlada Kosova* opredijeljena da Kosovo ima svoju vojsku u okviru ustavnih rešenja i uz podršku i koordinaciju sa strateškim partnerima – SAD i NATO-om”.

Oni su podvukli da je Prištini juče prenesen “jasan stav atlantskih saveznika da jednostrani potezi kao što je ta namjera (vlasti u Prištini) ne donose ništa dobro”, kako je Tačiju i Mustafi i predočio Stoltenberg.

Čelnik NATO je podvukao i da “od vlasti Kosova* traži da budu i dalje u tijesnom kontaktu s Beogradom”.

Diplomatski izvori u NATO su rekli da to očigledno govori i da vlasti u Prištini moraju voditi računa i o stavu Beograda i samih kosovskih Srba o tom pitanju.

Prema njihovim riječima, o stavu atlantskih saveznika prema pretvaranju BSK u vojsku više nego jasno govori i oštro saopštenje američke ambasade u Prištini u kojem se upozorava da bi stvaranje oružanih snaga Kosova* bez saglasnosti u parlamentu o ustavnim dopunama dovelo do povlačenja dosadašnjeg vida podrške Vašingtona kosovskim vlastima.

Stoltenberg je u telefonskom razgovoru s Tačijem i Mustafom istakao da je “proteklih godina NATO podržao razvoj BSK kao profesionalnih i u sve većoj mjeri multietničkih snaga”.

“Ipak, ukoliko mandat BSK bude promijenjen kako je predloženo, NATO će morati da preispita ravan svoje predanosti, posebno kad je riječ o izgradnji kapaciteta”, navodi se u saopštenju Stoltenberga koje prenosi Beta.

Podsjetimo, hašim Tači je ambasadore SAD, Velike Britanije, Italije, Njemačke i Francuske obavijestio da, uprkos upozorenjima NATO i SAD, Priština neće odustati od formiranja Vojske Kosova*, te da će se izmjene zakona koje regulišu to pitanje uskoro naći na dnevnom redu parlamenta.

Kosovo* – privremeno okupirana južna srpska pokrajina.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *