ИН4С

ИН4С портал

Абазовић и Ђурашковић писали Меденици у вези случаја К1

Посланици у Скупштини Црне Горе из Улциња Дритан Абазовић и Љиљана Ђурашковић, упутили су предсједници Врховног суда Црне Горе Весни Меденици притужбу на рад судије Привредног суда у Подгорици Милице Поповић оцијенивши да је њен рад, у предмету спора познатог у јавности као К1, несавјесан и неовлашћен.  

Dritan-Abazovic-skupstina

„Предмет наведеног тродеценијског спора, познатог у јавности као К1 је накнада штете због незаконитог рада органа општине по тужби тужиоца Рекреатурс АД Будва против тужене Општине Улцињ од које се потражује чак 10,5 милиона евра због штете проузроковане рушењем бесправних монтажних објеката на улцињској Великој плажи. Обзиром на наведени предмет спора, очигледно је и на први поглед уочљиво да Привредни суд у Подгорици није стварно надлежан да суди у оваквој врсти спора, на што је поступајућој судији детаљно указано истицањем приговора стварне ненадлежности поднесцима пуномоћника тужене те директно и на рочиштима. Такође, сходно одредби Закона о парничном поступку судија има обавезу да по службеној дужности у току првостепеног поступка пази на своју стварну надлежност“, казали су посланици у писму.

Како наводе, просто је неприхватљиво да код свима јасне чињенице стварне ненадлежности Привредног суда у Подгорици, поступајућа судија исту свјесно не уважава као основну процесну претпоставку да би уопште могла да суди, већ врши прекорачење законом признатих овлашћења и претвара Привредни суд у Подгорици у суд опште надлежности.

„Једноставно би било незамисливо и поражавајуће за судство у Црној Гори да било који судија, па и поступајућа у овом предмету, не зна да спорове о накнади деликтне вануговорне штете не суде, нити могу судити привредни судови, већ стварно надлежни основни судови, те да не зна за које спорове је надлежан суд у којем суди, због чега у конкретном случају постоји оправдани законски разлог, а у том правцу и Ваша професионална и морална обавеза, да судија Поповић због несавјесног вршења судијске функције буде санкционисана“, напомињу они.

Према ријечима Абазовића и Ђурашковић, Поповићевој је то добро познато јер је тако поступила у неким другим предметима.

„У нужном је интересу странака, судства, а и Државе Црне Горе да се предметни маратонски спор што прије мериторно оконча пред надлежним основним судом, како би се уједно окончала тродеценијска агонија Општине Улцињ, а што онемогућава судија Поповић законом неовлашћеним и несавјесним суђењем и то у неразумном року, наносећи огромну штету странкама, судству и Држави Црној Гори јер се годинама не може донијети законита мериторна пресуда надлежног основног суда и коначно окончати овај спор, већ се исти беспотребно одуговлачи“.

Они су поручили да се правовремено спријечи грубо кршење закона у том суду, испланирано избјегавање личне одговорности судије и наступање потенцијалне афере која би се могла сврстати у рубрику „Вјеровали или не“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *