А шта ће кад се велики договоре: Суседи Србије доказали да улазак у НАТО значи – крај суверенитета
1 min read
фото: Спутњик
Велике силе које су извршиле притисак на три балканске државе да забране прелет авиона руског шефа дипломатије знају да се ради о некоректној и недипломатској пракси и да ће се то у једном тренутку тим државама обити о главу, коментарише Александар Гајић из Института за европске студије.
Потрошна употребна вредност три балканске државе
Три балканске државе до те мере су лишене суверенитета и субјективности у међународним односима да морају да се тако понашају, без обзира што то може да изазове негодовање и контрамере онога коме је нанета штета.
„То све говори о врло ниском положају који те земље имају и степену њихове несуверености, да саме разјасне је ли у њиховом интересу да се одваже да оду толико далеко да на један такав начин опструирају функционисање дипломатских односа између других земаља, без обзира какве су њихове позиције поводом актуелне кризе која је узела маха са почетком руске специјалне операције у Украјини. Мислим да је њихово понашање непримерено и да заслужује дипломатску реакцију и Србије, и Русије“, сматра Гајић.
Забрана прелета доказ да у ЕУ и НАТО нема независне политике
За научног сарадника Института за међународну политику и привреду Александра Митића, дипломатски скандал забране прелета авиона Сергеја Лаврова оставиће дубоке последице на односе Бугарске, Црне Горе, Северне Македоније и Русије.
„Истовремено, то је и потврда да чланство у ЕУ и НАТО-у значи потпуни губитак суверенитета и политичке независности у спољнополитичком одлучивању. Овога пута, то су демонстрирале државе које ионако немају превелики утицај на дешавања унутар ЕУ и НАТО, али чак и тај неки мали утицај који су имале показао се као ништаван и да су морале да се повинују одлукама водећих држава ове две организације“, објашњава Митић.
Последице овакве одлуке Бугарска, Северна Македонија и Црна Гора неће осетити у кратком, чак ни у средњем року. Међутим, дугорочно, последица ће бити, сматра Митић.
„Ово је акт који се у дипломатији памти. Сасвим је сигурно да ће руска дипломатија, а требало би и српска дипломатија, да добро запамте оно што се догодило“, каже он.