МАНС: ДПС за двије године из буџета узео 6,1 милион еура, брисани подаци о приливима и одливима са жиро рачуна
1 min read
Ђукановић са челницима ДПС-а
Демократска партија социјалиста (ДПС) је током 2019. и 2020. Из државне касе приходовала око 6,1 милион еура, док су подаци о њиховом трошењу тек дјелимично доступни. Додатно, за посматрани период, ДПС није објавила нити један податак који се односи на пословање преко благајне, односно плаћање у готовом новцу.
Ова партија је за посматране двије године из државног буџета добила 4,3 милиона еура, док је још око 1,8 милиона уплаћено из буџета локалних самоуправа.
ДПС је тек дјелимично одговорила на преко 100 захтјева за слободан приступ информацијама о својим финансијама које је МАНС поднио у протекле двије године, намјерно бришући податке о одливима (трошковима), али и о приливима на жиро рачуне ове партије. Тако су за прошлогодишње парламентарне изборе комплетни подаци били доступни тек за 13% трансакција.
ДПС је из извода са својих рачуна уклањала и податке о својим донаторима, што је ова партија почела да ради након што је МАНС открио више различитих шема за уношење сумњивог новца у званичне фондове изборних кампања. МАНС је претходно открио механизам у коме се путем такозваних „посредника“ у форми донација новац непознатог поријекла уплаћивао на жиро рачуне ДПС-а.
Тако су ДПС „помагали“ радници подгоричких јавних предузећа, социјални случајеви са Врела Рибничких и из Берана, али и високи функционери те партије кроз унапријед договорену динамику.

За ову партију се везује и случај „Коверта“, али и признање самог предсједника те партије, Мила Ђукановића да је ДПС и раније примао донације које нису биле евидентиране у званичним извјештајима те партије.
Имајући у виду да се рад партија доминантно финансира из новца грађана Црне Горе, МАНС је раније позвао парламентарне политичке партије да своје финансијско пословање учине јавним.
Ali nam i dalje drze moralne pridike iz skupstinskih klupa.
Ubjedjuju kako je sve bilo dobro i sto je najgore sve to rade sa tokiko zara da se civjek pita da li sanja ili je lud.