ИН4С

ИН4С портал

Хоће ли 2014. бити година избора у Србији?

1 min read

lokalni-izbori-podgorici-jesen-slika-210198

Да ли ће, осим локалне власти у главном граду, грађани бирати и нови сазив Скупштине Србије, питање је о којем би требало да одлучи владајућа коалиција. Док у СНС-у не одбацују могућност да ће превремених избора у 2014. години бити, у СПС за сада ћуте.

Да ли ће 2014. бити изборна година? Судећи према мишљењу првог потпредседника Владе Александра Вучића, излазак на биралишта није неопходан, ал није ни немогућ. Напредњаци понављају да избори у овом тренутку нису приоритет, али и да има странака које те изборе траже.

“Избори на републичком нивоу нису немогући и нису нека табу тема уколико на други начин кроз дневнополитичко деловање не могу да се реализују одређени концепти. Постоје болне ствари које ћемо морати једноставно да реализујемо у процесу опште реорганизације државе Србије у свим сегментима, а могуће је да не мисле сви као ми. Због тога крајњи суд требало би да имају грађани. Да ли ће то бити или не то не зависи само од нас и најмање од нас зависи”, каже Игор Мировић, потпредседник СНС.

Заједно или на одвојеним листима, питање је које се, на помен избора, па још и ванредних, поставља опозицији. И у Демократској странци и ЛДП-у спремни су за разговоре у опозиционом блоку, док је, кажу, рано да се говори и о заједничком наступу.

“Није се разговарало о евентуалним предизборним коалицијама с обзиром да није ствар да ли ћемо ми грађанима понудити једну изборну листу или две, три или пет. Много је важније са каквом ће свака од наших странака понудом изаћи. И то управо јесте основни разлог због ког треба расписати изборе”, наводи Александра Јерков, портпаролка ДС.

Функционер ЛДП Бојан Ђурић каже да времена за договор још има.

“Ако опозиција жели да се на озбиљан начин интегрише и да ради на озбиљан начин, онда морамо да се договоримо око конкретних политичких планова. Ја мислим да времена има и да у панику не треба упадати, али да не треба већ данас говорити о коалицијама, листама и тако даље”, каже Ђурић.

Не помињу се као део могућег заједничког опозиционог блока, али су за изборе. У странци Војислава Коштунице сматрају да би, истовремено са изборима у Београду, требало да буду одржани и ванредни парламентарни избори. Грађани би, како наводе у ДСС-у, желели наставак овог пута или, како наводе, политичку неутралност, која значи прекид преговора са Европском унијом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<