Фонд за науку финансираће са два милиона евра 14 пројеката на којима ће радити 131 истраживач из Београда, Новог Сада, Крагујевца и Новог Пазара
1 min read
Део једног од победничких тимова који ће први у Србији изоловати вирус корона у лабораторији (Фото В. Чокић)
Истраживачи са Института за медицинска истраживања, „Торлака”, из „Ватреног ока”, Клинике за инфективне и тропске болести и Ветеринарског специјалистичког института „Краљево” биће прва научна екипа која ће у Србији изоловати вирус корона у лабораторијским условима. То ће, како наглашава руководилац пројекта др сци. мед. Владан Чокић, научни саветник Института за медицинска истраживања, учинити на Институту за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, а њихово истраживање допринеће настанку терапије која спречава развој критичне клиничке слике код пацијената са ковидом 19. Такође, дефинисаће разлоге веће смртности и лошије клиничке слике мушкараца, јер је две трећине умрлих мушког пола, али и испитивати микротромбове који представљају разлог компликација и смртности насталих по уласку вируса корона у ћелије пацијената.
Овај тим састављен је од 20 научника и лекара и имао је један од 14 најбољих истраживачких пројеката за које је јуче Фонд за науку Владе Србије потврдио да су изабрани да допринесу ефикасном глобалном одговору на актуелну пандемију изазвану сарс-ков 2 вирусом. Они су победници Специјалног програма истраживања ковида 19 чији рад ће Фонд за науку финансирати са близу два милиона евра. Како за наш лист каже др Милица Ђурић Јовичић, в. д. директора Фонда за науку, на одабраним пројектима који ће омогућити бољу спремност и реаговање друштва на пандемију учествоваће укупно 131 истраживач из 19 различитих научноистраживачких организација из Београда, Новог Сада, Крагујевца и Новог Пазара. Из области биомедицинских наука је 11 пројеката, један је оријентисан на техничко-технолошке науке, док се два односе на економске научне области и покушаће да санирају тај аспект кризе коју је донела пандемија.
– Ова година нас је на тежи начин подсетила и показала нам колико је наука битна и незаменљива. И то у свим животним сферама, како у решавању медицинских и фармацеутских проблема, тако и организацији економије и живота у потпуно промењеним условима. Способност наше науке да се носи са тренутно горућим питањима, од пружања нових дијагностичких метода у борби против болести, очувања менталног здравља, пружања новог економског модела за борбу против сиромаштва у овим измењеним условима живота и рада захтеваће иновације које произилазе из примењених истраживања. На тим проблемима ће радити истраживачи у оквиру овог програма и тако дати конкретан допринос у борби против пандемије. Имамо велика очекивања од програма и изабраних пројеката, а на истраживачима је и додатни притисак јавности да пруже одговоре и дођу до жељених резултата – напомиње Милица Ђурић Јовичић.
Чак 129 група истраживача, уједињених са овдашњих факултета и института, конкурисало је на пројекту „Ковид” Фонда за науку, у надлежности Министарства просвете. Оцењивали су их страни рецензенти, а 14 најбољих је одабрао Програмски одбор за евалуацију који чине међународни експерти. Како објашњава проф. др Владимир Поповић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја, у други круг изабрано је 26 пројеката који су конкурисали за буџет од два милиона евра. Новца за све идеје нема, јер укупна потраживања истраживача за свих 129 пројеката била су 17,6 милиона евра. Програмски одбор изабрао је финалисте и они, почевши од друге половине октобра, имају од годину до годину и по дана да развију своје идеје. Оне ће, каже, допринети борби државе против пандемије, а истиче да никада као последњих месеци није у јавности дошла до изражаја чињеница колико су истраживачи важни за друштво.
Минимални одобрени буџет по пројекту је 46.866 евра, а максимални 406.612 евра. Програм се финансира из зајма Светске банке кроз Пројекат акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији.
Поповић додаје да све земље са развијенијом науком тренутно расписују сличне пројекте и дају новац научницима за истраживања која ће помоћи у савладавању пандемије. То чини и Европска комисија кроз програм „Хоризонт”.
– Иако неке земље у окружењу научницима дају мање новца по пројекту ми смо одучили да идеје наших истраживача финансирамо са сумом до 200.000 евра. Али уз то научници могу да потражују још до 300.000 евра по пројекту за опрему. Међу 14 изабраних идеја прошла је и једна са буџетом већим од 400.000 евра – истиче Поповић.
Извор: политика.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

